Ramón Valle Trio nadchne publikum „vlastní kubánskou hudební cestou“
Ramon Valle trio

Ramón Valle Trio nadchne publikum „vlastní kubánskou hudební cestou“

Kubánský pianista Ramón Valle je mistrem jiskřící pódiové energie i dojemných balad, což dokáže 1. března koncertem se svým triem v sále pražské Novoměstské radnice. Nahradí tak loňský, kvůli pandemii posunutý termín vystoupení.

Už díky na Kubě vydanému debutu Levitando (1993) měl temperamentní i snivý hráč Ramón Valle to nejlepší entrée. Samotný Chucho Valdés tehdy prohlásil: „Ramón je největším talentem mezi našimi mladými pianisty.“ Navíc přímo k Ramónovi pronesl: „Otevíráš kubánské hudbě novou cestu.“ Nepřeháněl. Valle se brzy vypracoval z nastupující jazzové hvězdy v uznávanou stálici.

Luis Ramón Valle Sánchez se narodil 29. prosince 1964 v Holguínu, čtvrtém největším městě Kuby. Na svět tehdy přišlo dítě mimořádně nadané. Od sedmi let Ramón studoval klavírní hru na Escuela National de Arte v domovském „městě parků“, odkud se vydal za vyšším hudebním vzděláním do Havany.

Na počátku 90. let oslnil Ramón Valle nejdříve latinskoamerickou jazzovou scénu (vedle Kuby úspěšně koncertoval v Mexiku či Kolumbii) a poté doslova celý svět. Jeho emotivnímu a přitom pregnantnímu přednesu aplaudovalo publikum na těch nejprestižnějších přehlídkách jako Montreux Jazz Festival či North Sea Jazz Festival, úspěšně koncertoval v Jižní Africe nebo Austrálii.

 Tisíc filmů na jediné desce

Po odchodu z Kuby se bohatě rozrostla také pianistova diskografie, čítající dodnes třináct položek. Stejně „doma“ se přitom Valle cítí v triu, v početnějších ansámblech i na nahrávkách pro sólové piano.

„Kdybych byl režisér, musel bych natočit tisíc filmů. Moje hudba je plná obrazů, mým snem je ukázat publiku, co vidím mezi notami. Což vytváří mezi mnou a posluchači pevné pouto,“ prohlásil Valle ke svému zatím poslednímu, loňskému albu Inner State. Obrazotvornost svojí muziky vyjádřil dokonale.

Do Prahy přijede pianista s dokonale sehranými spoluhráči. Kubánský kontrabasista Omar Rodriguez Calvo (*1973, Matanzas) patří k Valleho dlouholetým souputníkům. Vystupoval s ním už koncem 80. let na Kubě a logicky se k němu přidal i po přesídlení do Evropy. Rodrigueze Calva můžeme slyšet jako člena Valleho kvinteta už na albu Danza Negra (2001). V následujících dvou dekádách basista vystupuje a nahrává s Ramónem Vallem pravidelně. Což mu ovšem nebrání například v hvězdné spolupráci se švédskými pianistou Martinem Tingvallem, se kterým se ostatně v tom nejlepším světle představil i českému publiku.

Nizozemský bubeník Jamie Peet (*1991) je služebně mladším členem tria, ale také on už se s Valleho timingem dávno sžil. Točí a koncertuje s pianistou od dob alba The Time Is Now (2017). Ostruhy si předtím vysloužil jako sideman německé saxofonistky Kathariny Thomsenové či nizozemského pianisty Jaspera van’t Hofa. Doprovázel i Gregoryho Portera.