Nové album Jozefa Scheinera plné skvostných momentů

Nové album Jozefa Scheinera plné skvostných momentů

Slovenský mandolinista JOZEF SCHEINER vydal 10.listopadu další autorské album. Zove se „Momento“ a ve vlastní režii existuje zatím „jen“ v digitální podobě…

Jozefa „Dodo“ Scheinera jsem tu představil před dvěma lety v souvislosti s recenzí předchozího opusu „La Mando“. Tam jsem projevil přání, aby se tak výtečná instrumentální hudba ve stylu New Acoustic Music, jež má ambice uspokojit i náročného jazzového posluchače, objevila na fyzickém nosiči, což se později nakonec stalo. Takže doufám, že totéž se stane i v případě novinky. Je neméně skvělá!

Mandolinista se opět obklopil plejádou hostujících hudebníků nejen ze Slovenska, ale také z České republiky a Spojených států; nejčastěji participují kontrabasista Peter Korman, bubeník a perkusista Igor „Ajdži“ Sabo, flétnista Ladislav Muroň, hráč na dobro (a také zvukový mistr) Peter Szabados, kytarista Michal Vavro a mandolista Petr Vrobel. Repertoár, čítající šest skladeb, je tak pestrobarevný a neustále překvapující. Ovšem jednotícími prvky tu jsou střelhbité struny, vášeň i jímavost, naléhavost, intenzita, zaujetí a práce s dynamikou i texturou či strukturou skladeb.

Nové album Jozefa Scheinera plné skvostných momentů

JOZEF SCHEINER: Momento

cover art
zvuk
hudba
Hodnocení čtenářů29 Hlasů
4.7
Hodnocení

Nejdříve posluchače čeká latinoamerická vášeň. V úvodním titulním kousku „Momento“ se struny přímo rojí; hostuje tu s mandolínou ještě Martin Krajíček a nechybí ani sólo na dobro. „Venezuela“ již není tak přímočará, zpočátku ji dokonce obestírá jímavá nálada. Ale pak už převládnou jihoamerické chutě s řetězem sól nad strunným minimalistickým tokem, opět posíleným ještě o jednu mandolínu (Timothy Sweeney). Následuje pak dvojice skladeb, které považuju za vrchol alba. Nejdelší kompozice „Apache“ (7:26) je zabarvena tragickým odstínem, umocněným lkavou foukací harmonikou (Erich „Boboš“ Procházka), dynamicky i výrazově proměnlivá „Return to Tau Ceti f“ zdobí vyhrávky a sólo bezpražcové baskytary Juraje Grigláka a zhutňuje narockovělá el.kytara (Peter „Piťu“ Luha). Mimochodem Tau Ceti f je exoplaneta, respektive super-Země, objevená v roce 2012 a považovaná za poteciálně obyvatelnou, neboť obíhá kolem hvězdy podobné Slunci… Skladbu „For Belmondo“ sytí horký pařížský swing s parádními sóly, včetně klarinetového (Marek Berky). Navýsost vydařené album Jozefa Scheinera uzavírá „Shaman“, jenž zní hodně cizokrajně; minimalistický proud až hypnotické síly zahušťují didgeridoo a ghungroo, což je zvonkový nákotník z Indie (hostující Lájoš Páprika), houslovým sólem a šamansky rezonančním hlasem se tu blýskne Peter „Piťu“ Luha…

Bravo!