Hudební vizionář Roscoe Mitchell ovládne pražskou Archu

Hudební vizionář Roscoe Mitchell ovládne pražskou Archu

Festival Prague Music Performance nabídne již 10. června v pražské Arše koncert předního představitele avantgardního jazzu a soudobé hudby Roscoea Mitchella. Legendární 81letý saxofonista, skladatel a inovátor Roscoe Mitchell zanechal nesmazatelnou stopu v hudební historii již v 60. letech minulého století, kdy se stal jedním ze zakládajících členů světoznámého Art Ensemble of Chicago, a jeho inovativní přístup na poli improvizace jej na více než čtyři desetiletí posunuly do popředí současné hudby.

V Arše slavný americký hudebník uvede českou premiéru skladby Wha-Wha, která zazní v podání americko-filipínského saxofonisty Jona Irabagona a padesátičlenného mezinárodního ansámblu PMP Ensemble pod vedením švýcarského dirigenta a trombonisty Rolanda Dahindena. Členy PMP Ensemble jsou mimo jiné Marcel Bárta, George Cremaschi, Luan Goncalves, Jan Jirucha, Elia Moretti nebo Michal Wroblewski. V druhé polovině večera stane Mitchell v čele svého aktuálního mezinárodního Roscoe Mitchell Quintetu, jehož členy jsou violoncellistka Tomeka Reid, kontrabasistka Silvia Bolognesi, zpěvák, perkusista a flétnista Dudu Kouate a bubeník Tani Tabbal.
Koncert začíná ve 20 hodin a vstupenky jsou k dispozici v síti GoOut nebo pokladně Divadla Archa. Více informací na www.pmpif.org.

Roscoe Mitchell

Roscoe Mitchell je zakládajícím členem světoznámého Art Ensemble of Chicago, souboru AACM: Association for the Advancement of Creative Musicians a Tria Space. Mezinárodně uznávaný hudebník, skladatel a inovátor zahájil svou úctyhodnou kariéru v Chicagu v energií nabitých 60. letech minulého století. Má výrazný podíl na vzkříšení dlouho opomíjených dřevěných dechových nástrojů, jeho inovace v roli sólového interpreta i prosazení návratu skladatele k tradiční formě improvizace ho na více než čtyři desetiletí posunuly do popředí současné hudby. Nahrál 87 alb a složil více než 250 skladeb, od kompozic plných nespoutaného a energického free jazzu až po ornamentální komorní hudbu. Přes 35 let také pracoval na naprosto detailně vycizelovaném bicím nástroji zvaném Percussion Cage, který zahrnuje různé nástroje z Ameriky, Číny, Tibetu, Afriky, Austrálie, Švýcarska, Francie, Německa, Itálie a Turecka a také mnohé náhodně nalezené nástroje. Je držitelem četných vyznamenání a ocenění, mimo jiné ceny The American Music Center Letter of Distinction, The International Jazz Critics Poll, či od časopisu Down Beat Magazine.

Jon Irabagon

Filipínsko-americký saxofonista, skladatel a absolvent jazzových studií na Juilliard School Jon Irabagon se ve svém díle snaží vystihnout identitu často marginalizované menšiny a zároveň nechat promluvit svůj vlastní hudební hlas. Časopis Time Out New York ho označil za jednu z „25 jazzových ikon“. Spolupracoval s legendami, jako jsou Lou Reed, Herbie Hancock a Wynton Marsalis, jakož i s některými z nejvýraznějších a nejorginálnějších hráčů na současné scéně: Davem Douglasem, Mary Halvorson, Barrym Altschulem a kapelou Mostly Other People Do The Killing.

Roland Dahinden

Roland Dahinden je švýcarský trombonista, dirigent a skladatel. Specialista na soudobou hudbu a improvizaci koncertuje v různých zemích Evropy, Ameriky, Asie i Afriky a vystupoval s takovými osobnostmi, jako byli či jsou Anthony Braxton, Miles Davis, Pièrre Favre, George Gruntz, Quincy Jones. spolupracuje s mnoha výtvarníky, architekty, vytváří zvukové instalace.

PMP Ensemble

Nadžánrový PMP Ensemble se zaměřuje na různé formy řízené improvizace, kombinuje klasickou notaci s grafickými partiturami, vypsanými, aleatorickými i zcela improvizovanými pasážemi. V mezinárodním téměř padesátičlenném ansámblu figurují přední představitelé experimentální a improvizační scény, najdeme zde osobnosti jako jsou Marcel Bárta, George Cremaschi, Luan Goncalves, Jan Jirucha, Elia Moretti nebo Michal Wroblewski. Vedle Mitchellovy premiérové skladby Wha-Wha v jejich podání zazní i řízená improvizace Language Type Music Anthonyho Braxtona.

Termíny koncertů Prague Music Performance

  • 6. června / kino Edison FilmHub, Praha – PŘEDPREMIÉRA FILMU KAPRKÓD
  • 7. června / JAMU, Brno – DAHINDEN HANOUSEK OPRŠÁL CREMASCHI INGVALDSEN GRAHAM I PMP ENSEMBLE
  • 8. června / Divadlo Inspirace, Praha – DAHINDEN HANOUSEK OPRŠÁL CREMASCHI INGVALDSEN GRAHAM I PMP ENSEMBLE
  • 9. června / Jazz Dock, Praha – JON IRABAGON QUARTET
  • 10. června / Divadlo Archa, Praha – ROSCOE MITCHELL QUINTET, JON IRABAGON, ROLAND DAHINDEN, PMP ENSEMBLE
  • 21. června / Lucerna Music Bar, Praha – CRIME AND THE CITY SOLUTION
  • 23. června / Kabinetu múz, Brno – CRIME AND THE CITY SOLUTION
  • 24. června / Jazz Dock, Praha – KRESTEN OSGOOD