Říjnový festival Mladí ladí FEST oznamuje další jména; vedle Alfa Mista vystoupí MonoNeon nebo ECHT!
MonoNeon

Říjnový festival Mladí ladí FEST oznamuje další jména; vedle Alfa Mista vystoupí MonoNeon nebo ECHT!

Hvězdnou sestavu představitelů světové jazzové a experimentální scény na festivalu Mladí ladí FEST rozšíří živelný americký baskytarista a držitel Grammy MonoNeon, který má na svém kontě mimo jiné spolupráci s Princem a je kritikou označován za jednoho z nejkreativnějších umělců současnosti. Dalším novým jménem je progresivní bruselský kvartet ECHT!, který oslňuje na pódiu nejen energickou show, ale i muzikantskou zručností. V sobotu 28. října v unikátním industriálním prostoru Holešovické tržnice tak na jednodenním festivalu pod hlavičkou Mladí ladí jazz vystoupí po boku britského multiinstrumentalisty a producenta Alfa Mista, v angličtině, švédštině i španělštině rapující songwriterky Yarah Bravo nebo londýnského klávesisty a DJ Kamaala Williamse. Návštěvníci se mohou těšit i na pianistku a skladatelku Mariu Chiara Argirò nebo na domácí formaci Metastavy.

„V letošním roce slavíme patnáct let. Proto jsme se rozhodli přijít s novým formátem indoor festivalu, který nabídne během jednoho dne přehlídku nejaktuálnějších světových hudebníků pohybujících se nejen v jazzových vodách, ale i dalších žánrech. Mám radost, že mezi ně patří i nově potvrzení MonoNeon a ECHT!, o které jsme dlouho usilovali a jejichž vystoupení patří k těm, která vám zůstanou dlouho pod kůží,“ uvádí ředitel festivalu Jan Gregar.

Americký baskytarista Dywane Thomas Jr. aka MonoNeon je nepřehlédnutelný svou výstřední image a nepřeslechnutelný hudbou, pro kterou kritici vymysleli označení avant-funk. Rodák z Memphisu a jeden z posledních spolupracovníků Prince má cenu Grammy za účast na albu King’s Disease rappera Nase a sám Flea z Red Hot Chili Peppers ho označil za nejlepšího z baskytaristů. Na jednom z jeho posledních singlů pojmenovaném Quilted! hostoval i král funku George Clinton. Před pár týdny se přihlásil s našláplým albem Jelly Belly Dirty Somebody. 

Čtveřice ECHT! známá svými výbušnými vystoupeními inspirovanými formátem DJských setů si ve světě orientovaném na technologie razí vlastní cestu. Echt znamená v bruselském dialektu „vrai de vrai“ – „pravdivý“ nebo „skutečný“ a jasně napovídá, že ačkoliv se kapela ve své tvorbě prodírá vlivy trapu, psychedelic groovu, jazzu či hip-hopu, využívá jen konvenčních hudebních nástrojů. Ostatně, všichni muzikanti mají kořeny v klasickém jazzovém vzdělání. Před pár dny ECHT! zčeřili hudební vody s novinkou s názvem Sink-Along.

Do Prahy se vrátí jeden z nejvýraznějších britských hudebníků Alfa Mist, který spojuje melancholicky nadýchaný jazz s alternativním hip-hopem a soulem. Vedle vlastní tvorby se věnuje produkci pro umělce, jako je rapper Loyle Carner, komponování neoklasických děl pro London Contemporary Orchestra či předělávkám skladeb islandského autora Ólafura Arnaldse. Do Prahy Alfa Mist přiveze nové album Variables, které vydal v dubnu. Londýnský klávesista, DJ a producent Kamaal Williams propojuje ve své hudbě jazz fusion a funk 70. let se současným hip-hopem a elektronikou. Na festivalu Mladí ladí FEST představí svou sólovou tvorbu z poslední desky Wu Hen, ale připomene i debutovou nahrávku The Return, jež byla v roce 2018 nominována na AIM Independent Music Awards jako nezávislá deska roku. 

Zpěvačka Yarah Bravo má chilsko-brazilské kořeny a je často přirovnávána ke zpěvačce Erykah Badu. Než se vydala na sólovou dráhu, působila v hudebním projektu One Self vydávajícím na prestižní značce Ninja Tune. Ve své tvorbě kříží RnB s hip-hopem a za sebou má spolupráci s tak zvučnými jmény jako Manu Chao, De La Soul, nebo Grandmaster Flash. Na hudbě Theloniouse Monka, Milese Davise, Herbieho Hancocka i Björk vyrostla pianistka a skladatelka Maria Chiara Argirò, rodačka z Říma, jež dnes působí na londýnské scéně. Její hudba představuje křehký svět utkaný z hlasu, samplů, zvuku syntezátorů a tepu elektroniky.

Domácí scénu na festivalu Mladí ladí FEST zastoupí Metastavy, skupina čtyř hudebníků ze tří různých zemí, kteří se potkali v Praze. V původním složení se zvukovou umělkyní Ursulou Sereghy vydali album Až vyrostu nominované na cenu Vinyla. Hravou kombinaci neosoulu a hip-hopu s popovým nádechem doplňují jemné texty, v nichž se i svetr může stát metaforou.

Festival Mladí ladí FEST se v říjnu uskuteční v halách 13 a 17 Holešovické tržnice, která aktuálně prochází rozsáhlou proměnou. Unikátní místo festivalu poskytne nejen patřičné zázemí pro indoorovou akci tohoto rozsahu, ale také jeho nezaměnitelný genius loci podtrhne festivalovou atmosféru.

Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz. Aktuální cena vstupenek je 1 200 Kč a se slevou do 26 let 990 Kč.  Předprodej probíhá v síti GoOut.