Duchovní cyklus z jazzového Švýcarska
DIMITRI HOWALD & ILJA: Spiritual Cycle

Duchovní cyklus z jazzového Švýcarska

DIMITRI HOWALD & ILJA: Spiritual Cycle
zvuk
90
obal
90
hudba
90
90

Letos na jaře jsem tu představil švýcarský label antidrò-records, který založil Clemens Kuratle a vydal tu se svojí formací Murmullo výtečné album „Lies“. Další přírůstek se pod touto značkou objevil 6.listopadu: DIMITRI HOWALD se svým souborem ILJA a deska „Spiritual Cycle“… A je to opět náramné pošušňání!

Kytarista a skladatel Dimitri Howald žije v Bernu. Pohybuje se na poli jazzu, popu a lidové hudby. Hudební studia obsolvoval v roce 2017, jeho pedagogy byli Colin Vallon a Django Bates. S kapelou Django Bates´Human Chain poté vystupoval, stal se také členem Euroradio Jazz Orchestra (pod vedením Airelle Bessona). Pod svým jménem dosud natočil pět alb; debutoval v roce 2016 s triem („Three Flamingos“), na kontě má také sólový počin, kde i zpívá a vedle kytar hraje na baskytaru a varhany („Industrial Plants“, 2019) a s uskupením Ilja je „Spiritual Cycle“ již třetím titulem. Sestava Howaldových spoluhráčů se ustálila na těchto jménech: Michael Gilsenan (tenorsax), Tom Millar (piano), Jérémie Krüttli (kontrabas) a Tobias Schmid (bicí). Autorem veškeré hudby je Howald, jenž album také produkoval.

Nahrávka má sice dvě tváře, ale drží pohromadě zvláště díky herní všestrannosti lídra. Najdeme tu neobopové skladby se svižným frázováním saxu a kytary unisono, v nichž ale nechybí nejen hutná sóla (včetně bicích), ale také melodická vyklenutí („Blue Layers“, „White Shoes“, „A Murder Of Crows“). Pak jsou tu vyloženě ponorné kompozice, s bohatými témbry, ambientního charakteru, meditativní, křehké, evokující typický sound ECM; takové jsou tracky „Interlude“, hned na ni navazující „For A Little Friend“, a pak obě předehry – „Intro To Taxi 31“ a „Intro to Spiritual Cycle“ (zde hraje pouze kytara). Zbývající dvojice skladeb jsou výrazově někde uprostřed. V „Taxi 31“ po projasnění tématu aktéři bopují jako o závod a ozdobí jej strhujícími sóly, včetně kontrabasového, v závěrečné, titulní skladbě „Spiritual Cycle“ vygradují jímavý motiv až ke slasti!

Elektronik Sigara - Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri - Türk takipçi al - Smok Çeşitleri