R.I.P. McCoy Tyner
McCoy Tyner

R.I.P. McCoy Tyner

6.března odešel jamovat do Nebe geniální jazzový pianista, multiinstrumentalista a skladatel McCOY TYNER. Bylo mu 81 let…

Proslavil se především jako člen patrně nejzásadnějšího kvarteta moderní jazzové historie, kvarteta Johna Coltranea (1961-65). Coltraneova hudba se ale stala na jeho vkus až příliš atonální, free. Založil vlastní trio a natáčel hard-bopová alba. V roce 1972 natočil desku „Sahara“, již mám z jeho tvorby nejraději. Tyner totiž v sedmdesátých letech včlenil do své hudby africké a východoasijské prvky. Na tomto albu hrál vedle klavíru na flétny, perkuse a koto. Inovoval jazz jinak, než jeho generační souputnici, kteří se obrátili k jazz-rockové fúzi či free-jazzu. Na desce „Trident“ (1975) exceloval hrou na cembalo a celestu; tedy nástroje, jež jsou slyšet v jazzu opravdu vzácně…

V dalších letech působil v různých sestavách, a také zhusta sólově. V jeho vlastním triu tvořili rytmiku postupně kontrabasisté Avery Sharpe, Charnett Moffett a Gerald L.Cannon, za bicími Louis Hayes, Aaron Scott, Al Foster a Eric Kamau Grāvātt. S Tynerem hrál často pak v kvartetní sestavě saxofonista Gary Bartz.

Mimochodem, McCoy Tyner už jako sedmnáctiletý konvertoval k islámu a přijal nové jméno Sulieman Saud. Byl pouze jedním z několika desítek jazzových hudebníků, kterým v padesátých letech 20.století zaimponoval Korán (např. Ahmad Jamal, Yusuf Lateef, Art Blakey aka Abdullah ibn Buhainah či Kenny Dorham coby Abdul Hamid). Většina z nich přestoupila k nepravověrné variantě islámu zvané ahmadíja. Ti odmítali ozbrojený boj proti „nevěřícím“ a křesťanství chtěli čelit slovem, kázáním, nikoli zbraněmi. A vlastně i jazzem…

V České republice koncertoval dvakrát, v obou případech v Praze, a to v jediném roce – 2011 (Jazz na Hradě, Bohemia Jazz Fest).

McCoy Tyner - Giant Steps