Gidon Kremer & Kremerata Baltica, Madeleine Peyroux, Caroline Shaw, Makaya McCraven, Saul Williams nebo Kae Tempest. Jubilejní Struny podzimu nabídnou tradici i modernu

Gidon Kremer & Kremerata Baltica, Madeleine Peyroux, Caroline Shaw, Makaya McCraven, Saul Williams nebo Kae Tempest. Jubilejní Struny podzimu nabídnou tradici i modernu

Pořadatelé mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu zveřejnili jména hvězd tradiční multižánrové přehlídky. Ta se uskuteční od 19. října do 22. listopadu v nejrůznějších pražských sálech. Jubilejní 25. Struny podzimu rozezní v českých premiérách skladatelka, zpěvačka a houslistka ověnčená Pulitzerovou cenou i Grammy Caroline Shaw se souborem Attacca Quartet, charismatická zpěvačka Madeleine Peyroux či progresivní jazzový bubeník Makaya McCraven. Jedinečnou kombinaci rapu, recitace a klasické hudby nabídnou ve společném projektu raper Saul Williams, zjevení britské alternativní scény Kae Tempest a soubor Mivos Quartet. Další nevšední hudební zážitky obstarají sardinští polyfonní zpěváci Tenores di Orosei, ikona bossa novy Vinicius Cantuaria a nestárnoucí klasik české písně Jiří Suchý.

Závěrečný koncert propojí jubileum festivalu s výročím 100 let od narození zásadní osobnosti stylu tango nuevo Ástora Piazzolly. Houslista Gidon Kremer a soubor Kremerata Baltica zahrají po 25 letech na festivalu program věnovaný Piazzollovi, který v roce 1996 předznamenal vznik festivalu.

„Byl to tehdy ve Španělském sále nádherný a zároveň z hlediska vývoje festivalu zlomový koncert – ukázal nám cestu. Letos Gidon Kremer přijíždí symbolicky uzavřít prvních 25 let festivalu Struny podzimu. Kremerata Baltica slaví také pětadvacáté výročí, jemu samotnému bude pětasedmdesát, tak to bude jedna velká oslava hudby a té Piazzollovy obzvlášť,“ těší se na vrchol letošních Strun podzimu jejich ředitel Marek Vrabec.

Závěrečným koncertem odkazujícím k samotnému začátku festivalu se první čtvrtstoletí festivalu uzavře, aby už o pár týdnů později mohl vstoupit do další etapy. Struny podzimu totiž nově pořádají také dvě významné hudební akce na přelomu roku – Silvestr v Rudolfinu s hornistou Radkem Baborákem a jeho Orquestrinou a Novoroční koncert České filharmonie (ve spolupráci s Českou filharmonií). Po založení nového samostatného festivalu Prague Sounds, který se v září odehrává převážně na plovoucí scéně přímo na hladině Vltavy, tak Struny podzimu rozšiřují své pořadatelské aktivity dalším směrem.

„Jedná se o významný milník v historii Strun podzimu, které se tak postupně z komorního festivalu pořádaného dvěma studenty proměnily v plnohodnotnou kulturní instituci přinášející jedinečné hudební zážitky v průběhu celého roku, od open air festivalu Prague Sounds přes Struny podzimu až po další výjimečné koncerty jako např. Silvestr v Rudolfinu nebo Novoroční koncert České filharmonie“ říká Vrabec.

O cestě od Strun podzimu k Prague Sounds a z Pražského hradu do podhradí na řeku Vltavu vypráví i krátký dokumentární film Michala Cabana a Vojtěcha Kopeckého s názvem Struny podzimu: Prvních 25 let, který zachycuje vyprávění o prvním čtvrtstoletí festivalu spoluzakladatele festivalu Marka Vrabce. Krátký film bude formou seriálu uveřejněn na sociálních sítích festivalu a následně bude k dispozici na festivalovém webu. Další podrobnosti o koncertech Strun podzimu i festivalu Prague Sounds, který nabídne Yo-Yo Mu, Lizz Wright, Brada Mehldaua, Iana Bostridge, Jiřího Suchého a Jiřího Slavíka, jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz a praguesounds.cz.

