Dorota Barová vydává druhé sólové album s názvem Dotyk

Dorota Barová vydává druhé sólové album s názvem Dotyk

V pátek 22. října vychází druhé sólové album zpěvačky a violoncellistky Doroty Barové. Album s názvem „Dotyk“ přichází tři roky po úspěšném debutovém albu „Iluzja“, které bylo oceněné Andělem za jazzové album roku 2018. Na albu Dotyk přináší kolekci nových autorských písní a textů, které nahrála v triu s kytaristou Miroslavem Chyškou (Illustratosphere, J.A.R., Die El.Eleffant!?) a baskytaristou Milošem Klápštěm (Aneta Langerová, MarZ, Tryptych, Janoušek-Wroblewski Quartet, Beata Hlavenková). Celé album je nazpívané v polštině a kromě Dorotiných vlastních textů obsahuje také zhudebněnou báseň polského básníka Krzysztofa Kamila Baczyńského a jeden text od polské autorky a novinářky Teresy Drozda. Svojí intimní náladou a rafinovanou jednoduchostí Dotyk volně navazuje na předchozí Iluzju.

Album Dotyk je o setkáních a momentech, krátkých a zdánlivě nepatrných, které ale v konečném důsledku umí vyvolat bouři a velké změny v životě. Je o hledání smíření nejen se sebou samým. Je nejen o lásce. Píseň je o křehkosti a síle dotyku,“ říká o albu jeho autorka Dorota Barová.

Vydání alba předcházel také videoklip k titulní písni Dotyk, který natočila Helena Kadlčíková a Aneta Langerová. Videoklip je ke zhlédnutí zde:

Violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová je vedle své úspěšné sólové dráhy známá především z dua Tara Fuki (2 ceny Anděl), jazzové kapely Vertigo (ocenění Anděl za alba „Metamorphosis“ a „Daleko“) či projektu členů kapely Korben Dallas, Tugriki, a také je stálou členkou kapely Anety Langerové.
Dorota Barová s lehkostí proplouvá napříč nejrůznějšími žánry, její tvorba je mnohobarevnou hudební mozaikou nejen díky spolupráci s mnoha různorodými uskupeními, ale především díky jejímu nezaměnitelnému sametovému hlasu, originálnímu autorskému a aranžérskému rukopisu a také bohatým hudebním zkušenostem. O svých spoluhráčích Dorka sama říká:

Miroslav Chyška je skvělý muzikant, kytarista a producent. Umí vnímat hudbu v mnoha rovinách a je mistrem zvuku. Miloš Klápště je vnímán hlavně jako kontrabasista a basista, ale je to taky klavírista a zpěvák. Je to skvělý hudebník s mnoha možnostmi. Pro mne je to velká čest, že s nimi mohu hrát a objevovat hudbu.“

Album nahráli Jan Jakubec a Miroslav Chyška ve studiu Cyberbaobab. Mix a mastering provedl rovněž Miroslav Chyška, který je také producentem alba. Album vychází 22. října 2021 na CD a digitálně formou streamu i downloadu ve formátech MP3 a hires WAV. Plánováno je také vydání alba na vinylu, o jehož podporu žádá kapela svoje fanoušky prostřednictvím projektu na platformě Donio Plus. Přispěvatelé si mohou vybírat z několika odměn, vybrané prostředky budou použity na výrobu obalu, vinylového masteru a lisování 500 ks nosičů.

Album je distribuováno společností Supraphon a v prodeji je také ve vlastním e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz. Album DOTYK vydává label Animal Music s podporou Ministerstva kultury a Státního fondu kultury v rámci „Edice Animal Music 2021“ podpořené grantem hlavního města Prahy.

Křest alba se bude konat v sobotu 20. listopadu 2021 během koncertu v pražském klub Jazz Dock od 19 hodin.

Nejbližší koncerty:
18. 11. 2021, KC Veselí nad Moravou
19. 11. 2021 od 20:00 MC Kotelna, Litomyšl