Tohle je jazz, jak ho hraje Hejnicovo trio

Tohle je jazz, jak ho hraje Hejnicovo trio

OTTO HEJNIC TRIO se minulý měsíc ozvalo s novým, již pátým albem. A opět na značce Hevhetia. A znovu patřičně vehementně. Autorská nahrávka „This Is How It Is“ je navíc výrazově poněkud jinde, i když si zachovává všechny atributy, jimiž se toto trio vyznačuje…

Oproti všem předchozím titulům, včetně „BeautieS“ z roku 2018, ovlivňuje zvuk tria elektrické piano, nikoli akustické. To samozřejmě muselo zákonitě utlumit rytmickou rozpínavost. Rytmický proud zhutněl a získal na razanci, vydatnosti a ještě mocnějším tahu na bránu. Kapelník a bubeník Otto Hejnic a kontrabasista Josef Fečo předvádějí až powerjazzovou přímočarost! Děje se tak v úvodní a závěrečné skladbě. „Rousta“ má až narockovělý rytmus, přičemž el.piano Ondreje Krajňáka je melodicky květnaté a umocňuje výrazné téma.

Jde v podstatě o jazzrockovou vypalovačku, ale ani ne tak hancocovskou, jako blíže Ratledgeovu výrazu v legendárních nahrávkách Soft Machine. Album nemohlo začít lépe. A se stejnou silou i končí. Protože totéž výrazivo platí i pro titulní „This Is How It Is“, jímž album opravdu vrcholí, a kde se blýskne nejen Krajňák, ale také Hejnic.

A mezi těmito vrcholy jazzové intenzity se posluchač může nořit do pětice různorodých tracků, v nichž se střídají dynamické a rytmické proudy. Všechny skladby ale propojují vévodící melodická témata, díky el.pianu bouřlivě perlivá. Krajňákovy improvizace jsou bezedné, šťavnaté, doslova prokysličené. Ovšem ani sólové výlety ostatních aktérů nezůstávají ve stínu. V lyricky rozmáchnuté kompozici „Flow“ vystřihne neobyčejně melodický chorus Fečo, stejně tak v křehké a jímavé „Rememberance“, již ale Krajňák posléze prošpikuje emocemi a rytmika samozřejmě zhutní. Posluchač by čekal lyrické výrazivo také ve skladbě „Spring“, ale chyba lávky! Pro tohle trio je jarní téma svěže a uvolněně swingové, přičemž si na sólech zgustnou všichni tři protagonisté. V „Landscape“ je nesmírně dráždivý kontrast mezi groovy a rozvolněným, jakoby tlumeným výrazem, a přesto zde trio vytváří napětí. Postupně ale sound nabývá na intenzitě, trio umně pracuje s proměnlivou dynamikou, vše korunuje Hejnicovo sólo. A skladba „Blob“ stojí na řízném frázování a celkové hutnosti, umocněné strhujícími sólovými chorusy Krajňáka a Feča.

Tohle je jazz, jak ho hraje Hejnicovo trio
OTTO HEJNIC TRIO: This Is How It Is
Hodnocení čtenářů45 Hlasů
5
Hodnocení

Tak to jsem náramně zvědav, pánové, čím tohle překonáte! Každopádně se na to těším…