Isaiah Collier: Jazzový stroj času na trase mezi Johnem Coltranem a budoucností

Isaiah Collier: Jazzový stroj času na trase mezi Johnem Coltranem a budoucností

Saxofonista Isaiah Collier je jazzový vizionář i nejvýznamnější postava současné scény v Chicagu, na níž se prosazuje nová generace černošských hráčů. Jeho poslední album, Cosmic Transitions, získalo 5 hvězdiček ve vůbec nejrespektovanějším jazzovém časopise Down Beat. K inspiracím alba patří legendární skladba A Love Supreme od Johna Coltrana, a to jak harmonicky, tak i co se hry na saxofon týče. Collier navíc album natáčel ve slavném studiu Rudy Van Gelder’s v New Jersey, kde v minulosti nahrávala řada jazzových velikánů včetně Coltrana. Collierovi je přitom pouhých 23 let, kritika zdůrazňuje, jak je vyzrálý a přitom plný mladického elánu.

Svojí vitalitou Collier připomíná mladého Milese Davise, když v 19 letech koncertoval s Charlie Parkerem,

píše Chicago Jazz Magazine. Podobně jako Coltrane, je Collier v duši věčný tulák, který komunikuje s vesmírem, jeho hudba je ale drsnější a zcela současná. Zvuk přitvrzují salvy bicích, výkřiky saxofonu i energií sršící kaskády klavíru. Collier je hudebník, který je pevně ukotven v odkazu jazzových velikánů, ale jeho hudba míří jako stroj času do budoucnosti.

Isaiah Collier & The Chosen Few | AFA On_Line Salon

Isaiah Collier začínal v kostelním sboru, hrál na klavír a flétnu, později díky staršímu bratrovi objevil saxofon. V Chicagu vystudoval střední uměleckou školu ChiArts, poté dva roky navštěvoval Brubeck Institute ve Stocktonu v Kalifornii. Hudbě se věnovali i oba jeho rodiče. Na podiu z něj čiší rozvaha i nadhled, je pověstný pozorností, s jakou sleduje sóla svých spoluhráčů. Klíčový vliv města Chicaga na svoji hudbu si Collier uvědomil při pozdějších výjezdech do New Yorku, na západní pobřeží či do jižních států. Zjistil, jak silně se chicagský vliv v historii jazzu promítl do zbytku Spojených států. Collier se zmiňuje především o jazzmanech jako je pianista Lennie Tristano a altsaxofonista Lee Konitz. Oba jsou původem z Chicaga a později se přestěhovali na západní pobřeží, kam přinesli pro Chicago typický jazz nedotčený tanečním swingem. Dalšími chicagskými umělci, kteří Colliera inspirovali, byl pianista Robert Irving III, saxofonista James Perkins, saxofonista Ari Brown a pianista John Wright, kteří ovlivnili především jeho harmonické a kompoziční myšlení.

Jazzový nováček nahrávku ocení pro její intenzitu. Milovníka jazzu naopak okouzlí Collierova nedotčená harmonická hloubka směřující do naprosté svobody,

píše v recenzi Collierova prvního alba Monica Staton.

16. 8. Isaiah Collier / Jazz Dock

Zdroj: TZ