Bobby Sparks II do Prahy přijede jako kapelník strhujícího funk-jazzového bandu + soutěž o 3× 2 vstupenky

Bobby Sparks II do Prahy přijede jako kapelník strhujícího funk-jazzového bandu + soutěž o 3× 2 vstupenky

Klávesista a skladatel Bobby Sparks II je nejen členem Snarky Puppy s minulostí sidemana hvězd jako George Benson, Herbie Hancock či Kirk Franklin. Prosadil se také jako úspěšný leader. V pražském Futuru 20. května 2023 představí aktuální album Paranoia. „Paranoidní“ ale bude jenom nasazení muzikantů, které nenechá nohy diváků v klidu.

Leckterý posluchač, obdivující výkon Bobbyho Sparkse II během loňského koncertu Snarky Puppy v pražské Lucerně, si jistě řekl: Ten chlapík by zasloužil pozvání na vlastní show. Přání se vyplní dříve než do roka. Klávesista na současném turné propaguje svoje druhé album, respektive rovnou muzikou nadupané trojalbum (!) Paranoia (2022). Sparks je totiž opravdu blázen do tvorby, rozsah díla si vynutil vylisování na 3LP nebo 2CD. Na titulu přitom nenajdete jedinou zbytečnou nebo dokonce nudnou minutu.

„Tenhle projekt funguje stejně dobře jako oslava black pride i jako výborně zkonstruovaný hudební experiment. Bobby Sparks opět vytvořil jedinečné zvukové krajiny ze svojí bezedné studnice myšlenek a kreativity,“ napsal o „Paranoie“ respektovaný server UK Vibe.

Bobby Sparks II (*1973, Corsicana, Texas) se asi musel stát muzikantem. Táta hrál na trubku a pouštěl synkovi svoje oblíbené desky Milese Davise, Sonnyho Rollinse i B.B. Kinga. Máma byla zase varhanicí v kostele, a tak synka už ve třech letech začala seznamovat se hrou na klávesové nástroje, počínaje klavírem. A samozřejmě ho brala i na bohoslužby. Bobby se učil rychle a už jako šestiletý mohl beze studu za maminku zaskakovat. Nedlouho poté začal sám řídit kostelní sbor. V šestnácti se pak Bobbymu, zamilovanému do gospelu, soulu, jazzu, R&B i blues, velký sen. Dostal darem ikonické elektrické varhany Hammond B3. O jeho osudu bylo rozhodnuto.

Akademické vzdělání získal Bobby Sparks na Eastfield College v texaské Mesquitu (předměstí Dallasu), ale ještě důležitější muzikantskou školu mu dalo hraní s kapelou gospelového skladatele, zpěváka a rappera Kirka Franklina, se kterým hrál a natáčel desky v letech 1992 až 2005 a na turné zaskakoval i později. Během té doby si za stále výraznější spoluúčast na Franklinových albech začal stavět na poličku první ceny Grammy. Dnes jich vlastní devět, spolu s těmi, které dostal později za projekty se Snarky Puppy, St. Vincent nebo Rayem Charlesem.

Po odchodu od Franklina nastoupil Sparks do kapely Roye Hargrovea The RH Factor (alba Hard Groove, 2003, Strength, 2004 a Distractions, 2006). Jako sidemana si ho zvali vedle již jmenovaných také Dianne Reeves, Nelly Furtado, Lauryn Hill, Lizz Wright či George Duke. Jedna spolupráce z kategorie funkových snů mu slr utekla o fous. V roce 2009 Sparkse po měsíci zkoušení pozval na turné jeho idol, samotný Prince. Jenže klávesista už měl nasmlouvané turné s Dennisem Chambersem. Podruhé Prince inicioval setkání s klávesistou v roce 2016, ke spolupráci ovšem už nedošlo. Pár dní poté Prince nečekaně zesnul. V témže roce Sparks nastoupil ke Snarky Puppy a přestože jde o projekt personálně proměnlivý, on patří k jeho kmenovým členům. Otisk nechal na všech následujících deskách kapely, počínaje titulem Culcha Vulcha (2016) a zatím konče deskou Empire Central (2022). K sólovému debutu se odhodlal v roce 2019, kdy vydal rovnou dvojalbum symbolicky pojmenované Schizophrenia. Zřejmě kvůli mnohočetnosti klávesistových talentů a žánrovému rozptylu od jazzu po hip hop. K hostování na svojí desce tehdy zlákal i samotného Marcuse Millera.

Jako členové Sparksovy kapely v Praze zahrají saxofonista Keith Anderson, baskytarista Jay McK, bubeník Brannen Temple, zpěvák James Robinson a od gramofonů bude zahušťovat zvuk a násobit beaty DJ Ernie G.

Koncert je součástí koncertní série Jazz Meets World. Vstupenky k dostání zde.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje aktuální album Bobbyho Sparkse, které přijede do Prahy představit?

Odpovědi zasílejte do 16.5. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.