2 koncerty na Novoměstské radnici ze série JAZZ MEETS WORLD

2 koncerty na Novoměstské radnici ze série JAZZ MEETS WORLD

P&J Music v rámci koncertní série JAZZ MEETS WORLD zorganizoval na 13. 10. 2020 na Novoměstské radnici jazzový večer, na němž se představí dvě skvělé jazzové formace: od 19.30 hod. duo Arkady Shilkloper & Vadim Neselovskyi (Rusko/Ukrajina) a od 21.00 hod. Emmet Cohen Trio (USA). Původně se měla vystoupení uskutečnit samostatně, ale díky přesunům původních termínů v důsledku stále a často se měnících opatření se tyto skupiny sejdou v jednom večeru.

Duo Arkady Shilkloper a Vadim Neselovskyi je souznění napříč národy i generacemi

2 koncerty na Novoměstské radnici ze série JAZZ MEETS WORLD
Duo Arkady Shilkloper a Vadim Neselovskyi

Úchvatná souhra ruského hornisty Arkadyho Shilklopera s ukrajinským pianistou Vadimem Neselovskym nesporně patří k jazzovým dialogům na nejvyšší úrovni. Potvrdí to i koncert, který proběhne 13. října 2020 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice jako součást dramaturgické řady Jazz Meets World.

Oba mezinárodně uznávaní virtuózní hudebníci se potkávají na pódiích i při nahrávání zatím tří společných desek už dekádu a jejich komunikace neztrácí jiskru. Nijak jim nepřekáží věkový rozdíl jedné generace. A snad ani není třeba dodávat, že paní Hudba je zcela povznesena nad nesoulad mezi politiky jejich rodných zemí.

Lesní roh jistě nepatří k typickým jazzovým sólovým nástrojům, a co teprve roh alpský. Možná i proto je pozice brilantního hráče na oba nástroje Arkadyho Shilklopera (nar. 17. října 1956 v Moskvě) na scéně tak pozoruhodná. I když v hudbě nakonec nejde zdaleka jen o instrument samotný, jako spíše o prožitek, invenci a nápady hudebníka. Toho všeho má ruský hornista a skladatel na rozdávání.

Arkady Shilkloper je u nás dostatečně známý, v Česku opakovaně vystupoval jako člen mimořádně zajímavého world jazzového Moscow Art Tria. Proto připomeňme jeho bohatý profesní životopis jen stručně. Shilkloperova původní muzikantská průprava byla pochopitelně klasická. Kariéru zahájil v roce 1978 jako člen orchestru Velkého divadla, odkud v roce 1985 přestoupil do Moskevské filharmonie. S rostoucí svobodou v rodné zemi ale jako kdyby ho čím dál více přitahovala volnost jazzové improvizace. Po pádu železné opony se stal prvním ruským umělcem, který vydal desku u stylotvorného labelu ECM. Šlo o nadčasový titul Wave Of Sorrow (1990) v duu s ukrajinským pianistou Mikhailem Alperinem, na který navázala řada dalších nápaditých nahrávek.

Jako místo pro život si Arkady nakonec zvolil kosmopolitní Berlín. Krom vlastních kapelnických projektů hrál a vydával desky s nadnárodními seskupeními Pago Libre či Mauve Trio, na čtyři roky se stal členem Vienna Art Orchestra. Za sidemana si ho v minulosti zvolili namátkou legendární americký vibrafonista Lionel Hampton, libanonský virtuóz na oud Rabih Abou-Khalil, švýcarský bubeník Pierre Favre či rakouský trombonista Christian Muthspiel.

Dráha pianisty a skladatele Vadima Neselovského (nar. 8. listopadu 1977 v Oděse) je sice kratší, ale o nic méně oslnivá. V patnácti letech se stal do té doby nejmladším studentem, přijatým na Oděskou konzervatoř. Jako sedmnáctiletého mimořádně talentovaného mladíka ho osud zavál nejprve do Německa, kde se brzy uplatnil na jazzové scéně, a poté přes studia na Berklee School Of Music do USA.

Právě na Berklee, kde se Vadim mj. podílel spolu se začínající Esperanzou Spalding a Chistianem Scottem na propagačním albu, produkovaném Patem Methenym, si pianistu vybral do svého projektu Generations Quintet samotný Gary Burton. Jako člen Burtonova kvinteta absolvoval Neselovskyi nejprestižnější štace jako Newport Jazz Festival, sehrál se s nastupujícími hvězdami zářivosti Juliana Lage a natočil ceněné album Next Generation (2005). Burton dokonce zařadil do repertoáru několik Vadimových kompozic.

