První český jazzový showcase Central European Jazz Showcase se uskuteční v červnu

První český jazzový showcase Central European Jazz Showcase se uskuteční v červnu

Pořadatelé festivalu JazzFestBrno oznamují nový termín prvního českého jazzového showcase, uskuteční se 28. – 29. 6. 2021 v Divadle Husa na provázku v Brně. Central European Jazz Showcase (CEJS) se měl původně odehrát v listopadu minulého roku, plány organizátorům ovšem narušila pandemie. Koncept dvoudenní koncertní přehlídky kapel z České republiky a Rakouska se však podařilo zachovat a kapely, jež byly vybrány již v létě minulého roku, se tak konečně představí mezinárodnímu publiku složenému z delegátů z řad programových ředitelů festivalů, dramaturgů a novinářů.

CEJS je na míru šitý kapelám, které mají potenciál prosadit se v zahraničí. Cílem celé showcase je podpořit export jazzových kapel, aby se častěji objevovaly na programech klubů a festivalů v zahraničí a popularizovaly tak český jazz. CEJS je pořádán mimo jiné jako soutěž a prvním již jistým výsledkem exportních snah bude koncert pro čtyři vítězné kapely v londýnském klubu Pizza Express Jazz Club. Vítěze budou na místě vybírat přítomní delegáti na základě poslechu jednotlivých vystoupení.

„Síle zážitku v blízké přítomnosti hudebníků plně zabraných do tvůrčího procesu se nevyrovná prostě nic. Troufnu si tvrdit, že většina hudebních promotérů smýšlí podobně – prezentace živé hudby je často jejich celoživotním posláním. Mohu snad také říci, že většina pořadatelů mnohdy vybírá kapely na základě vlastní zkušenosti s jejich živým vystoupením. Dobrou příležitost pro sebeprezentaci kapelám nabízí právě tradiční formát showcase, při němž se promotérům koncentrovaně představuje celá řada kapel,” říká ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka.

Na akci budou prezentovány nejen české kapely, ale i soubory ze sousedního Rakouska. CEJS je totiž pořádán ve spolupráci s hudebním festivalem Jazzwerkstatt Poysdorf. Dramaturgie je navíc postavena tak, aby prostor získaly jak kapely etablované (Jaromír Honzák Quintet, David Dorůžka Trio, Vertigo, Invisible World, Ondřej Štveráček Quartet, Dorota Barová Trio, Tellemarkk, Cotatcha Orchestra), které se na scéně pohybují již celou řadu let, tak i ty vycházející z Česka i Rakouska (Kristina Barta Event Horizon, B/Y Organism, Zabelov Group, Marta Kloučková Quintet, Purple Is The Color, Eloá Gonçalves Trio, Nikol Bóková Trio, Anna Maurer Trio, PRIM, Kind Images, HI5, trio akt:zent). Kompletní přehled vystupujících kapel a delegátů naleznete na www.jazzshowcase.cz.

Jedinou změnou oproti původnímu konceptu je rozhodnutí organizátorů zpřístupnit CEJS striktně pro pozvané, a to kvůli platným opatřením proti šíření koronaviru.

Zdroj: tisková zpráva

www.jazzshowcase.cz
www.instagram.com/jazz.showcase
www.facebook.com/CentralEuropeanJazzShowcase