Mladí ladí jazz uzavírá přihlášky soutěže pro mladé muzikanty Jazzfruit již 17. července

Mladí ladí jazz uzavírá přihlášky soutěže pro mladé muzikanty Jazzfruit již 17. července

V Praze 11. července – Festival Mladí ladí jazz již po třinácté vyhlásil soutěž Jazzfruit pro mladé hudebníky řadící se k široké paletě nejrůznějších jazzových stylů. V letošním roce se mohou zájemci hlásit do dvou kategorií, a to Junior určené muzikantům do 26 let a jejich českým projektům a International, která je otevřena hudebníkům do 35 let, do níž je možné přihlašovat projekty z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska a Německa. Přihlášky se uzavírají již 17. července. Na vítěze soutěže čekají mimo jiné koncertní příležitosti v České republice i v zahraničí, finanční odměna, záznam živého vystoupení (jen kategorie Junior), live stream vystoupení na finále soutěže i profesionální podpora týmu Mladí ladí jazz.

Finále soutěže Jazzfruit pro obě kategorie se uskuteční 15. září 2022 na střeše nového technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici, které bude zdarma přístupné veřejnosti. Zde o vítězi rozhodne odborná porota, ve které zasednou mimo jiné Vilém Spilka (Jazz Fest Brno), violoncellistka Terezie Kovalová, Steffen Wilde (umělecký ředitel drážďanského klubu Jazzclub Tonne), Adam Kaňa (dramaturg Mladí ladí jazz). Výsledek hlasování mohou ovlivnit i sami diváci, kteří mohou fandit jak naživo, tak během přímého přenosu finálového klání na Facebooku a YouTube kanálu Mladí ladí jazz. Finálovým večerem provede multiinstrumentalista, producent a skladatel Matěj Belko.

Soutěž Jazzfruit je příležitostí pro mladé hudebníky věnující se jak tradičnímu jazzu, tak nejrůznějším crossoverům otevírajících jazz dalším hudebním vlivům. Vítěz kategorie International si odnese nejen finanční odměnu 1 000 EUR, ale také možnost vystoupit v České republice na jednom z partnerských festivalů Mladí ladí jazz. Výherci kategorie Junior nabízejí pořadatelé zajištění koncertu v ČR a zahraničí a také kvalitně zpracovaný záznam živého vystoupení od NAPA Records. Vítěz této kategorie je automaticky zařazen i do kategorie International a může tak získat i hlavní finanční odměnu. V obou kategoriích je součástí odměny i profesionální pomoc s propagací. „Oproti jiným soutěžím je Jazzfruit jedinečný především ve volnosti, kterou kapelám a projektům dáváme – není nutné do soutěže přijít ani s interpretací konkrétní skladby či konkrétních stylů, nestanovujeme ani požadavky na nástrojové složení nebo nutnost předvést výhradně vlastní tvorbu, byť ta je přínosem. Nestanovujeme hranice, ve vnímání jazzu je naopak chceme bořit,“ říká za organizátory Jan Gregar, ředitel festivalu Mladí ladí jazz.

Do soutěže Jazzfruit se mohou přihlásit i kapely, které v předchozích ročnících soutěžily, ale nevyhrály. V kategorii Junior musí splňovat podmínku české národnosti a věk do 26 let nejméně 75 % kapely, v případě dua 50%.

V minulých letech se vítězi stali například aktuálně nejvýraznější osobnost jazzové scény Igor Ochepovsky, Nicola Guida (IT), kapely Jay Delver, 2in2out, Silva Šírová Sextet, Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK) a v loňském roce formace Uthando.

Festival Mladí ladí jazz nabízí po celý rok koncertní sérii zahraničních i domácích hudebníků, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Na podzim zve například do Paláce Akropolis, kde 11. září představí skvělé americké trio Moonchild. Palác Akropolis pak bude 9. října hostit i famózní brooklynské trio Moon Hooch, které podpoří domácí Tygroo.

Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/