Gary Burton lichotivě vysvětlil, proč vzal pianistu do party: „Nemyslím, že bych kdy potkal improvizátora, který by měl na skladě víc překvapení než on.“ Další žijící jazzový velikán Fred Hersch, který produkoval druhé Neselovského profilové album, sólový recitál Music For September (2013), prohlásil: „Opravdu věřím, že Vadim je jeden z největších pianistů a komponistů současnosti.“

Původně plánovaný jarní koncert dua sice překazila pandemie, nicméně v nadčasovém rozhovoru dvou mimořádných osobností žádné nebezpečí z prodlení nehrozí.

Arkady Shilkloper and Vadim Neselovskyi "SPRING SONG" (composed by Vadim Neselovskyi)
Arkady Shilkloper and Vadim Neselovskyi "SPRING SONG" (composed by Vadim Neselovskyi)
Watch this video on YouTube

jazzahead! 2015 - Arkady Shilkloper & Vadim Neselovskyi
jazzahead! 2015 - Arkady Shilkloper & Vadim Neselovskyi
Watch this video on YouTube

 

13. 10. 2020 19:30 | Novoměstská radnice, Velký sál, Karlovo náměstí 1 /23, Praha 2

Emmet Cohen Trio přijede 13. října do Prahy potěšit příznivce jazzu

2 koncerty na Novoměstské radnici ze série JAZZ MEETS WORLD
Emmet Cohen

Zahraje od 21.00 hodin v sále Novoměstské radnice. Koncert se koná v rámci 25. ročníku projektu JAZZ MEETS WORLD.

Lídr kapely Emmet Cohen je všestranný americký jazzový pianista a skladatel, jedna z klíčových postav své generace v současné hudbě a umění vůbec. S klavírní výukou začal ve věku tří let a jeho hraní se rychle stalo zralou hudbou, jak technikou, tak konceptem.
Sám říká, že hraní jazzu je „ komunikace nejhlubší úrovně lidskosti a individuality; jde v podstatě o spojení mezi hudebníky s publikem“. Díky své technice, inovativní tonální paletě a rozsáhlému repertoáru hraje s výrazem zkušeného veterána a s nadšením umělce plně oddaného svému médiu.

Emmet Cohen si osvojil komplexnější roli ve světě kreativního umění, která přesahuje rámec hudební prezentace. Ročně navštěvuje 50 škol prostřednictvím programu Jazz pro mladé v Lincoln Center a pravidelně pořádá přednášky o jazzové historii a vystoupeních. Jako absolvent Nadace YoungArts nyní produkuje a řídí multidisciplinární programy YoungArts na celostátní úrovni, které zahrnují kreativní psaní, divadlo, tanec, výtvarné umění, kinematografii, hudbu, hlas a jazz.

Náročné klavírní umění Emmeta Cohena bylo uznáno na mnoha významných fórech. Za všechna ocenění určitě stojí zato zmínit alespoň 1. místo v soutěži American Jazz Pianists v r. 2014.

Cohenova mistrovská hra nechybí na světově proslulých jazzových událostech, včetně jazzových festivalů Monterey, Newport, North Sea, Bern a Edinburgh a Festivalu jazzu New Orleans.

Stručně řečeno, Emmet Cohen je výkonným a charismatickým umělcem s rozsáhlým talentem, kterým oživuje svět současného umění na domácí i mezinárodní úrovni. Díky tomu je nadšeně přijímán po celém světě.

Emmet Cohen Trio, které se představí v říjnu v sále pražské Novoměstské radnice, tvoří kromě pianisty Emmeta Cohena basista Ben Wolfe, známý spoluprací s Wyntonem Marsalisem, Harrym Connickem Jr. a Dianou Krall a bubeník Joe Saylor, spoluhráč jazmannů jako je např. Roy Hargrove, Wynton Marsalis, Dwayne Dolphin, Steve Wilson, Joe Lovano, Jon Faddis, Slide Hampton, nebo Ellis Marsalis.

EMMET COHEN, RUSSELL HALL, and KYLE POOLE / Waller / Medley
EMMET COHEN, RUSSELL HALL, and KYLE POOLE / Waller / Medley
Watch this video on YouTube

13. 10. 2020 21:00 | Novoměstská radnice, Velký sál, Karlovo náměstí 1 /23, Praha 2