Blíží se vydání pozoruhodného alba: DAVID ROTTER, PETER LIPA, MILAN RÚFUS: VEČERNÝ HOSŤ

Blíží se vydání pozoruhodného alba: DAVID ROTTER, PETER LIPA, MILAN RÚFUS: VEČERNÝ HOSŤ

16. listopadu 2020 se představí pozoruhodná hudební novinka, CD s názvem Večerný Hosť, za kterým stojí skladatel David Rotter. Album obsahuje šestnáct zhudebněných básní významného slovenského básníka Milana Rúfuse v interpretaci předního slovenského jazzového zpěváka Petera Lipy. Jako speciální host se představí Ondřej Ruml. V albu posluchači naleznou také šestatřicetistránkový booklet bohatě ilustrovaný kresbami Mareka Ormandíka.

David Rotter (*1969) je hudební skladatel, který se více než dvacetpět let věnuje komponování hudby, zejména pro filmy a divadelní představení, kterých bylo již přes sto. Zhudebnil např. verše moravského básníka Jana Skácela (Amulet, 2014) a stejně silně ho oslovila poezie Milana Rúfuse (1928–2009). Ta vyniká krásou jazyka a hledáním smyslu lidské existence. Ve své pozdní poezii nahlíží k hranici života a smrti, k okamžikům před, snad i za oponou. Pohledem klidným, smířeným, moudrým.

„K poezii Milana Rúfusa mne přivedla spolupráce s Bolkem Polívkou na divadelní hře Klíště. Tématem hry je setkaní dvou starších herců, kteří mezi řádky hry uvažují o životě a smrti. A smrt k životu patří stejně nerozlučně jako zima k jaru. Milan Rúfus pohlíží ve svých básních na různé stránky lidství bez patosu a smutku, zato s nadhledem, radostí a někdy i laskavým humorem. Věřím, že toto naše česko-slovenské dílo, dokáže posluchače přivést k zamýšlení nad tématy, která otvírá“ říká Rotter.

Peter Lipa, Milan Rúfus, David Rotter: Večerný hosť sestřih

Hlasem básníka na CD je Peter Lipa (*1943), nejvýznamnější slovenský jazzový zpěvák, který ovlivnil generace slovenských a českých hudebníků a spoluutváří československou jazzovou scénu dodnes. Uchopení básnického textu bylo pro něj něčím novým, slova a obsah ho oslovily, rezonovaly s jeho niternými pocity. Rotterovy melodie a postupy vnímá jako objevné setkáním s jiným hudebním zaměřením a světem.

Zabudol som na to, že poezia vlastne nie je mojim koníčkom, ale že slová a vety zoradené do krásnych a múdrych rýmov hovoria o pocitoch, ktorým rozumiem a obdivujem spôsob ako ich básnik vyjadril. V Davidovi som objavil skúseného kolegu muzikanta a autora mnohých diel, ktoré som predtým nepoznal. Jeho hudobný svet má vlastné cesty. Tie melódie a postupy sú pre mňa nové. A ja mám objavovanie v hudbe rád“ říká.

Blíží se vydání pozoruhodného alba: DAVID ROTTER, PETER LIPA, MILAN RÚFUS: VEČERNÝ HOSŤ

K připravovanému dílu se vyjádřil také režisér a dramatik Dodo Gombár, s nímž D. Rotter dlouhodobě spolupracuje: „Rúfusova tvorba se dotýká velikých věcí, zhudebnit ta slova je krásný nápad, a výběr interpreta, jedné z legend česko-slovenské hudební scény dává tomuto počinu pečeť originality i výjimečnosti“.

 Samotné CD bude možné pořídit na Slovensku i v Česku, a to prostřednictvím webových stránek www.davidrotter.com a dalších distribučních míst. Ukázky z alba naleznete na webu už nyní.

„Petra Lipu jsem si k interpretaci písní přímo vysnil.“ D. Rotter

Zdroj: tisková zpráva