Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr nebo česká premiéra Nubyi Garcii. JazzFestBrno oznámil kompletní program.
Erik Truffaz Quartet

Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr nebo česká premiéra Nubyi Garcii. JazzFestBrno oznámil kompletní program.

Brno, Praha – 22. 1. 2020 Nestárnoucí hudební experimentátor Erik Truffaz, přední světový pianista Jason Moran v sólovém recitálu nebo zástupci generace přinášející do současného jazzu čerstvý vítr Delvon Lamarr, Nubya Garcia a Camille Bertault. To jsou jen někteří z téměř dvou desítek umělců, kteří přibyli k již dříve oznámeným hvězdám 19. ročníku mezinárodního jazzového festivalu JazzFestBrno. Už od listopadu jsou v prodeji vstupenky na koncerty dvacetinásobného držitele ceny Grammy Pata Methenyho, charismatické zpěvačky Lizz Wright, oblíbeného basisty Avishaie Cohena a nejvýraznějších osobností současného saxofonu Joshuy Redmana a Chrise Pottera, který si do kapely přizval kytarového velmistra Billa Frisella.

„Jsem rád, že se nám stále daří tvořit program, který je každý rok stejný a zároveň jiný. Stejný v tom, že představuje jazz v jeho nejrozmanitějších podobách prostřednictvím legend i nových tváří a jiný v samotném obsahu, kdy naši návštěvníci ani podevatenácté nevstoupí do stejné řeky,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Kompletní program hlavní části festivalu od 15. března do 9. června přinese během 16 večerů 23 koncertů v 10 různých sálech. Festival již tradičně poskytne výrazný prostor i českým hudebníkům. Mezi nimi se představí například kontrabasista František Uhlíř, kytarista Libor Šmoldas nebo saxofonisté Karel Růžička a Luboš Soukup. Vstupenky jsou k dispozici na webu jazzfestbrno.cz a v předprodejní síti GoOut.

Mezi největší stálice jazzové scény z nově zveřejněných jmen patří bezesporu trumpetista Erik Truffaz. Francouz se švýcarskými kořeny bývá nazýván „Milesem Davisem acid jazzu“ a mnozí jej považují za nejlepšího evropského trumpetistu současnosti. Se svým kvartetem spojuje jazzové experimenty, drum’n’bass a hip-hop. Zcela jiný, a přesto stejně intenzivní zážitek přinese i další celosvětově etablovaný hudebník, pianista Jason Moran. Rodák z Houstonu získává uznání nejen za klavírem. Je zároveň laureátem grantu MacArthur Fellowship, jenž jej zařadil mezi nejvýznamnější osobnosti současné americké vědy a kultury. Moran má za sebou už více než deset alb jako kapelník, další přehršel nahrávek jako vyhledávaný sideman, ale hlavně tisíce odehraných koncertů v roli lídra i spoluhráče veličin rozměru Charlese Lloyda, Cassandry Wilson, Waynea Shortera či Steva Colemana. V Brně se představí v hudební disciplíně, která je pro každého klavíristu největší výzvou – v sólovém recitálu.

Skutečnost, že jazz zůstává pestrým žánrem, ke kterému se dá přistupovat velmi rozmanitě, potvrzuje i nastupující jazzová generace.

„Baví nás představovat našemu publiku v Česku ne tolik známé umělce, které doposud nemělo možnost slyšet. Často jdeme do rizika, ale dlouhodobě se ukazuje, že je to správná cesta, a že naši fanoušci tento přístup oceňují. Nepochybuji, že se to potvrdí i při české premiéře Nubyi Garcii a brněnských premiérách Camille Bertault a Delvona Lamarra,“ říká Spilka.

