Vychází poslední album Karla Růžičky
Karel Růžička, foto Pavel Strážay

Vychází poslední album Karla Růžičky

V roce nedožitých 80. narozenin legendárního jazzového klavíristy a skladatele KARLA RŮŽIČKY vychází na CD, LP i digitálně jeho poslední, dosud nevydané sólové album. Obsahuje devět jeho vlastních skladeb, které nahrál v roce 2010 a nyní je z archivu vynesl jeho žák a přítel Tomáš Sýkora. Album je symbolicky nazváno ZAHRADA TICHA, s odkazem na slavné sólové album „Zahrada radosti“ (1981), které vymezilo charakter Růžičkovy sólové klavírní tvorby. Slovy Tomáše Sýkory na něm tehdy Růžička „představil svou mistrovskou dovednost ovládnout všechny tři disciplíny, o jejichž dokonalou vyváženost usiluje každý sólový hráč – být skladatelem, melodikem a improvizátorem zároveň“, kterou potvrzuje i na své poslední nahrávce.

Vychází poslední album Karla Růžičky
Karel Růžička: Garden of Silence

Růžičkovy skladby na GARDEN OF SILENCE svou rozmanitostí na první poslech připomínají, jak geniálním byl skladatelem. Kombinace lyriky, energie, nápadité melodiky a originálních harmonických postupů je korunována krásným, introspektivním přístupem Růžičky jako „autorského“ interpreta a svobodného improvizátora. „Říkám, že jazz je živá hudba – voda hudby, takový slogan jsem si vymyslel“, řekl Karel Růžička v rozhovoru s Janem Mazurou pro časopis Harmonie v roce vzniku nahrávek, kde popsal i svůj přístup ke komponování, na první pohled velmi mladistvý a korespondující s tendencemi jazzových umělců o generace mladších: „Chtěl jsem, aby jazzová muzika do sebe nasála fundament, aby bylo slyšet, že stojí na pevných základech. Říkal jsem si, že je třeba posunout její vnímání z oblasti zábavné do vyšších sfér. Proto jsem se snažil i o věci, které byly úplně mimo jazz“.

Růžička sám inicioval v roce 2010 vznik nahrávek, pořídil je tehdy ve studiu HAMU ve spolupráci s mistrem zvuku Ondřejem Urbanem, ale k jejich vydání se už nedostal, ač ho plánoval – „Album ještě nemá název. Jde o sólovou nahrávku, natočenou v dubnu, doděláváme teď poslední úpravy.“, řekl v citovaném rozhovoru a dodal: „K sólovému hraní mě musí vždycky někdo nutit. Baví mě to moc, ale je to hodně těžká disciplína. Neměl jsem zkrátka dlouho motivaci něco takového udělat. Přišla pak nějak zevnitř, přirozeně. Kdykoli jsem si sednul k pianu, vynořovala se mi nová témata. Všechna jsem zaznamenával a pak si prostě sednul do studia a nahrál je. Zvolil jsem jen trochu opačný postup. Nečekal jsem, až mě někdo osloví, abych mu natočil sólovou desku. Zaplatil jsem si studio a říkal si, že komu to dám k vydání, se uvidí až pak.“. S nápadem album posmrtně vydat a vzdát jím hold Růžičkovu géniu přišel Petr Ostrouchov, majitel Animal Music, poté, co se o existenci nahrávek dozvěděl od Tomáše Sýkory. Album přesně dodržuje Růžičkův vlastní výběr verzí jednotlivých nahrávek, názvy a pořadí skladeb, jakož i pauzy mezi nimi, neboť toto vše autor tehdy dokončil. V katalogu Animal Music se nyní Karel Růžička pomyslně setkává se svým synem, jehož nedávné album GRACE & GRATITUDE získalo nominaci na cenu Anděl za album roku.

Vychází poslední album Karla Růžičky
Karel Růžička, foto Pavel Strážay

Nahrávky prošly finální zvukovou úpravou ve studiu Sono (Milan Cimfe, Pavlem Karlíkem). Fotografie použité na obalu a v bookletu alba poskytl fotograf Pavel Strážay, grafický design je dílem Marka Pistory ze Studia Najbrt. Album vychází v rámci Animal Music Edice 2020, podpořené grantem Magistrátu hl. m. Prahy a distribuuje jej společnost SUPRAPHON, ve fyzické podobě na CD i LP a digitálně. Také v e-shopu Animal Music je k dispozici ve formátech CD, LP, WAV a MP3. Album vychází v pátek 25. 9. 2020.

Karel Růžička

Karel Růžička (1940 – 2016) patří mezi nejvýznamnější české jazzové interprety a skladatele. Byl také jedním z klíčových pedagogů současné střední generace jazzmanů. Od počátku své profesní dráhy byl členem jazzových bigbandů a orchestrů – například divadla Semafor nebo Jazzového orchestru Československého rozhlasu, kde se seznámil s mnoha svými pozdějšími spoluhráči. Byl členem skupin Jazz Cellula Laca Decziho a SHQ Karla Velebného, s níž nahrál slavnou desku „Jazzové nebajky“ (1973). Pravidelně vystupoval a nahrával v duu s kytaristou Rudolfem Daškem a dalšími českými i zahraničními sólisty (Rudolfem Roklem, Georgem Mrazem, Benny Golsonem a dalšími) i jazzovými orchestry, vystupoval na zahraničních festivalech a získal mnoho prestižních ocenění. Mezi jeho nejznámější skladby patří Celebration Jazz Mass z počátku devadesátých let, jejíž orchestrální úpravu provedl Tomáš Sýkora v roce 2017 se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK. Za svůj život nahrál Karel Růžička několik vlastních sólových i ansámblových alb a jako spoluhráč účinkoval na mnoha dalších.