PHRONESIS nadchlo Jazz TIBET Club Olomouc

Jazz Tibet Club, Olomouc, 30.10.2019

Jazzové trio Phronesis si vybralo velmi trefně svůj název, který se ve starém Řecku používal pro moudrost nebo inteligenci, a právě takový je jejich hudební projev, plný nápaditých melodií a rytmů, chytře a dokonale provedených improvizací.

Dánský basista Jasper Høiby, britský pianista Ivo Neame a švédský bubeník Anton Eger tvoří jedinečné evropské trio, které zaujalo natěšené obecenstvo v olomouckém Jazz Tibet Clubu hned od první skladby Emerald Horseshoe z jejich aktuálního, posledního CD We Are All. Koncert byl ryze akustický, precizní klavírní improvizace se rozvíjely nad bytelným základem basy, podporované skvělým rytmickým doprovodem bicích. V dalších dlouhých skladbách Untitled#2, 67000 mph, Kite For Shameless, Zieding prokázal Phronesis, proč je považován řadou jazzových znalců za nejvíc vzrušující a vynalézavé evropské klavírní trio od dob e.s.t.

Závěrečná skladba A Silver Moon nadchla celý klub natolik, že si vyžádala prodloužení koncertu plného mimořádné volnosti v hudební interpretaci a intuitivní empatie mezi všemi muzikanty. Přídavek One For Us, úvodní skladba z výše zmíněného posledního jejich CD, vycházející z ostinátní basové figury, excitoval všechny přítomné zejména na závěr Anton Eger strhujícím sólem na bicí, jak můžete posoudit na níže uvedeném video záznamu od cca osmé minuty.