Mladí ladí jazz zvou v květnu v Praze i Olomouci na sérii koncertů
Marie Spaemann

Mladí ladí jazz zvou v květnu v Praze i Olomouci na sérii koncertů

V Praze 16. května 2022 – Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí neúnavný tým pořadatelů festivalu Mladí ladí jazz přichystal další stylově pestré koncerty.

Vynikající vídeňská violoncellistka a zpěvačka Marie Spaemann zamíří do Jazz Docku již tuto středu 18. května a podpoří ji i naděje českého alternativního popu Tea Sofia. Jen o dva dny později 20. května se karlínskými kasárnami rozezní tuba. Nepůjde však o návrat vojenské dechovky z dob rakousko-uherského mocnářství, ale o neuvěřitelné groovy kapely špičkového britského tubisty Theona Crosse, s nimiž bude sdílet pódium také nový projekt domácích Noisy Pots. Ve čtvrtek 26. května pak zahraje v Jazz Docku jako švýcarské hodinky přesné rakouské trio PRIM, spolu s naší Veřejně nepřístupnou vodní plochou. Mladí budou ladit jazz nejen v Praze, ale také v Olomouci, kde Jazz Tibet Club nabídne 19. května band Theona Crosse a 25. května PRIM.

Tým pořadatelů Mladí ladí jazz se již 13 let věnuje vyhledávání zajímavých talentů, experimentátorů a inovátorů napříč nejen jazzovými vodami celého světa, boření stylových a žánrových mantinelů a předsudků. Více informací na www.mladiladijazz.cz.

Marie Spaemann

Vídeňská violoncellistka, zpěvačka a skladatelka Marie Spaemann je fascinována pestrými možnostmi hudebního vyjádření, její hudba kombinuje jazz a soul na přirozených základech klasické hudby. Vyhrála mezinárodní soutěž Johannese Brahmse v Pörtschachu, vystupovala s řadou orchestrů (Severoněmecká filharmonie, Záhřebská filharmonie, Chorvatský komorní orchestr aj.), účastnila se řady mezinárodních festivalů a je sólistkou koncertního programu The World of Hans Zimmer. Absolvovala turné s renomovaným rakouským etno & dance producentem, který si říká [dunkelbunt]. Tea Sofia je mladá česká zpěvačka a skladatelka se srbskými a litevskými kořeny, která silným hlasem a autentickými generačními texty rozvířila v roce 2018 místní popovou scénu.

Theon Cross

Theon Cross je britský muzikant, jehož talent, vizionářství a jedinečný přístup k hraní zásadním způsobem rozšířil zvukové možnosti tuby a nástroj plně rehabilitoval pro současný jazzový svět. Theon zkrátka ukazuje, že nejen baskytara a bicí mohou být tvůrci groovu. Od roku 2013 je Theon ústřední postavou MOBO Awards oceněných Sons of Kemet, kapely s níž nahrával a koncertoval po celém světě. Najdeme ho na pódiích a ve studiu s Nubyou Garcia, Moses Boyd Exodus, Ezra Collective ale také s grimovou hvězdou Stormzym a dalšími hudebními osobnostmi napříč žánry včetně Kano, Pharaoh Monch a Emeli Sandé. V roce 2019 vydal ceněné album LP Fyah, které obsadilo první místo v britském jazzovém žebříčku. Post Noisy Pots je nový hudební projekt členů eletronického tanečního dua Noisy Pots –⁠ Michala Šupáka a Jakuba Tenglera, kteří se spojili s multiinstrumentalistou Antonínem Dlapou, aby rozšířili svůj stylový záběr. K unikátnímu zvuku kýblů, plechovek a jiných kuchyňských či garážových instrumentů přidávají více ingrediencí nalezených v jazzu, afroamerické hudbě či klasice a vytváří tak originální mix elektroniky, loopů a tanečních beatů.

PRIM

Kapela PRIM svým názvem evokuje české hodinky, je přesná jako ty švýcarské, ale původem je z Rakouska. Jejich originální sound připomíná spanilou jízdu na horské dráze skrz všemožné subžánry jazzu. Inspiraci se nebojí hledat napříč žánry, rádi experimentují a jejich hra je virtuózní, ale zábavná a přístupná širšímu publiku. Veřejně nepřístupná vodní plocha má název poněkud složitý na zapamatování, ale jednoduché a pochopitelné směřování: Jazzové trio sází na nosné melodie a chytlavé rytmy, snaží o propojení stylů, vlastně o world music v tom původním slova smyslu. Prosté melodie, chytlavé kompozice a hudební plochy, které jsou veřejnosti velmi přístupné (narozdíl od oné vodní plochy v názvu).

Na podzim bude série koncertů Mladí ladí jazz pokračovat. Do Paláce Akropolis zamíří 11. září skvělé americké trio Moonchild s britskou zpěvačkou a producentkou Emmavie. Palác Akropolis pak bude 9. října hostit i famózní brooklynské duo Moon Hooch, které podpoří domácí Tygroo.

Program Mladí ladí jazz 2022

Odkazy: