Prague Music Performance zve na site-specific poctu průkopníkům minimalismu a na Kronos quartet do kostela

Prague Music Performance zve na site-specific poctu průkopníkům minimalismu a na Kronos quartet do kostela

Již 4. května otevře v DOX+ letošní ročník Prague Music Performance mimořádný site-specific koncert věnovaný průkopníkům minimalismu. V podání hvězdné sestavy hudebníků působících v řadě mezinárodních experimentálních formací v čele s basklarinetistou Garethem Davisem zazní skladby světoznámých minimalistů Terryho Rileyho a La Monte Younga. Koncert navazuje na loňské provedení rozsáhlé skladby Karlheinze Stockhausena a opět si klade za cíl narušit konvenční bariéru mezi umělcem a publikem.

„Pro mě má prostor vliv na to, jak publikum koncert vnímá. Posluchač se může cítit uvolněněji v prostředí, které je méně konzervativní, vnímá zvuk z jiné pozice nebo jednoduše vnímá fyzičnost samotného prostoru. Snažím se vnímat prostor jako aktivního člena vystoupení,“ dodává Gareth Davis.

Na čtvrteční koncert si Gareth Davis přizval jednoho z nejkreativnějších muzikantů na poli experimentální elektroniky Robina Rimbauda (Scanner), skladatele a hráče na alpský roh a trombon Rolanda Dahindena, houslistku Agathe Max, violoncellistu Pau Solu Masafretse, hobojistu Arthura Klaassense, baskytaristu Johna Eckhardta, flétnistu Daniela Havla a perkusistu Martina Švece.

Více se o koncertu a sestavě hudebníků dočtete v již dříve publikované tiskové zprávě.

Hned 10. května Prague Music Performance zve do Kostela U Salvátora na koncert smyčcového kvarteta Kronos Quartet a Ireny a Vojtěcha Havlových.

Proslulé smyčcové kvarteto Kronos Quartet slaví padesáté výročí působení na hudební scéně. Pět dekád posouvání hranic toho, čím může smyčcový soubor být, pět dekád neutuchajícího objevování nových hudebních obzorů a boření bariér mezi žánry. Kronos Quartet se etabloval na jednu z nejvlivnějších formací hudebního světa. Na kontě má tisíce odehraných koncertů po celém světě, trojnásobné ocenění Grammy i spolupráci s Davidem Bowiem, Björk, Laurie Anderson nebo Nine Inch Nails. Smyčce Kronos Quartet zazněly v kultovních filmech a seriálech jako Requiem za sen, Velká nádhera či Mladý papež. Kvarteto klade důraz na dlouhodobou spolupráci s předními světovými skladateli: Určující se v tomto směru jeví kontakt s minimalisty, jejichž tvorbu vnesl Kronos do povědomí širšího publika.

Jedním z dlouhodobých a častých spolupracovníků kvarteta je například Terry Riley, významně se zapsala také spolupráce se Stevem Reichem, Phillipem Glassem či Arvo Pärtem. Na objednávku napsaných padesát děl od skladatelů z celého světa zpřístupnil Kronos Quartet zdarma v rámci nedávno dokončeného monumentálního projektu 50 for the Future, který částečně představí 10. května také v Praze při svém výročním celosvětovém turné. Kronos chce prostřednictvím této iniciativy motivovat mladé umělce k interpretaci soudobé hudby.

Kulatiny letos slaví také dvojice světoznámých multiinstrumentalistů a skladatelů Irena & Vojtěch Havlovi, které Kronos Quartet ovlivnil a inspiroval.