Senegalský virtuóz Alune Wade přijede jako „sultán“ world-jazzových fúzí
Vládcovský titul „sultán“ ovšem nemá být nabubřelou, efektní nálepkou. Baskytarista a zpěvák Alune Wade nazval aktuální projekt Sultan proto, že v něm přibírá do svého typického mixu jazzu a západoafrické hudby navíc ještě inspirace blízkovýchodní. Originální a živelnou fúzi nabídne 22. března 2023 v pražském Divadle U Hasičů.
Alune Wade už má za sebou ohromné zásluhy z mnoha hudebních objevných cest. Doprovázel západoafrické hvězdy world music jako Ismaël Lô, Salif Keita, Youssou N’Dour nebo Oumou Sangaré. Spolupracoval s jazzovou elitou Joem Zawinulem, Marcusem Millerem, Bobbym McFerrinem či Gregorym Porterem. Ve vlastních projektech pak zkoumal co nejpřirozenější propojení obou žánrových světů. Nebo se vydával spolu s pianistou Haroldem López-Nussou za africkými kořeny hudby kubánské. Svým pátým albem Sultan (2022) vytyčil, přes etiopské inspirace, kulturní spojnici s Levantou a bájnou Arábií.
„Někdy v roce 2018 mě začalo fascinovat setkávání mezi hudbou východní Afriky, zvláště Etiopie, s muzikou egyptskou. Moje následující cesty, a bylo jich mnoho, mi umožnily setkat se s hudebníky z diaspor v New Yorku a Paříži. Ten tavící tyglík jsem obohatil svojí vášní pro jazz, highlife a afrobeat. Nořil jsem se hlouběji a hlouběji do svojí soukromé laboratoře a snažil se tyto styly spojit, aniž bych ztratil některou z textur,“ vysvětluje Alune Wade uměleckou pouť k projektu Sultan. A dodává, jak se dostal ještě dál na východ: „Četl jsem také knihu o Falaších, etiopských Židech. Navzdory nespravedlnostem, jaké prožívali během svojí odysey, mě to přivedlo k vědomí nerozbitné vazby mezi Afrikou a Středním východem. Pokusil jsem se onu vazbu rozšířit.“
Onu vazbu se Alunovi daří vykreslovat zvukem mimořádně barvitě. Například hned úvodní skladba alba Sultan s typickou etiopskou melodikou, nazvaná Saba’s Journey, působí jako soundtrack k putování královny ze Sáby. Do příběhu ovšem přirozeně zapadnou i moderní, nakažlivé groovy skladeb jako Nasty Sands. Wade, mimo jiné mistr funkového baskytarového slapu, nezve posluchače na školometskou hudební přednášku, ale na strhující jízdu napříč kontinenty.
Alune Wade se narodil 9. června 1978 v Dakaru v rodině dirigenta Senegalského symfonického armádního orchestru. K hudební kariéře logicky směřoval odmala, i když původně mělo jít o dráhu hudebníka klasického. Vzdělávání zahájil nejdříve u klavíru. Ale když mu bylo pouhých pět let, půjčil mu Samba Laobé N’Diaye, tehdejší basista kapely Ismaëla Lô, poprvé baskytaru. Malý Alune se do nástroje, který se ke klasice moc nehodí, okamžitě zamiloval. Seriózně se pustil do hry na baskytaru ve třinácti a brzy začal tvrdit muziku v dakarských klubech. Později shodou okolností nastoupil právě do kapely Ismaëla Lô, se kterým odjel řadu mezinárodních turné a natočil zásadní alba Jiguen (1999) a Dabakh (2001). Udělal si tím tak dobré jméno, že rychle stal jedním z nejžádanějších senegalských hráčů. Kapelnickou diskografii započal v roce 2006 albem Mbolo.
Na pražském vystoupení Aluna Wadea doprovodí hudebníci ze Senegalu, Francie (resp. Réunionu) a Kamerunu. Jmenovitě Camille Passeri (trubka), Harry Ahonlonsou (saxofon), Cedric Duchemann (klávesové nástroje) a Dharil Esso (bicí nástroje).
SOUTĚŽ
Kterým albem započal Alune Wade svou sólovou diskografii?
Soutěžíme do 16.3. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.