Kronos Quartet 50 let na scéně oslavili nejprve v Brně

Kronos Quartet 50 let na scéně oslavili nejprve v Brně

JazzFestBrno, SONO Centrum Brno, úterý 9.5.2023

Legendární smyčcový Kronos Quartet vytvořil ke svému 50. výročí projekt nazvaný 50 for the Future: Kronos Learning Repertoire, bezplatnou digitální knihovnu padesáti soudobých skladeb, které mají mladým amatérským a začínajícím profesionálním smyčcovým kvartetům pomoci rozvíjet a zdokonalovat své dovednosti potřebné pro interpretaci repertoáru 21. století. Digitální verze partitur a partů, nahrávky a další pedagogické materiály ke každé skladbě jsou zdarma k dispozici zde. A právě repertoár této knihovny je základem jejich aktuálního celosvětového turné včetně Brna a Prahy.

Svůj premiérový brněnský koncert zahájila dokonale sehraná čtveřice David Harrington – housle, John Sherba – housle, Hank Dutt – housle a Paul Wiancko – violoncello dvěmi typickými skladbami soudobé hudby z knihovny 50 for the Future pro naladění vrchovatě zaplněného sálu. Následnou precizně zahranou Summertime připomněli Janis Joplin. Program pokračoval dalšími většinou dojemnými skladbami autorů z různých světadílů z knihovny 50 for the Future, kterou David Harrington všem vřele doporučoval. Přitom pánové využívali také zajímavé bicí nástroje a elektronické pomůcky neznámého typu, jejichž zvuky připomínaly typické asijské hudební nástroje.

Dynamický zlom koncertu přinesla jejich velmi silná interpretace Hendrixova Purple Haze s plným využitím modulátorů jejich smyčcových nástrojů. Finálová filmová melodie Death Is the Road to Awe z filmu The Fountain vygradovala až do metalového fortissima, úžasný závěr koncertu, který zvedl diváky ze sedadel. Na vysvětlenou: Death Is the Road je věta z filmu Darrena Aronofského Fontána. „Smrt je cestou k úžasu“ znamená, že musíte zemřít, abyste se stali svědky zázraku všeho stvoření, a v kontextu filmu i znovustvoření, což provedení Kronos Quartetu velmi podařeně vyjádřilo.

Přídavek Strange Fruit od Billie Holiday příjemně uklidnil nadšené publikum.

Setlist:

Little Black Book – Jlin (arr. Jacob Garchik)

Excerpt from Sivunittinni – Tanya Tagaq (arr. Jacob Garchik)

Summertime – George Gershwin (Janis Joplin)

Death to Kosmische – Nicole Lizée

Maduswara – Peni Candra Rini (arr. Jacob Garchik)

God Shall Wipe All Tears Away (inspired by Mahalia Jackson) – Antonio Haskell (arr. Jacob Garchik)

Mishra Pilu – Aruna Narayan (arr. Reena Esmail)

Purple Haze – Jimi Hendrix (arr. Steve Riffkin)

Death Is the Road to Awe from The Fountain – Clint Mansell (arr. Kronos Quartet)

Strange Fruit – Lewis Allan (Billie Holiday)