Zahraniční hvězdy koncertní série Mladí ladí jazz podpoří neméně zajímaví domácí interpreti
The Lesson GK

Zahraniční hvězdy koncertní série Mladí ladí jazz podpoří neméně zajímaví domácí interpreti

Za necelý měsíc odstartuje mezinárodní hudební festival Mladí ladí jazz, aby opět během dubna ukázal, že jazz nemá hranice a je otevřen nejrůznějším hudebním žánrům a vlivům. To mu umožňuje nápaditá dramaturgie a rozhled, který její tvůrci mají jak na současné světové, tak domácí scéně. Zahájení bude 5. dubna v Paláci Akropolis patřit jednomu z nejzajímavějších britských elektronických mágů Jamesi Holdenovi a polskému freejazzovému talentu Wacławu Zimpelovi. O dva dny později 7. dubna v Rock Café představí svůj vzrušující mix experimentálního hip-hopu, jazzu, funku a progresivního soulu američtí The Lesson GK. V Jazz Docku vystoupí 10. dubna držitel Grammy, izraelsko-americký jazzman Oran Etkin. Na festivalu návštěvníci uslyší i nejmladší členku rodiny McFerrinů, zpěvačku a looperku Madison McFerrin, která svým hlasem také zaplní 18. dubna Jazz Dock. Jarní mízu v dubnové hudební Praze pak 25. dubna rozproudí v Paláci Akropoli americké saxofonové techno jazz trio Moon Hooch.

Své zahraniční kolegy na koncertech podpoří jejich čeští, moravští i slovenští kolegové, kteří si s headlinery večerů co do originality nijak nezadají. Poezii beze slov, zato s euforickými beaty a zasněnou atmosférou vytváří za použití analogových synťáků, moderních technologií i živých nástrojů brněnští Himalayan Dalai Lama. Ze stejného města – líhně talentů, přijedou i Jay Delver, kteří patří mezi milovníky sedmdesátkového popu a servírují podmanivé melodie inspirované funkovou rytmikou, rockovou úderností i volnou improvizací. Různá spektra nálad, od funky až po minimalistické pasáže inspirované tradicí Východu, vždy se správným groovem – to je pražská formace Chocofly. Bratislavský tandem Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý společně vytváří intimní hudbu pro velká pódia. Mají za sebou vítězství v soutěži mladých talentů na Bratislavských jazzových dnech i společné koncerty s těmi nejlepšími, od Stanleyho Clarka, přes Candy Dulfer až po americkou hvězdnou zpěvačku Dianne Reeves. Zjevením na české scéně je pak kapela Tygroo vynalézavě kombinující za použití akustických nástrojů, především dechů a bicích, tradiční klezmer či balkánskou hudbu s hip-hopem, jazzem, ale také dubstepem či taneční elektronikou.

Odvážná dramaturgie festivalu Mladí ladí jazz se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírá se nejrůznějším hudebním žánrům, které hýbou 21. stoletím. Festival vyvrcholí tradičně velkým open air koncertem na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí.

Mladí ladí dětem

Festival myslí i na ty nejmenší. Pod hlavičkou Mladí ladí dětem se vrací série interaktivních koncertů pod vedením již zmiňovaného Orana Etkina. Svou unikátní vzdělávací metodu Timbalooloo představí dětem od 3 do 10 let v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Nymburku a Děčíně.

James Holden & Wacław Zimpel

James Holden je hudební vizionář, absolvent matematiky na prestižní univerzitě v Oxfordu a zakladatel labelu Border Community (např. Leafcutter John, Luke Abbott, Nathan Fake). Už před mnoha lety se zamyslel, co je v EDM důležité, aby se vydal opačnou a totálně svébytnou cestu dle hesla DIY aneb „udělej si sám“. Rád pracuje s vlastnoručně sestavenými analogovými syntezátory a nic od něj rozhodně nezní konvenčně. Wacław Zimpel je v Česku dobře známý polský klarinetista, věnuje se především freejazzové improvizaci. Je to jeden z největších talentů, který se v Polsku v tomto tisíciletí objevil. Je držitelem prestižních polských cen Paszport Polityki a také City of Poznań Artist Prize. Potkali se v létě roku 2018 v jednom londýnském studiu, a skvěle fungující muzikantská chemie je uvedla do tvořivého transu, ze kterého vzešly lyrické rozhovory mezi alt klarinetem a modulárními syntezátory, které jsou naprosto ponořené do přítomného okamžiku.

