Martin Kyšperský

Nové kulturní Rádio Ponava se zaměří na hudbu mimo mainstream

Organizace kolem brněnské hudební kavárny Ponava zakládá rádio zaměřené na nekomerční vydavatelství a nezávislou hudbu. Ve spolupráci s Janáčkovou akademií múzických umění a Zahradami soutoku vzniknou podcasty hudebních kritiků a redaktorů věnované současné hudební a zvukové tvorbě.

Martin Kyšperský

Ponava Cafe se adaptovalo na koronavirovou situaci a rozšiřuje svou kulturní činnost o činnost rozhlasovou. Za podpory města Brna vznikne ve zrekonstruovaných podkrovních prostorách Ponava Cafe profesionální rozhlasové a podcastové studio, kde budou ve spolupráci vznikat pořady o současné české, norské a další umělecky hodnotné hudbě.

Program vytvářejí renomovaní hudebních kritici, hudebníci a pedagogové. „Můžeme se těšit na pořad Borise Klepala, Svět jiné hudby Petra Slabého, setkání Martina Kyšperského se zajímavými hudebníky v pořadu Červené světlo, Jan Čarek uvede Swing’s not Dead! a Tereza Reková Šumařova průvodce hudební galaxií. Ke každému podcastu budou připojeny související cenné nahrávky spolupracujících labelů a pořadatelů,“ uvádí projektový manager Jarmil Škop.

19. srpna letošního roku proběhne slavnostní kolaudace Rádia Ponava v rámci slovensko-polsko-českého projektu Jazzbus, kterého se letos Ponava (a ČR) poprvé zúčastní. Současně bude slavnostně spuštěno vysílání Rádia Ponava na stránkách www.ponava.radio, v mobilní aplikaci, na Spotify a dalších platformách.

Radim Hanousek

Podcasty mají přinášet nejen „neslýchanou muziku“ okrajovějších, avšak umělecky hodnotných žánrů, ale především myšlenky a rozhovory hudebních kritiků a kurátorů. Partnerem projektu je Divadelní fakulta JAMU, která se do Rádia Ponava zapojí studentskou rozhlasovou tvorbou, a tak se pokusí náročnou hudbu zpřístupnit širšímu publiku.

Projekt odstartoval 14. prosince 2020 a dosud byly vytvořeny pilotní díly pořadů, nad nimiž vykonává dramaturgický dohled hudebník Radim Hanousek (HF JAMU) a navržena mobilní aplikace a webové rozhraní Rádia.

„Vytvořili jsme inovativní koncepci hybridního rozhlasového/MOD média, která má na rozdíl od jiných MOD platforem aktivně podporovat hudební komunitu a svobodnou tvorbu a distribuci hudby a rozšiřovat hudební horizonty posluchačů,“ uvádí otec projektu a ředitel Ponava Cafe Vít Kalvoda. „Snažíme se vytvořit vizionářsky navržený formát kurátorovaného online on-demand radia, uvidíme, nakolik se nám tuto vizi podaří realizovat,“ dodává.

Projekt Rádio Ponava je spolufinancován z Fondů EHP a Norska 2014–2021.

(Tisková zpráva)