Tomatito se vrací do Prahy, aby jí rozproudil krev flamencovým temperamentem + soutěž o 3× 2 vstupenky

Tomatito se vrací do Prahy, aby jí rozproudil krev flamencovým temperamentem + soutěž o 3× 2 vstupenky

Držitel sedmi cen Latin Grammy v kategoriích flamenco a latin-jazz, virtuózní kytarista Tomatito, předvede se svojí kapelou španělský romský muzikantský šarm a strhující projev 6. května 2023 v pražském Divadle Hybernia. Po jeho boku budou excelovat i zpěvák Morenito de Íllora a tanečnice Karime Amaya.

Mistra flamencové kytary Tomatita si naše publikum dávno stihlo zamilovat. V letech 2004 a 2013 například exceloval na festivalu Kytara napříč žánry. V roce 2018 v pražském Rudolfinu jsme měli možnost slyšet Tomatita v pro flamenco nezvyklé nástrojové konstelaci, ve více než dvě dekády fungujícím duu, které s ním vytvořil pianista Michel Camilo. Nyní se Tomatito vrátí v plné síle se skupinou, kterou tvoří kytarista Cristy, zpěváci Morenito de Íllora a Kiki Cortiñas, perkusista Israel Suárez „Piraña“ a tanečnice Karime Amaya.

Tomatito, vlastním jménem José Fernández Torres (*20. srpna 1958, Fondón, Almería, Španělsko) se narodil do muzikantské rodiny a jeho dva strýčkové byli profesionální kytaristé. Není divu, že už od útlého věku hrával flamenco. Opravdový průlom ovšem nastal, když mladíka při jeho nomádském hraní po andaluských klubech objevil samotný Paco de Lucía a zaručil se za jeho talent. Nadějného hráče si poté vzal do kapely legendární zpěvák Camarón de la Isla, se kterým Tomatito účinkoval už na památném albu La Leyenda del Tiempo (1979), kde nahradil na postu kytaristy právě Paca de Lucíu. S Camarónem de la Isla pak Tomatito spolupracoval až do zpěvákovy předčasné smrti v roce 1992.

Tomatito natočil také desky s oběma svými učiteli, Camarónem i Pacem, včetně titulů Como El Agua (1981) nebo Calle Real (1983). I pod vlivem novátora Paca de Lucíi pak úspěšně zkoušel obohatit flamenco o prvky jazzu a hru v neobvyklých laděních, aniž by tím zmenšil autentičnost prožitku a zapíral kořeny andaluského žánru. Jako kapelník debutoval albem Rosas del Amor (1987), na kterém se inspiroval také francouzským gypsy jazzem a osobností Djanga Reinhardta. Kritika album označila za „španělský flamencový ekvivalent desky Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od Beatles“ a z Tomatita se stala ikona. Od té doby má kytarista na kontě tucet ceněných titulů, včetně nahrávky se symfonickým Orquesta Nacional de España (Španělským národním orchestrem).

Autentičnost Tomatitovy hudby, opravdový duch flamenca, je ovšem dána nejen geniem loci a úctou hudebníka k tradici, ale i životním stylem umělce. Není-li na turné, žije se svojí „rodinou, koňmi a kytarou“ na ranči ve stále ještě divokých polopouštních hornatých částech regionu Almería.

Tomatito nebude jedinou hvězdou večera, slavné osobnosti tvoří i jeho skupinu. Znám je především zpěvák Morenito de Íllora, vlastním jménem Guillermo Campos Jiménez (*1965, Íllora, Granda, Španělsko). Má za sebou úctyhodnou sólovou kariéru a řadu desek. Zazpíval si s takovými osobnostmi jako Camarón de la Isla, který ho, stejně jako Tomatita, pomohl představit širšímu publiku, a dále Mariquilla, La Tati, Javier Barón či Joaquín Cortés. Patřil k zakládajícím členům skupiny Pureza. V současnosti sám pracuje také jako hledač talentů a producent.

Mimořádně ceněnou umělkyní je také flamencová tanečnice Karime Amaya, narozená v roce 1985 v Mexiku. Nadání má v genech, vždyť její pratetou byla jedna z nejrespektovanějších osobností flamencového tance Carmen Amaya. Na pódiu Karime debutovala už jako devítiletá, se svými rodiči, tanečnicí Mercedes Amaya la Winy a kytaristou Santiagem Aguilarem. Od té doby podle vlastních slov „nepřestala tančit“. Vystupovala na prestižních festivalech po celém světě včetně USA a Japonska, má za sebou mj. spolupráci se španělským tanečníkem a choreografem Antoniem Canalesem a dnes již legendárním kytaristou Enriquem de Melchor (1950-2012).

Koncert je součástí koncertní série Jazz Meets World.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje flamencová tanečnice, která vystoupí po boku Tomatita?

Odpovědi zasílejte do 1.5. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.