Aerovka Jazz Fest přiveze na podzim do Kopřivnice světovou hudbu a ocení jubilantku Martu Kubišovou

Aerovka Jazz Fest přiveze na podzim do Kopřivnice světovou hudbu a ocení jubilantku Martu Kubišovou

Druhý ročník jazzového festivalu Aerovka Jazz Fest bude třídenní svátek toho nejlepšího jazzu v jeho různých podobách. Ve dnech 13. až 15. října 2022 vystoupí v prostorách Katolického domu v Kopřivnici čeští i světoví jazzmani. Od experimentálních projektů jako Floex nebo Ochepovsky Project přes soul kapely Soul Ožil až po jazz v jeho klasičtějších podobách v podání Milana Svobody či Tingvall Tria. Organizátoři nezapomněli ani na připomínku životního jubilea významné české zpěvačky Marty Kubišové, se kterou úzce spolupracoval i kopřivnický rodák, skladatel Zdeněk Petr. Při této příležitosti si připravili pásmo písní Marty Kubišové kopřivničtí hudebníci Swingalia a Lenka Szabó Hrůzová.

Aerovka Jazz Fest nesoucí podtitul Jazzový festival Zdeňka Petra vstupuje do svého druhého roku fungování a opět se nebojí velkých výzev. Po úspěšném loňském ročníku a nabitém line upu se festivalová dramaturgie drží myšlenky propojení světů klasického, experimentálního a moderního jazzu.

Ve třech říjnových dnech se v Kopřivnici představí sedm hudebních těles. Fanoušky experimentálnější hudby potěší umělec Floex, Ochepovsky Project a Point of Few Quartet. Devět členů kapely Soul Ožil roztančí velký sál Katolického domu soulovými, funkovými a jim podobnými melodiemi. Zastánci klasičtějšího pojetí jazzu se mohou těšit na Quartet Milana Svobody a mezinárodní uskupení Tingvall Trio sídlící v Německu, jehož členové pochází ze Švédska, Německa a Kuby.

Jedním z cílů Aerovka Jazz Festu je také oživení odkazu významného kopřivnického rodáka, skladatele a hudebního režiséra Zdeňka Petra (autora hitů jako jsou Píseň pro Kristýnku, Dobrou noc, Písnička o Číňánkovi, Červená aerovka a další). Právě s ním často spolupracovala i letošní jubilantka zpěvačka Marta Kubišová, jíž věnuje svůj koncert kopřivnická zpěvačka a vítězka soutěže Hlas Česko Slovenska z roku 2014 Lenka Szabó Hrůzová s kapelou Swingalia. Marta Kubišová při té příležitosti převezme festivalovou Cenu Zdeňka Petra za mimořádný přínos dobré hudbě.

Aerovka

Festival nezapomíná ani na svou osvětovou funkci – proto připravil ve spolupráci s Nerudným Festem workshop Mladí ladí dětem: Timbalooloo pro rodiče s dětmi, který vytvořil držitel ceny Grammy Oran Etkin (ISR/USA).

Kopřivnický festival také nabízí aktivní zapojení místních muzikantů, kteří se mohou v pátek a v sobotu připojit k volné jam session, která proběhne po skončení hlavního programu v přísálí. Vítáni jsou všichni hudebníci, kteří si přinesou své nástroje, nebo usednou k místnímu pianinu.

Zdroj: tisková zpráva