Světový jazz připluje k Vltavě již tento týden!

Světový jazz připluje k Vltavě již tento týden!

Po složitých covidových dobách chystá pražský Jazz Dock skutečně nabitý ročník svého nejprestižnějšího festivalu, který vzniká ve spolupráci s Prahou 5. K Vltavě zavítají ve dnech 3. – 9. 11. 2022 takové hvězdy, jako jsou Joe Lovano, Gretchen Parlato nebo americká kapela The Bad Plus.

O zahájení festivalu se postará 3. listopadu skladatel a klavírista Aaron Parks, který po sérii přesunutých koncertů představí svůj projekt Little Big. Aaron Parks se začal prosazovat na přelomu tisíciletí. Nejprve na sebe upozornil především jako sideman Terence Blancharda. Skutečného úspěchu dosáhl díky svému pátému albu Invisible Cinema, vydanému u prestižní společnosti Blue Note.

Něžný vokální jazz vnese do festivalu nejprve česká zpěvačka Marta Kloučková, která na Jazz On5 pokřtí své nejnovější album Stopa Snu, a poté v USA žijící vokalistka Anna Kolchina. Hlas Anny je sametový, elegantní, zranitelný i svůdný a slibuje krásný večer plný emocí.

Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones. Její členové používají postupy neworleánských groovů nesených suzafonem, ostré funkové kytarové rify a skvěle zaranžované dechové sazby. Vystupují často s různými vokalisty a tentokrát si na turné přizvali famózního Akie Bermisse. Tento zpěvák a pianista disponuje neskutečně charismatickým vokálem někde na pomezí Donnyho Hathawaye a Toma Waitse.

Světový jazz připluje k Vltavě již tento týden!Závěrečné tři dny festivalu budou skutečně neuvěřitelně našlapané. Nejdříve pódium ovládne velikán světového saxofonu Joe Lovano! Je jeden z nejvlivnějších saxofonistů moderního jazzu, který shrnuje odkaz velkých hráčů 50. a 60. let, jako byli Coleman Hawkins, Lester Young, Dexter Gordon či John Coltrane. Můžete se těšit na repertoárový průřez tvorby Joe Lovana a také na některé zbrusu nové skladby ve špičkovém podání elitní jazzové kapely.

O den později, tedy 8. listopadu, vystoupí originální americká zpěvačka a skladatelka Gretchen Parlato. Zhruba od roku 2000 si tato oceňovaná umělkyně právem vysloužila pověst jedné z nejvynalézavějších a nejúžasnějších zpěvaček své generace. Pro svůj první koncert v Jazz Docku přiváží Gretchen také hvězdnou sestavu, takže je opravdu nač se těšit!

Samotný závěr festivalu bude zároveň jedním z jeho vrcholů. Do Jazz Docku se vrátí jedinečná a originální kapela The Bad Plus, která k nám přijíždí po delším čase ve zcela obměněné podobě, v kvartetu se saxofonem a elektrickou kytarou. Jejich hudba se vyhýbá jakémukoliv škatulkování a hledá neustále způsoby, jak překlenout pravidla a hranice žánrů a technik.

Podrobný program naleznete na webu Jazz Docku: https://www.jazzdock.cz/cs/festival/jazz-on5-4

SEZNAM KONCERTŮ:

03/11 – 20:00 – AARON PARKS LITTLE BIG (USA)

04/11 – 19:00 – MARTA KLOUČKOVÁ QUINTET – KŘEST ALBA

04/11 – 22:00 – THE BLADDERSTONES – 10 LET!

05/11 – 19:00 – ANNA KOLCHINA QUARTET (USA/CZ)

05/11 – 22:00 – HUNTERTONES ft. AKIE BERMISS (USA)

06/11 – 14:00 – DANIEL ŠOLTIS – WORKSHOP

06/11 – 18:00 – CZECH JAZZ EVENING

07/11 – 20:00 – JOE LOVANO ft. THE MARCIN WASILEWSKI TRIO (USA/PL)

08/11 – 20:00 – GRETCHEN PARLATO (USA)

09/11 – 20:00 – THE BAD PLUS (USA)