Delvon Lamarr, Nubya Garcia, Camille Bertault. Co jméno, to originál. Americký varhaník Delvon Lamarr svoji tvorbu staví na směsici soulu, jazzu, rhythm&blues a rock&rollu. Britská saxofonistka Nubya Garcia se nechává inspirovat taneční hudbou a sound system kulturou – elektronickou hudbou s jamajskými kořeny. Své početné enklávě fanoušků tak neustále připomíná, že jazz byl vždy taneční hudba. Francouzská zpěvačka Camille Bertault zase vychází ze sketové tradice, ale navazuje na ni po svém. Francouzsky otextovala a nazpívala mnohé jazzové standardy i novější skladby. Rozhodně však nechce tvořit hudbu, v níž hlas slouží jen jako nástroj. Má ráda texty, které dokážou udržet pozornost.

Bohaté zastoupení evropské jazzové scény na letošním ročníku podtrhne rakouská kapela Sketchbook Quartet, turecký kytarista Cenk Erdoğan a polské duo Skalpel, které vystoupí v rámci off-programového večera Tension v rozšířené sestavě. Z českých a slovenských hudebníků se kromě výše zmíněných představí také pianistka Nikol Bóková, kapela E Converso a trio Szabó/Turcerová/Maceček.

Festival letos zavítá hned do deseti koncertních sálů s kapacitou od 150 do 2000 míst. Nejčastějšími hostiteli festivalu budou Sono Centrum a Divadlo Husa na provázku, premiérově se JazzFestBrno vypraví do nového prostoru Cabaret des Péchés.

„Očekáváme opět návštěvnost přes 10 000 diváků. Naznačují to už předprodeje na podzim zveřejněných koncertů. Bezmála vyprodané jsou koncerty Pata Methenyho a Joshuy Redmana, velký zájem je i o dva koncerty v největších sálech – Avishaie Cohena v Bobycentru a Lizz Wright s Filharmonií Brno v Janáčkově divadle,“ dodává výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr nebo česká premiéra Nubyi Garcii. JazzFestBrno oznámil kompletní program.

JAZZFESTBRNO 2020

Začátky koncertů vždy v 19:30

15/03/2020 Sono Centrum    Joshua Redman Quartet (US)

19/03/2020 Sono Centrum    Erik Truffaz Quartet (FR/CH)

24/03/2020 Sono Centrum    Chris Potter Trio feat. Bill Frisell (US)

25/03/2020 Kabinet Múz    Tension, Skalpel (PL), Jaromír Honzák DJ Set (CZ)

29/03/2020 Cabaret des Péchés    Libor Šmoldas NYC Trio feat. Adam Nussbaum & Jay Anderson (CZ/US), Karel Růžička Quartet feat. Clarence Penn, Piotr Wyleżoł & Tomáš Baroš (CZ/US/PL)

31/03/2020 Besední dům    Jason Moran solo (US)

05/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku    Nikol Bóková Trio (CZ), Camille Bertault (FR/LB)

08/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku, sklepní scéna    SzabÓ/Turcerová/Maceček (SK/CZ), Points Septet (CZ)

16/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku    FRANTIŠEK UHLÍŘ 70 (CZ/IT/UK), TRIO MUH Magris/Uhlíř/Helešic, František Uhlíř – Story From My Life – Music For Septet

19/04/2020 Alterna    Sketchbook Quartet (AT),  E Converso (CZ)

22/04/2020 Divadlo na Orlí    Koncert KJI JAMU (CZ/SK)

24/04/2020 Sono Centrum    DELVON LAMARR ORGAN TRIO (US), NUBYA GARCIA (UK)

25/04/2020 Bobycentrum    Avishai Cohen Trio Gently Disturbed (IL/US)

30/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku    Erdoğan Turumtay Liška Dés (CZ/TR/HU)

03/05/2020 Janáčkovo divadlo    Lizz Wright & Filharmonie Brno (US/CZ/SK), Kenny Banks – David Dorůžka – Tomáš Baroš – Daniel Šoltis

úterý 09/06/2020 Sono Centrum    Pat Metheny Side-Eye (US)