Temperamentní MirAnda vyvrátí zažitá klišé o „smutném“ fadu + soutěž o 3× 2 vstupenky

Temperamentní MirAnda vyvrátí zažitá klišé o „smutném“ fadu + soutěž o 3× 2 vstupenky

Může být moderní hudba vycházející z tradice fada veselá, roztančená, kosmopolitní, a přitom neztratit kořeny? Může. Pražskému publiku to 4. května 2023 v historických prostorách pražské Novoměstské radnice dokáže portugalská zpěvačka MirAnda.

Jistě, fado je původně žánr osudový, melancholický, nostalgický, řešící většinou témata vypjatá a neveselá. Ale nikoliv žánr izolovaný a zkostnatělý, který by postrádal schopnost vyvíjet se, fúzovat, umělecky žít. Ostatně ani „původní“ fado nepostrádalo veselé odstíny. O jak životné a pozitivní zřídlo inspirace jde odhalila také zpěvačka Marta Mateus (*1972, Lisabon), vystupující pod uměleckým jménem MirAnda. Mimochodem, našemu publiku nikoliv neznámá. Svoji hudební vizi, kterou s nadhledem nazývá fado-beat, nabídla Praze už v roce 2012. Tehdy jako členka kapely OqueStrada, se kterou vydala např. ceněné desky Tasca Beat (2009) a Atlantic Beat – Mad‘in Portugal (2014). Nyní portugalská zpěvačka přijíždí s aktuálním sólovým projektem.

Jak MirAndin fado-beat jednoduše popsat? Dejte důraz na latinskoamerické a kapverdské inspirace žánru, zvýrazněte rytmus, přidejte koření současného vkusného popu – a hotovo. Zdánlivě, tak jednoduché to zase není. Ještě to chce spoustu originality a energie, kterou zpěvačka do muziky vkládá. A odvahy překračovat předsudky, vzepřít se žánrovým puristům. Proč se také bránit vlivům šansonu či tradiční hudby sousedního Španělska, proč si nezazpívat vedle portugalštiny i francouzsky nebo španělsky? Vždyť i Lisabon, jehož kypící atmosféru a rázovité obyvatele MirAnda opěvuje, není jen hlavním městem fada. Je také metropolí přirozeně a sympaticky kosmopolitní. Umělkyně pak ráda zdůrazňuje, že ona sama je moderní kosmopolitní žena, v jejíž žílách koluje i krev angolského dědečka.

Muzikantskou dráhu zahájila MirAnda v roce 2001 právě založením skupiny OqueStrada, jejíž výstižný a vtipný název vznikl složením slov „orchestr“ a „cesta“. Zpěvačka tím chtěla vyjádřit svůj pocit hudebního nomáda, „věčné migrantky ve vlastní zemi“. Vedle muziky se protloukala všelijak, v různých příležitostných zaměstnáních. A s nadhledem říkala: „Marta pracuje proto, aby MirAnda mohla zpívat.“ Nikdy však nepropásla příležitost na vystoupení v sebemenším baru, kavárně, na ulici, tržišti, v obchodech, v něčí zahradě či kdekoliv nalezla akusticky inspirativní prostředí. Píle a náruživost brzy přinesla výsledky. Z MirAndiny kapely se stal kult, který přesáhl hranice Portugalska. Ne, že by MirAnda zanevřela na malé scény a živelné hraní pro lidi třeba na venkovských veselicích, ale do itineráře turné přibyly i významné evropské festivaly. Mezi svoje největší úspěchy zařadila MirAnda také vystoupení OqueStrada v rámci koncertu při předávní Nobelových cen v norském Oslu v roce 2012.

Pražský koncert MirAndy a její doprovodné kapely v obsazení Diogo Caetano (kytara, zpěv), Simone Carugati (elektrická kytara, zpěv) a Santus (bicí nástroje a programování) proběhne v rámci série Jazz Meets World.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje singl MirAndy vydaný v roce 2023?

Soutěžit můžete do 30.4. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.