Tingvall Trio vyzve posluchače k důstojnému „tanci“

Tingvall Trio vyzve posluchače k důstojnému „tanci“

Ale nelekejte se, že by na našich pódiích oblíbené švédsko-kubánsko-německé klavírní trio změnilo žánr a začalo sázet na taneční groovy. Hudba na aktuálním albu Dance, která bude tvořit novinkovou část repertoáru koncertu 17. října 2022 v historickém sále pražské Novoměstské radnice, zůstává stejně melodicky velebná.

Název a koncepce alba Dance i dramaturgie současných koncertů Tingvall Tria skrývá úplně jinou inspiraci než příklon k přímočaré taneční hudbě: „Trio bere posluchače na cestu kolem světa. Jako živou formu emočního vyjádření totiž nechává ve svojí hudbě blýskat se a zářit nejširší rozmanitost tanečních stylů.“ A tak se můžeme ve skladbě Arabic Slow Dance zaposlouchat do blízkovýchodních motivů, v Ya Man rozhoupat na vlnách reggae, dojde i na Bolero či Spanish Swing a na celou paletu latinskoamerických rytmů.

„Idea pro album Dance, Tanec, se poprvé objevila, když jsme zkoušeli jednu z prvních nových skladeb Cuban SMS. Žertovali jsme, jak je pro nás těžké při hře zůstat na jednom místě, když je v hudbě tolik rytmu a energie. Pokud jde o mě, nemohu u piana tančit jako o život, ale stejně nás muzika popadla a odnesla někam do dálky,“ vysvětluje pianista Martin Tingvall.

Právě živelnost některých kompozic, jako je Martinem zmíněná Cuban SMS, opravdu nabourává představu o Tingvall Triu jako o baladiérech se sklony k severské zadumanosti. Což je pro pestrost koncertů jen dobře. Jižanský temperament nemá v krvi pouze původem kubánský kontrabasista Omar Rodriguez Calvo, ale kdesi v genech s ním výborně souzní i jeho evropští spoluhráči.

Pianista a skladatel Martin Tingvall (*1974, Tomelilla) zahájil hudební průpravu krom klasiky především severským folklorem. Možná odtud se bere jeho smysl pro zpěvné melodie. Když později propadl pianu jazzovému, získal díky svému talentu toho nejlepšího myslitelného mentora. Švédského krajana Bobo Stensona. Po odchodu do Německa sloužil Martin v kapele Uda Lindenberga či zpěvačky Mandy Capristo, brzy se však postavil na vlastní nohy jako kapelník. Tingvall Trio založil v roce 2003 a postupně z něj udělal nejen umělecky uznávané, ale také mezinárodně komerčně úspěšné těleso, jehož nahrávky nápadně figurují i v prodejních hitparádách. Martin se prosadil také jako autor scénické hudby k filmům a seriálům. Mnozí posluchači ani nevědí, že jeho melodie znají třeba ze seriálu Místo činu. Krom již osmi alb s Tingvall Triem vydal Martin Tingvall také tři tituly sólové.

Na doslova „mimosmyslové“ komunikaci a brilantní sehranosti Tingvall Tria má podíl i fakt, že za téměř dvě dekády jeho existence nedošlo ke změně sestavy. Trojici totiž tvoří nejen virtuózní hudebníci, ale především přátelé, kteří si jako domov zvolili kosmopolitní Hamburg a zůstávají neustále v kontaktu. Kontrabasista Omar Rodriguez Calvo (*1973, Matanzas) zahájil úspěšnou kariéru už na rodné Kubě. Jako sedmnáctiletý začal vystupovat se zpěvačkou Argelií Fragoso a do svého tria ho obsadil i pianista Ramón Valle. Poté, co se v roce 1994 přestěhoval do Německa, zvali Omara jako respektovaného sidemana Nils Landgren, Ulf Wakenius, Roy Hargrove i Mike Stern.

Stabilní sestavu doplňuje citlivou hrou bubeník Jürgen Spiegel (*1972, Brémy). Jeho všestranné hudební vzdělání zahrnuje nejen studia na Vysoké umělecké škole v Brémách, Konzervatoři prince Clause v holandském Groningenu či prestižní newyorské Manhattan School Of Music, ale také léta odehraná v rockových kapelách (se skupinou SupaRed natočil v roce 2003 eponymní album) či se soulovou a hip hopovou zpěvačkou Nnekou. Nebo působení ve Spojených arabských emirátech, kde pracoval jako autor hudby pro televizní stanici Al-Džazíra a produkčně i aranžérsky zaštítil album beduínských hudebníků Dubai Nights Vol. 1 (2011). Doprovázel také Kurta Ellinga či Dominika Millera. Vedle Tingvall Tria hraje a vydává desky v duu Sendecki & Spiegel s polským pianistou Vladislavem Sendeckým.

Tingvall Trio - DANCE (official Video)

Album Dance vyšlo v říjnu 2020, ale kvůli pandemii dosud nemohlo být dostatečně předvedeno naživo. Nyní se nového repertoáru, samozřejmě společně s osvědčenými kousky, konečně dočká i rostoucí obec českých příznivců nadnárodní kapely.

Koncert proběhne v rámci série Jazz Meets World.