Jubilejní 25. Struny podzimu: Objevný dramaturgický mix, který jinde neuslyšíte

Struny podzimu 2021 zahájí 19. října v Dox+ americká skladatelka, laureátka Pulitzerovy ceny a držitelka Grammy Caroline Shaw. Na tak mladou skladatelku, jejíž rodný list byl vystaven v roce 1982, jsou úspěchy této Newyorčanky pozoruhodné. Nejen, že se prosadila v současném klasickém světě, ale také úspěšně zavítala do světa popu a hip-hopu ve spolupráci s umělci jako Kanye West, Nas, The National či Richard Reed Parry z Arcade Fire. Její práce jí přinesla ocenění i pochvaly od publicistů. Někteří ji dokonce nazývají „budoucností hudby“. A v případě Shaw se rozhodně nejedná o přehnané označení. Do Prahy přijíždí vůbec poprvé, a to na speciální představení s uznávaným kvartetem Attacca Quartet.

V české premiéře se představí i americké zpěvačka Madeleine Peyroux, jež začínala v pozdních osmdesátých letech buskingem v Paříži, aby se po návratu do USA v devadesátých letech zařadila do vybrané společnosti písničkářek a interpretek kalibru Nory Jones, Diany Krall nebo Joni Mitchell. Na Strunách podzimu rozezní její intonačně dokonalý mlžný a sytý chraplák, jenž mnozí typově srovnávají s legendární Billie Holiday, velký sál Lucerny, a to 28. října.

Jediná repríza a zároveň derniéra výjimečného scénického Recitálu Jiřího Suchého, uvedeného na Strunách podzimu v roce 2019, bude v rámci oslavy letošních devadesátin tohoto klasika české kultury doplněna o další písně. Rudolfinum se tak 31. října ještě jednou převlékne do kulis inspirovaných legendárním televizním pořadem Recital 64, pásmem písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného roku 1964 v působivé režii Jána Roháče.

Americký performer a rapper Saul Williams a lyricky buřičská osobnost Kae Tempest z Británie se setkají 2. listopadu na pódiu La Fabriky v jedinečném programu propojujícím hudbu a poezii. Saul Williams a Kae Tempest se stali ikonickými postavami na obou stranách Atlantiku díky své průkopnické práci v oblasti hudby a performativní poezie. Tvorba obou kombinuje vzácný lyrický talent se společenským a politickým uvědoměním a s charismatickým jevištním projevem. Struny podzimu je poprvé spojí ve společné oslavě síly slova: Williams představí speciálně připravenou crossoverovou spolupráci s Mivos String Quartet a Tempest u vybraných děl přednese mluvené slovo.

Další českou premiérou, kterou letošní Struny podzimu potvrzují svůj objevitelský naturel, bude koncert bubeníka Makayi McCravena, spontánního skladatele, zvukomalíře a groovera, jenž organicky propojuje jazz, hip hop a avantgardu. McCraven si vydobyl pověst umělce, který tvoří silnou hudbu se společenským přesahem. Českým fanouškům ji na živo představí 9. listopadu MeetFactory.

Že se vrozený talent a získaná životní zkušenost dají nádherně přetavit do poutavého koncertního zážitku, potvrdí brazilský zpěvák, skladatel a kytarista Vinicius Cantuaria. Ikona žánru bossa nova vzdá prostřednictvím sólového recitálu 14. listopadu Anežském klášteře hold svému předchůdci Antoniu Carlosi Jobimovi.

Divadlo X10 bude 21. listopadu znít tradičním sardinským zpěvem. Čtveřice Tenores di Orosei produkuje autentický sardinský zpěv v jeho nejčistší formě. Patří mezi nejznámější tradiční sardinské vokální soubory současnosti. Uskupení stojí v popředí celosvětového panoramatu etnické a náboženské hudby a jeho repertoár zahrnuje jak duchovní, tak i světské písně.

Gidon Kremer a Kremerata Baltica zakončí 25. Struny podzimu oslavou 100. narozenin Ástora Piazzolly 22. listopadu ve velkém sále Lucerny. Před necelými 25 lety nahrál houslista Gidon Kremer legendární album Hommage à Piazzolla, která rozpoutala celosvětový zájem o Ástora Piazzollu. Na pozvání Marka Vrabce zahrál tento program už na jaře 1996 ve Španělském sále Pražského hradu. Festival tak oslaví čtvrtstoletí své existence koncertem, který stál u jeho začátků.

Zdroj: tisková zpráva