Magalí Sare a Sebastià Gris okouzlí šarmem, temperamentem a jazzem na katalánský způsob

Magalí Sare a Sebastià Gris okouzlí šarmem, temperamentem a jazzem na katalánský způsob

Půvabná zpěvačka Magalí Sare svým fenomenálním hlasem bravurně tančí napříč světy jazzu, klasiky, katalánských tradic i nadžánrové improvizace a mimořádně talentovaný kytarista Sebastià Gris jí přitom poskytuje pevnou půdu pod nohama. Souhru španělských hudebníků si budeme moci vychutnat 16. června 2022 v pražském kulturním prostoru Humanita.

Magalí Sare

O hudební všestrannosti Magalí Sare svědčí už její průprava. Narodila se v roce 1991 v Barceloně a pochází z muzikantské rodiny. Už jako malá zpívala ve sboru. Na čemž by nebylo nic výjimečného, kdyby nešlo o operní sbor Gran Teatre del Liceu a už ve dvanácti neměla Magalí za sebou také sólovou operní roli v barcelonském Teatre Lliure (Svobodném divadle). Tedy na jedné z nejprestižnějších scén Katalánie. Vedle klasického zpěvu vystudovala na Sabadell Conservatory také flétnu. Paralelně absolvovala soukromé lekce jazzového piana, učila se hrát na perkusivní nástroje a v roce 2017 dokončila studium jazzového zpěv na Liceo Conservatory.

Od klasiky k jazzu se Magalí Sare nejvýrazněji posunula v momentě, kdy začala komponovat vlastní písně. Jako zpěvačka a písničkářka debutovala albem Cançons d’amor i dimonis (2018), na které navázala titulem Esponja (2022). Ještě předtím natočila alba Maletes (2016) a Xarrampim! (2017) jako členka a capella Quarteta Mèlt. Podílela se také na nahrávce Estómac (2018) katalánské klavíristky a skladatelky Clary Peya.

Ale především, dvě pozoruhodné desky natočila zpěvačka v obsazení dua. Fang i Núvols (2020) s kontrabasistou Manelem Fortiou, kde zazněla také osobitá úprava katalánské hymny, kterou Magalí Sare měla posléze tu čest zazpívat při ceremoniálu investitury katalánského prezidenta. A svůj asi nejúspěšnější titul A Boy & A Girl (2020), kde ji doprovází kytarista Sebastià Gris. V duu s Grisem získala 1. cenu v kategorii jazzové a moderní hudby Juventudes Musicales de España 2018, další vítězství na festivalu hudby v minoritních jazycích SUNS Europe v italském Udine 2019 a začala získávat renomé na evropských scénách.

Sebastià Gris pochází z Mallorky a od roku 2013 žije v Barceloně. S Magalí Sare se potkal během studií na konzervatoři, ale také on už si udělal jméno jako sólista. V roce 2021 vydal desku Llorer, Clau i Canyella s repertoárem pro akustickou kytaru. Ale nejlepší jsou oba ve vzájemné intuitivní komunikaci.

Koncert proběhne v rámci série Jazz Meets World.

Hôtel (Francis Poulenc) - Magalí Sare + Sebastià Gris

Vstupenky
16.06. 2022 19:30 |Humanita, Novákových 20, Praha 8 – Libeň