Yemen Blues okouzlí moderním pohledem na dávné jemenitské nápěvy + soutěž o 5x 2 vstupenky

Yemen Blues okouzlí moderním pohledem na dávné jemenitské nápěvy + soutěž o 5x 2 vstupenky

Izraelská kapela Yemen Blues, strhujícím způsobem kombinující jemenitské a blízkovýchodní hudební tradice s decentními prvky jazzu, funku, soulu, blues i rocku, se po čtyřech letech vrací do Prahy. Zahraje 20. listopadu v holešovickém kulturním zařízení Domovina.

„Nezáleží na tom, odkud pocházíš, tvůj jazyk je i mým jazykem,“ vepsali si Yemen Blues do záhlaví svého webu jako motto. Onou společnou kosmopolitní řečí je samozřejmě hudba. V Izraeli sídlící kapela do svého muzikantského esperanta navíc dokázala vložit podmanivost až hypnotickou.

Provázanost hudebních žánrů a tradic z různých koutů světa v písních Yemen Blues je přitom naprosto přirozená. Frontman kapely Ravid Kahalani totiž přišel na svět v jemenitské rodině a tradiční písně slýchal, miloval a zpíval odmala. Zároveň je Ravidovo hudební cítění důkazem, že označení Jemenité se vlastně nevztahovalo pouze na židovskou diasporu v Jemenu, ale na orientální Židy v širším smyslu. Rodinná historie mnohých Jemenitů tak sahala třeba do Maghrebu, potažmo i do Západní Afriky. Tedy do kolébky blues.

„Když jsem poprvé uslyšel západoafrickou muziku, nadchla mě jako něco důvěrně známého,“ vysvětluje Ravid, proč inklinuje i k tzv. pouštnímu blues. A také proč se v jeho rukách ocitl nástroj gimbri neboli sintir, pocházející právě ze severozápadu Afriky a neodmyslitelně patřící ke kultuře marockého národa Gnawů. Ale protože žije v současnosti, pochopitelně ho od mládí oslovují i různé žánry populární hudby. Nepřirozené by pro něj bylo spíš to, kdyby se jim v tvorbě vyhýbal a vytvářel z jemenitského kulturního odkazu jakýsi skanzen.

Skupinu Yemen Blues založil Ravid v roce 2010 a dosud s ní má na kontě tři kritikou ceněné tituly. Sestava muzikantů se sice podle okolností a potřeb mění, jistotou je ovšem virtuozita a osobitost všech hráčů. V minulosti Ravid spolupracoval například s Omarem Avitalem či Billem Laswellem coby producentem alba Insaniya (2015). Jako sólista Ravid vystupuje například s Jerusalem East West Orchestra a populární izraelskou písničkářkou a herečkou Riff Cohenovou.

Hudba kapely se pochopitelně s časem mění a její současná podoba bude opět jiná. Oproti předchozím turné více akustická, méně tanečně vyzývavá, ale stejně kvalitní, naléhavá a přesvědčivá. Yemen Blues tentokrát vystoupí v obsazení Ravid Kahalani – zpěv a gimbri, Shanir Blumenkranz – baskytara a oud, Rony Iwryn – perkuse a Dan Mayo – bicí souprava.

Vstupenky můžete zakoupit zde.

Soutěž o 5x 2 vstupenky na koncert Yemen Blues

Jak se jmenuje zakladatel skupiny Yemen Blues?

Odpovědi zasílejte do 17.11. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.