Or Bareket Quartet zachytí magické momenty zastaveného času

Or Bareket Quartet zachytí magické momenty zastaveného času

Or Bareket se bezpochyby začíná řadit k nejzajímavějším izraelským či spíše kosmopolitním jazzovým kontrabasistům a skladatelům dneška. Se svým americkým kvartetem představí 24. dubna 2023 v pražském Atriu repertoár zdařilého alba Sahar.

Rozpoložení, ve kterém Or Bareket hudbu komponoval, a také náladu, kterou dokáže přenést do koncertních sálů, vystihuje právě název basistova aktuálního alba. Slovo Sahar prý můžeme přeložit dvěma způsoby. Buď celkem věcně jako „chvíle těsně před úsvitem“. Nebo také obecněji a poeticky jako „moment pozastavený v nekonečnu, mimo bdění a plynutí času“. Takový vnitřní pocit totiž Bareket zhudebňoval, když kvůli lockdownu nečekaně získal prostor ke zkomponování svého třetího profilového titulu.

„Nařízená izolace mi dokonale narušila běžné lineární prožívání času. Do března roku 2020 jsem vplul ve stavu naprostého vyčerpání po šestiměsíčním maratonu téměř bezproblémových turné, včetně týdne v Maroku s trumpetistou Etiennem Charlesem. Útěchu jsem našel v tvorbě,“ vzpomíná hudebník. Vše zlé bývá k něčemu dobré a do dvou let vykrystalizovala atmosféra karanténního bezčasí v brilantní desku Sahar (2022). Bareketovu třetí a zřejmě dosud nejlepší.

Nečekejme ale od původem izraelského muzikanta stereotypy levantského jazzu. Orova hudba je mnohem kosmopolitnější a komplexnější, byť vliv skladatelova rodiště samozřejmě nezapírá. Pestré fasety Bareketových inspirací jsou totiž dány více místy, na kterých autor dlouhodobě pobýval, a odlišnými kulturami, které pečlivě studoval. Narodil se v Tel Avivu a v jeho žilách koluje krev marockých, iráckých, argentinských a východoevropských předků. Vychovávali ho mezi Tel Avivem a Buenos Aires a to nikoliv ve dvoujazyčném, ale rovnou tříjazyčném prostředí. A když si v roce 2011, kdy vyhrál soutěž Mezinárodní společnosti kontrabasistů, vybíral bydliště, zvolil kosmopolitní Brooklyn. Jako světoběžník vždy přistupoval i k hudbě. Cítí kořeny ve folklóru severoafrickém, levantském i latinskoamerickém a zároveň celoživotně studuje hudbu afroamerickou, zdrojnici jazzu.

Kapelnický debut OB1 vydal Bareket v roce 2017, o dva roky později navázal titulem „33“. Zároveň se aktivně pohyboval na scéně jako sideman. Pracoval především s hudebníky jako Ari Hoenig, Leon Parker, Joel Ross, Marquis Hill, Sam Yahel či Aaron Goldberg. Ale má za sebou také vystupování s hvězdami jako Joshua Redman, Chris Potter, Jeff Ballard, Shai Maestro nebo Peter Bernstein.

Na pražském vystoupení pomohou naplnit Orovy hudební vize finalista soutěže Institutu Thelonia Monka, saxofonista Godwin Louis (též Ron Carter, Herbie Hancock, Wynton Marsalis, Mulatu Astatke, Billy Preston a také Madonna či Babyface), pianista Jeremy Corren (Joel Ross, Vijay Iyer, Mark Turner) a citlivá a přemýšlivá bubenice Savannah Harris (Peter Evans, Kenny Barron, Ambrose Akinmusire, Christian Scott, Aaron Parks či Terence Blanchard).

Na pražské vystoupení kvarteta v rámci Jazz Meets World navazují další dvě představení v ČR, 25. dubna 2023 v klubu U bílýho černocha (Boženy Němcové 2942) v České Lípě a 26. dubna 2023Petrofgallery (Na Brně 2136/4) v Hradci Králové.