Nad střechami Prahy bude znít jazz

Nad střechami Prahy bude znít jazz

Finále soutěže Jazzfruit ukáže, kam míří jazzmani ve 21. století. Zdarma přístupný koncert, který se uskuteční již tento čtvrtek 15. září na střeše nového technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici, nabídne vystoupení čtveřice finalistů soutěže pořádané festivalem Mladí ladí jazz. Těmi se stali v kategorii do 35 let naši Post Noisy Pots a dva polské projekty – kapela sneaky jesus a Marcin Pater Trio a v kategorii do 26 let česká kapela Acoustic Needles.  Jazzový večer nad střechami Prahy uzavře DJ set české hudebnice Never Sol.

 O vítězi Jazzfruit rozhodne ve čtvrtek mezinárodní odborná porota, ve které zasedne Asia Pieczykolan, polská promotérka, producentka a šéfredaktorka časopisu JAZZ Forum Magazine, dramaturg a producent festivalu Mladí ladí jazz a mnoha další akcí Adam Kaňa, hudební žurnalista Dan Sywala aktuálně působící v ČRo Jazz, Full Moon či Harmonii, muzikant, pedagog, dramaturg, spoluzakladatel a umělecký ředitel hudebního festivalu JAZZFESTBRNO a programový ředitel festivalu Struny podzimu Vilém Spilka, violoncellistka Terezie Kovalová a umělecký ředitel drážďanského klubu Jazzclub Tonne Steffen Wilde. Výsledek hlasování mohou ovlivnit i sami diváci, kteří mohou fandit jak naživo v technologickém centru UMPRUM, Finálovým večerem provede multiinstrumentalista, producent, skladatel a KUMŠThistorik Matěj Belko.

Soutěž Jazzfruit je otevřena široké paletě jazzových stylů a je příležitostí pro mladé hudebníky věnující se jak tradičnímu jazzu, tak nejrůznějším crossoverům otevírajících jazz dalším hudebním vlivům. Vítěz kategorie International určené hudebníkům do 35 let z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska a Německa si odnese nejen finanční odměnu 1 000 EUR, ale také možnost vystoupit v České republice na jednom z partnerských festivalů Mladí ladí jazz. Výherce kategorie Junior pro muzikanty do 26 let získává zajištění koncertu v ČR a zahraničí a také kvalitně zpracovaný záznam živého vystoupení od NAPA Records. A také postup do čtvrtečního finále Jazzfruit. V obou kategoriích je součástí odměny i profesionální pomoc s propagací.

Máme radost, že se do soutěže Jazzfruit opět přihlásila řada kapel, které se nebojí překračovat stylové hranice a nabízejí velmi originální a svěží hudbu, která dokáže v pozitivním slova smyslu překvapit,“ říká za organizátory Jan Gregar, ředitel festivalu Mladí ladí jazz.

Acoustic Needles – vítěz v kategorii Junior

Mladý projekt, který nabídne svěží zvuk a osobité kompozice, u kterých se prolínají vlivy jazzu, funku či hip hopu. Skladby jsou zajímavé nekonvenčními rytmy či harmoniemi. Po dvou vydaných EP (Cycling, Memory), kde zahostoval například fenomenální kytarista Miroslav Chyška nebo skvělý klávesista Martin Brunner, se kapela věnuje koncertování a chystá také nové album.

sneaky jesus

Jazzový kvartet z polské Wroclawi má kořeny v tradičním žánru, ale pracuje i s prvky breakbeatu, západního jazzu nebo punk rocku. Unikátní expresivní směs se vyznačuje otevřenými formami, nepředvídatelnými dynamickými posuny a zálibou v dlouhých improvizacích.

Marcin Pater Trio

Soubor založil absolvent Hudební akademie v polských Katowicích, vibrafonista Marcin Pater. Trio má ze sebou vystoupení na prestižních polských a mezinárodních jazzových festivalech v Evropě i Asii a také vítězství v respektovaných soutěžích, včetně Jazz Juniors, Sibiu Jazz Festival nebo Jazz on the Oddra. V současné době připravují své druhé album společně s legendou polského jazzu Leszkem Możdżerem.

Post Noisy Pots

Nový hudební projekt, v němž se členové elektronického tanečního dua Noisy Pots, klávesista a skladatel Michal Šupák a univerzální perkusista Jakub Tengler, spojili s multiinstrumentalistou Antonínem Dlapou. Unikátní zvuk Noisy Pots vzniká spojením kýblů, hrnců a dalších „nástrojů“ z kuchyně či garáže v kombinaci s živě hranou elektronikou. Jeho “post” verze je obohacena o prvky jazzu, afroamerické hudby a klasiky. Výsledkem je tak originální mix elektroniky, loopů a tanečních beatů s instrumentální virtuozitou.

V minulých letech se vítězi stali například aktuálně nejvýraznější osobnost jazzové scény Igor Ochepovsky, Nicola Guida (IT), kapely Jay Delver, 2in2out, Silva Šírová Sextet, Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK) a v loňském roce formace Uthando.

Festival Mladí ladí jazz nabízí po celý rok koncertní sérii zahraničních i domácích hudebníků, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Na podzim zve například do Paláce Akropolis, kde představí 9. října famózní brooklynské trio Moon Hooch, které podpoří domácí Tygroo.

Zdroj: tisková zpráva