Hrál se Steviem Wonderem, aranžoval pro Prince, na Grove Brno přijíždí Philip Lassiter a další umělci
Philip Lassiter

Hrál se Steviem Wonderem, aranžoval pro Prince, na Grove Brno přijíždí Philip Lassiter a další umělci

V rytmu funku pokračuje právě probíhající 15. ročník mezinárodního festivalu Groove Brno. Skladatel, aranžér, trumpetista a zpěvák Philip Lassiter představí 26. října své loňské album Live In Love. Na svou českou premiéru 4. listopadu se do Brna chystá také brooklynský ansámbl Huntertones. 9. listopadu pak festival navštíví newyorští Spyro Gyra, jenž brzy završí padesát aktivních let na scéně instrumentální hudby.

Svou hudební dráhu odstartoval Philip Lassiter jako varhaník, aranžér a sbormistr v kostele. Syn alabamského kazatele se v Dallasu spojil se zakládajícími členy skupiny Snarky Puppy a postupně si vybudoval jméno, jenž mu zajistilo spolupráci se Steviem Wonderem, Queen Latifah či Princem. S hráči Snarky Puppy zůstal ve spojení dodnes, jeho loňské album Live in Love natáčel hned s několika z nich.

Hvězdnou spoluprací nešetřili ani členové brooklynských Huntertones. Jednotlivě hráli s předními popovými, jazzovými i soulovými umělci jako Edem Sheeranem, Jonem Batistem, O.A.R., Snarky Puppy, Stevie Wonderem, Ricky Martinem a mnoha dalšími. V brněnském klubu oslaví nejen své první české vystoupení, ale také deset let od založení skupiny. Doprovodí je klávesista a zpěvák Akie Bermiss.

Huntertones + @CoryWongMusic - "Pontiac" [Official Music Video]

Newyorský kvintet Spyro Gyra se zapsal do historie vývoje hudby jako jeden ze zakladatelů pojmu jazz-fusion. Jejich pojetí jazzu promísené s prvky funku a latiny v sedmdesátých letech vyvolalo mezi ortodoxnějšími zastánci jazzu nadšení i kritiku. Jít svou vlastní cestou se jim ale vyplatilo. Odehráli více než pět tisíc koncertů po celém světě a vydali třicet dva řadových alb, z nichž jsou některá i několikrát platinová. Virtuózní instrumentální výkony všech hráčů a efektní, ale zároveň přístupná jazzová témata učinily během více než čtyřiceti let z mnoha posluchačů-laiků oddané jazzové fandy.

Spyro Gyra - Early Hits Medley: "Shaker Song" "Catching The Sun" "Morning Dance"

Věřím, že naše hudba má na obecenstvo stejný efekt jako na mne,” říká saxofonista skupiny Jay Beckenstein. „Vždy jsem cítil, že hudba, konkrétně ta instrumentální, umožňuje lidem cestovat do míst beze slov. Ať už se dotkne jejich emocí nebo jim pomůže nalézt cestu k něčemu většímu, než jsou oni sami, je v ní krása, která nelpí na větách. Chce se mi věřit, že když lidé slyší naši hudbu nebo zajdou na náš koncert, toto všechno s námi sdílí. To je ta nejnádhernější část bytí muzikantem.”

Předprodej vstupenek na jednotlivé akce probíhá v prodejní síti GoOut. Projekt se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Předprodej GoOut: https://goout.net/cs/groove-brno-2022/szlvhat/

Zdroj: tisková zpráva