The Lesson GK

The Lesson GK
The Lesson GK

Koncerty The Lesson GK jsou podle fanoušků schopné převrátit váš život. Jsou to bohoslužby, kde se rapuje. Nezapomenutelné večery plné magie, díky kterým se člověk aspoň na chvílí cítí tak, jako by našel domov na zázračné planetě, kde je každý den víkend, jak se praví v jednom z jejich songů. Sestava skvělých muzikantů začala v roce 2012 s pravidelnými týdenními jam sessions, které se brzy staly ikonickými večery pro newyorské fandy rapu a experimentálního hip hopu, funku, r&b, progresivního soulu i jazzu. Navzdory tomu, že 7. dubna vychází na úterý, tak spoluhráči Snarky Puppy, Cory Henryho a jeho Funk Apostles, Thundercat ale i Lauryn Hill nebo Nelly Furtado v pražském Rock Café dokonale navodí víkendovou náladu.

Oran Etkin

Oran Etkin je mistrný newyorský jazzman, vynikající klarinetista a držitel ceny Grammy. Je znám též díky interaktivní hudební výuce pro děti, kterou realizoval po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny, které se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Letos vydal nové album pro děti Finding Friends Far from Home, které vznikalo po celém světě, dokonce i v České republice na festivalu Mladí ladí jazz.

Madison McFerrin

Madison McFerrin
Madison McFerrin

Madison McFerrin, nejmladší z rodu McFerrinů si svoje místo v hudebním světě 21. století, kterému vládnou sociální média a digitalizace skoro všeho, našla sama. Paradoxně jí k tomu pomohlo nepříliš vlídné přijetí její verze národní hymny, kterou zazpívala během kampaně Hillary Clintonové v roce 2016. Lavina nenávistných komentářů na internetu, včetně toho od namyšleného rapera Snoop Dogga, ji přivedla k nahrávání vlastních skladeb a živému koncertování. Její originální pojetí práce s hlasem, looperem a mix žánrů a cappella a soulu si rychle získaly respekt, renomovaný časopis Pitchfork o dva roky později napsal ve vtipné reakci na její druhé EP, že “Madison McFerrin is making a cappella cool again”. Na třetím EP, kde se poprvé objeví v produkci staršího bratra Taylora McFerrina i další instrumenty, si to pak ve skladbě i videu TRY s ironii, vtipem a nadhledem vyříkává i se svými hatery, díky nimž vlastně talentovanou zpěvačku uvidíme i v Praze.

Moon Hooch

O Moon Hooch napsal britský Guardian, že jejich styl lze nazvat virtuózním jazzem nebo akustickým technem, podle preferencí posluchače. Dva saxofonisté a bubeník byli newyorskými buskery jen do okamžiku zhruba před deseti lety, kdy NYPD zakázal jejich vystupování z důvodu ohrožení veřejného pořádku. Vzali to tedy za jiný konec a brzy začali vyprodávat svoje koncerty po celém světě. V televizních show vystupovali vedle takových jmen, jako jsou Tame Impala a James Blake. Jejich dvacetiminutový set v ikonické sérii NPR Tiny Desk Concerts protočil čítače na YouTube přes hranici tří miliónu a autor a dramaturg oblíbeného cyklu Bob Boilen jej považuje za jeden ze svých nejoblíbenějších. Moon Hooch o sobě s jen mírnou nadsázkou tvrdí, že jsou post-racionální kapela, protože se vždy snaží hlavně dělat věci tak, jak je cítí, aniž by se zabývali svým úspěchem a budoucností. Svůj neskutečně energický mix EDM, jazzu a rocku přenesli i na nové album Life On Other Planets, které vyjde 10. ledna a s nímž se objeví v dubnu v Praze.

Mladí ladí jazz 2020

  • 5. dubna / Palác Akropolis James Holden (UK) & Wacław Zimpel (PL) / Himalayan Dalai Lama
  • 7. dubna / Rock Café The Lesson GK (US) / Jay Delver
  • 10. dubna / Jazz Dock Oran Etkin (US) / Chocofly
  • 18. dubna / Jazz Dock Madison McFerrin (US) / Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý
  • 25. dubna / Palác Akropolis Moon Hooch (US) / Tygroo
  • 30. dubna / Karlovo náměstí OPEN AIR

Mladí ladí dětem 2020

  • 6. dubna / 17:00 NYMBURK – Nymburské kulturní centrum
  • 8. dubna / 17:00 / DĚČÍN – Zámek Děčín
  • 16. dubna / 17:00 / OSTRAVA – Cooltour
  • 20. dubna / 17:00 / OLOMOUC – Divadlo K3
  • 21. dubna / 17:00 / BRNO – Klub Leitnerova
  • 23. dubna / 17:00 / PRAHA – Jatka 78

Zdroj: Tisková zpráva, V Praze 9. března