Jazzfest Brno Blue Train uvede Zabelov Group v Kabinetu Múz

Jazzfest Brno Blue Train uvede Zabelov Group v Kabinetu Múz

Nová řada nedělních koncertů Blue Train s názvem inspirovaným legendárním albem Johna Coltranea, představuje kolaboraci brněnského klubu Kabinet Múz a JazzFestu Brno. Do hledáčku si bere primárně progresivní a jazzovou hudbu, nebrání se však přesahům do dalších žánrů a představuje tedy náš sál v novém světle. Nedělní večery pod touto hlavičkou nabízejí možnost zhlédnout kvalitní hudbu žánrů, které se v Kabinetu disud objevovaly zřídka. V neděli 29. května přivítá Blue Train v Kabinetu Múz duo Zabelov Group.

„Naše hudba je nemálo o hledání. Píseň od písně hledáme nový zvuk a výraz, oscilujeme mezi experimentem a srozumitelností a zjišťujeme, co je náš autentický hudební projev,“ charakterizuje svou tvorbu dvojice Zabelov Group, tedy běloruský akordeonista Roman Zabelov a multiinstrumentalista Jan Šikl. Zabelov Group se na scéně pohybují od roku 2012.

Zabelov Group - Lék

Propojování hudebních kultur, experimentátorství, fascinace rytmickými sekvencemi i jazz, který nezná hranic, a inspiračních zdrojů – to jsou klíčové elementy Zabelov Group, na jevišti navíc podpořené značnou porcí tvůrčí spontaneity a práce s aktuálním naladěním muzikantů. Původně akustická hudba byla na této objevitelské cestě obohacena o samply a promyšlenou práci s elektronikou, která do hry vnáší strhující cinematické atmosféry.

Zabelov Group se poprvé představili v roce 2012 domácí nahrávkou „40 000 km“, které po dvou letech doplnil živý záznam „Secret Session“. Regulérním debutem se stalo produkčně propracované album „Eg“ (2018), které představilo jejich zvuk širšímu publiku a přivedlo na festivaly nejen doma, ale i v Itálii, ve Slovinsku, Holandsku či Polsku. V roce 2020 vydané EP „Madhouse Session“ je oproti „Eg“ opět návratem ke spontánnímu nahrávání a energii mezi muzikanty. Pro dvojici se stalo završením jakési „hudební emancipace“.

Zabelov Group - JULI | Madhouse Session 4/4

Poprvé bylo naprosto vše v režii kapely, od záznamu, který vznikl v domácím studiu, přes produkci až po konečný master. Roman Zabelov pochází z běloruské vesnice Žiliči, kde se narodil do rodiny akordeonistů. Jeho hudební směřování tak bylo vcelku jasné. Od roku 2010 studoval na pražské HAMU skladbu, studium dokončil o dekádu později. Spolupracoval s Orchestrem Berg a smíšeným sborem Pražští pěvci, na jaře tohoto roku byl součástí projektu #nevzdamse producenta Igora Ochepovskeho. Do barevného zvuku Zabelov Group přispívá také  éterickým zpěvem. Jan Šikl je absolventem skladby na Pražské konzervatoři, v kapele hraje na bicí a trubku, působí rovněž v projektu Korjen a skládá scénickou hudbu pro Národní divadlo nebo Český rozhlas.

Zdroj: tisková zpráva