V květnu uvede festival Americké jaro Uriho Cainea, Kennyho Wernera i Attacca Quartet
Uri Caine

V květnu uvede festival Americké jaro Uriho Cainea, Kennyho Wernera i Attacca Quartet

3. 5. 2022, Praha – 17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro zahájí již v úterý 10. května významný americký klavírista a skladatel Uri Caine. I letos nabídne festival originální dramaturgii plnou jedinečných koncertů klasické i jazzové hudby v Praze i regionech. Kromě Uriho Cainea vystoupí také klavírista Kenny Broberg, klavírista a skladatel Kenny Werner a zpěvačka Chandrika Tandon, klarinetové trio ve složení Michael Rusinek, Ayane Kozasa a Steven Lin v projektu Curtis on Tour. Dále na festivalu vystoupí cenou Grammy oceněný soubor Attacca Quartet s jedinečným programem, jehož kurátorem je světoznámý hudební skladatel John Adams.

Na zahajovacím koncertě v úterý 10. května v multifunkčním sále DOX+ vystoupí Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc pod vedením dirigenta Davida Roberta Colemana. Posluchači uslyší světovou premiéru Caineovy skladby Nein!, výběr z Books of Angels od Johna Zorna a po přestávce v české premiéře i Caineovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací. Po koncertu proběhne debata protagonistů večera s posluchači, kterou bude moderovat publicista Petr Vizina,“ zve ředitelka festivalu Americké jaro Zdenka Součková.

Uri Caine

Uri Caine vešel ve známost v 90. letech, když coby kurátor Benátského bienále odvážně přepracoval Othella. Později se stal výraznou osobností newyorské downtown scény a sblížil se s okruhem experimentálních hudebníků z prostoru Knitting Factory.

Kenny Broberg

Se sérií šesti koncertů v Praze a regionech vystoupí klavírista Kenny Broberg, vítěz ceny American Pianist Award za rok 2021. V minulosti získal stříbrnou medaili na Mezinárodní klavírní soutěži Vana Cliburna v roce 2017 a bronzovou medaili na Mezinárodní soutěži Petra Iljiče Čajkovského v roce 2019. Jen hrstka klavíristů Brobergovy generace se dočkala takového ohlasu a obdivu jako on a jeho sláva se rychle šíří po celém světě. Jeho koncertní vystoupení vynikají intenzitou, invencí a důsledností a na Americkém jaru uvede skladby Medtnerovy a Barberovy. Pražský koncert proběhne 12. května od 19 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Curtis on Tour

Věhlasný Curtis Institute představuje od roku 2019 jeho nejuznávanější absolventy a vysílá je na turné po celém světě. Michael Rusinek, první klarinetista Pittsburgh Symphony Orchestra, Ayane Kozasa, violistka kvartetu Aizuri Quartet nominovaného na Grammy, a oceňovaný klavírista Steven Lin provedou mistrovská díla klasicismu a romantismu v aranžmá pro klarinetové trio, které vzniklo na objednávku absolventa Curtis Institute, Darona Hagena pro sérii koncertních turné Curtis on Tour.

Kenny Werner

Klavírista a skladatel Kenny Werner a zpěvačka Chandrika Tandon uvedou v evropské premiéře projekt Unbounded, svůdnou kombinaci indické vážné hudby a jazzu, 16. května v 19 hodin v Divadle X10. Werner je světově proslulý klavírista a skladatel, který během své kariéry vystupoval s jazzovými legendami, jako jsou Dizzy Gillespie, Stan Getz, Charles Mingus a Jack DeJohnette. Úspěch jeho knihy z roku 1996 Mistrovství bez úsilí: Jak v sobě osvobodit dokonalého hudebníka ho vyslal do světa na misi učitele a přednášejícího. V roce 2014 se stal uměleckým ředitelem ústavu Effortless Mastery Institute na Berklee College of Music. Tandon v minulosti získala nominaci na Grammy za hudbu, jež vychází z prastarých manter v sanskrtu, rág, anglických modliteb, modů západní hudby a jazzu.

Attacca Quartet

Soubor Attacca Quartet přiveze tvorbu soudobých amerických autorů, např. Caroline Shaw, Anne Müller, Louise Colea a dalších. Kurátorem tohoto programu je světoznámý hudební skladatel John Adams. Koncert se koná 23. května od 19 hodin v multifunkčním sále DOX+. Grammy oceněný soubor se pohybuje v hudbě 18. až 21. století, a právě tato flexibilita z něj činí jedno z nejvšestrannějších a nejvýraznějších uskupení. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Prague Music Performance.

V květnu uvede festival Americké jaro Uriho Cainea, Kennyho Wernera i Attacca Quartet
Attacca Quartet

ZUŠ Session

Také v letošním roce festival zaštítí projekt ZUŠ Session Stipendijní Akademie MenART.
Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové proběhne 21. května 2022 od 18 hodin v multifunkčním sále DOX+. Americké jaro v klubu Jazz Dock představí přední osobnosti mezinárodní jazzové scény Ambrose Akinmusire Quartet, Saru Gazarek nebo Jona Irabagona s projektem Rebellion(s). A spustí také platformu Music.Is Academy s celou řadou workshopů pro české hudebníky se špičkovými zahraničními umělci.

Vstupenky je možné zakoupit v prodejní síti GoOut nebo na webu www.americkejaro.cz.

PROGRAM

Hlavní program:

 • Uri Caine / Moravská filharmonie Olomouc / David Robert Coleman / 10. května / 19 hodin / multifunkční sál DOX+
 • Kenny Broberg / 12. května / 19 hodin / Koncertní sál Pražské konzervatoře
 • Curtis on Tour: Michael Rusinek, Ayane Kozasa a Steven Lin / 15. května / 19 hodin / Koncertní sál Pražské konzervatoře
 • Kenny Werner a Chandrika Tandon / 16. května / 19 hodin / Divadlo X10
 • ZUŠ Session / 21. května / 18 hodin / multifunkční sál DOX+
 • Ambrose Akinmusire Quartet / 22. května / 21 hodin / Jazz Dock
 • Attacca Quartet / 23. května / 19 hodin / multifunkční sál DOX+
 • Sara Gazarek / 24. května / 21 hodin / Jazz Dock
 • Jon Irabagon Rebellion(s) / 9. června / 21 hodin / Jazz Dock

Program v regionech:

 • Kenny Broberg / 9. května / 19.30 hodin / Zámek Nelahozeves
 • Kenny Broberg / 11. května / 19 hodin / PF JU, České Budějovice
 • Kenny Broberg / 13. května / 18 hodin / ZUŠ Liberec
 • Kenny Broberg / 14. května / 19 hodin / Divadlo Hogo Fogo, Drážkov
 • Kenny Broberg / 18. května / 18 hodin / ZUŠ Prostějov

Music.Is Academy:

 • Workshopy s Rolandem Dahindenem a Roscoe Mitchellem / 4. a 5. června / 19 hodin / HAMU
 • Koncepty a improvizace / 7. června / 20 hodin / Kabinet Múz, Brno
 • Koncepty a improvizace / 8. června / 20 hodin / Divadlo Inspirace
 • Roscoe Mitchell Quintet / 10. června / 20 hodin / Divadlo Archa
 • Kresden Osgood / 24. června / 20 hodin / Jazz Dock
 • Kresden Osgood / 25. června / 10 hodiny / HAMU