Ma Fest Vol. 2: Ma Records pokřtí nová alba v rámci unikátního dvoudenního festivalu

Ma Fest Vol. 2: Ma Records pokřtí nová alba v rámci unikátního dvoudenního festivalu

Nezávislé vydavatelství pro jazz, improvizovanou a experimentální hudbu představuje druhý ročník festivalu Ma Fest. Ve dvou dnech (1. – 2. 12. 2022) představí šest projektů a dvacet hudebníků z čech a zahraničí. V rámci festivalu proběhne křest nového alba Nenutits septetu Uthando a křest alba Noche de Los Amargados kvartetu Los Amargados.

Ma Fest je mezinárodní hudební festival představující pestrou scénu současné autorské kreativní hudby a je organizován vydavatelstvím Ma Records. Tato nová platforma pro autorskou jazzovou, experimentální a improvizovanou hudbu zaštiťuje komunitu aktivních mladých českých hudebníků působících v Praze a Brně okolo renomovaných Hybrid jam sessions, hudebních škol HAMU a JAMU, či různorodých projektů jako je např. Prague Music Performance Ensemble. Vydavatelství má za cíl sdružovat českou experimentální jazzovou hudební scénu a umožnit tak její efektivnější prezentaci v zahraničí. Za pouhé dva roky působení má na kontě již 18 vydaných titulů.

Letošní ročník festivalu Ma Fest proběhne ve dvou dnech, ve čtvrtek 1.12. v Divadle Archa a v pátek 2.12. v Čítárně Unijazz.

První večer v Divadle Archa se představí tři poměrně kontrastní uskupení.

Sunswept Sunday (DE) je pozoruhodné německé duo Torstena Papenheima (kytara, melodika, malý buben) a Daniela Kartmanna (bicí, hakbret, kornet). Společně na množství různých nástrojů interpretují hudbu Duka Ellingtona & Billyho Strayhorna v minimalistickém moderním pojetí, se silným důrazem na zvukovost, témbr. Sunswept Sunday vydává své debutové album Halfway to Dawn u vydavatelství Ma Records v lednu roku 2023, na festivale však již bude CD exkluzivně k dispozici.

Uthando (CZ) je septet pražských hudebnic a hudebníků. Všichni členové kapely jsou autory hudby, která je kolektivně velmi intenzivně prožívána a interpretována do strhujícího koncertního zážitku. Uthando již rozvířilo vody svým eponymním debutovým albem, a také vítězstvím v soutěži Jazz Fruit. Nyní přináší druhé album – Nenutits, které vyjde v prosinci tohoto roku a bude na festivalu pokřtěno. Nenutits je přirozeným pokračováním cesty tohoto tělesa. Je vyzrálejší, s jasnější vizí a silnějším hudebním sdělením.

Janoušek-Wróblewski Quartet (JWQ) (CZ) již má za sebou několik let působení na české scéně, desítky koncertů po střední evropě a dvě kritiky uznávaná alba. JWQ je akustický kvartet kombinující improvizovanou hudbu s kompozicemi z dílny obou dechařů. Kvartet byl původně zásadně ovlivněn newyorským jazzovým downtownem, postupem času se tato přímá inspirace částečně vytratila a z kvartetu se stal soubor kradoucí z tolika zdrojů až hanba. Skladby jsou eklektické, hudba čerpá z různých jazzových i jiných tradic, vše je propojeno totální improvizací. Hrají Štěpán Janoušek (trombon), Michal Wróblewski (saxofon), Miloš Klápště (kontrabas) a Jan Chalupa (bicí)

Ma Fest Vol. 2: Ma Records pokřtí nová alba v rámci unikátního dvoudenního festivalu

Druhý večer proběhne v prostoru Čítárny Unijazz a představí program více zaměřený na volnou improvizaci a objevování nových zvukových možností.

Vojta Drnek (CZ) – Sólo na preparovaný akordeon

Vojtu Drnka můžete znát jako renomovaného jazzového akordeonistu, který vede komorní trio Treetop, jako hudebníka, který inspiruje svými snahami změnit vnímání svého nástroje, modernizovat jej. Ve svém sólovém projektu přináší neobjevený zvukový svět preparovaného akordeonu.

Marcelo dos Reis & Luís Vicente (PT)

Luís Vicente a Marcelo dos Reis se v posledním desetiletí etablovali jako dvě přední osobnosti nové portugalské hudby. Prestižní publikací Free Jazz Collective byli označeni za dva z nejvlivnějších hudebníků posledního desetiletí.

Jako duo pracují více než deset let na rozvíjení stále jedinečnějšího jazyka, mají za sebou již jedenáct vydaných alb a desítky koncertů po celé Evropě. Nyní přivezou na festival svůj program (Un)Prepared Pieces for Guitar and Trumpet, ze kterého vznikne album v průběhu první poloviny roku 2023.

Los Amargados (US/CZ/FI/IT)

Los Amargados založil v Čechách žijící americký basista, skladatel a hráč na elektroniku George Cremaschi a český trumpetista a experimentátor Petr Vrba. Oba hudebníci jsou klíčovými postavami tuzemské improvizační a experimentální scény. Pro své debutové album pozvali také italského hráče na vibrafon a perkuse Eliu Morettiho a finského hudebníka a performera Pasiho Mäkelu. V rámci koncertu proběhne křest nového alba Noche de Los Amargados. Jejich hudba je plná sestavování, vrstvení a následných boření detailních zvukových struktur. Používají obyčejné zvuky: mechanické řinčení, skřípání, vrzání, vazbení, bublání, zurčení, elektronický bzukot a také normální tóny hrané na akustické nástroje. Takto vznikají minimalistické i maximalistické elektroakustické zvukové kompozice.

1.12. Divadlo Archa

Vstupné: 290 kč (Vstupenky)

19:00 Sunswept Sunday (DE) – Pre-release alba Halfway to Dawn

Daniel Kartmann – bicí, hakbret, kornet

Torsten Papenheim – kytara, melodika, malý buben

20:30 Uthando (CZ) – Křest alba Nenutits

Klára Pudláková – kontrabas

Jana Havláková – housle

Anežka Matoušková – zpěv

Kateřina Vacková – zpěv

Honza Michálek – tenorsaxofon

Jenda Pudlák – klavír

Jakub Švejnar – bicí

22:00 Janoušek-Wróblewski Quartet (JWQ) (CZ)

Štěpán Janoušek – trombón

Michal Wróblewski – altsaxofon

Miloš Klápště – kontrabas

Jan Chalupa – bicí

 

2.12. Čítárna Unijazz

Vstupné: 200 kč

19:00 Vojta Drnek (CZ)

Vojta Drnek – preparovaný akordeon

20:30 Marcelo dos Reis & Luís Vicente (PT) – (Un)Prepared Pieces for Guitar and Trumpet

Luís Vicente – trubka

Marcelo dos Reis – kytara

22:00 Los Amargados (US/CZ/FI/IT) – Křest alba Noche de Los Amargados

George Cremaschi – baskytara, elektronika

Pasi Mäkelä – kytara, hlas, elektronika, bicí

Elia Moretti – perkuse, vibrafon

Petr Vrba – trubka, elektronika

 

(TISKOVÁ ZPRÁVA)