Sluneční kámen naviguje Roberta Magrise spolehlivě...

Sluneční kámen naviguje Roberta Magrise spolehlivě…

zvuk
90
obálka
80
hudba
85
85

Před tisícem let mořeplavci dokázali navigovat bez použití magnetických kompasů a často i bez map. V sedmdesátých letech archeologové v jedné z potopených lodí objevili tzv.sluneční kámen, „magický krystal“ z Islandu (sólarsteinn, neboli islandský spar). Dlouho byl považován za pouhý mýtus. I přes husté mraky a mlhu dokázali námořníci najít polohu svých lodí ve vztahu ke Slunci právě pomocí něho… Stejně tak muzikanti, seskupení kolem italsko-amerického pianisty a skladatele Magrise v ROBERTO MAGRIS SEXTETu, dokáží doplout do hájemství hardbopu, jenž nikdy neurazí ani toho nejmlsnějšího vyznavače moderního jazzu! Dokazují to na nejnovějším albu „Sun Stone“, vydaného Magrisovým labelem Jmood Records.

Sluneční kámen naviguje Roberta Magrise spolehlivě...Sestava sexteta se oproti předešlé nahrávce „Live In Miami @ the WDNA Jazz Gallery“, realizovaného na sklonku roku 2017, zcela proměnila (pochopitelně až na lídra). Aktuálně Magrisův soubor tvoří trumpetista Shareef Clayton, tenorsaxofonista Mark Colby, kontrabasista Jamie Ousley, bubeník Rodolfo Zuniga a vpravdě jazzová legenda, osmaosmdesátiletý Ira Sullivan (flétna, alt a sopránsax). Polyfonní dechová sekce, šťavnaté sólové chorusy, hutné piano a plazmatická rytmika evokují slavné sexteto Nata a Cannonballa Adderleyových, jež v podstatě definovalo hardbop. Zvlášností aktuální kolekce je zařazení coververze popové písně „Innamorati A Milano“ italského zpěváka Mema Remigiho z roku 1965. Popové melodii vtisklo sexteto příchuť modálního jazzu druhé poloviny padesátých let a´la Miles Davis…

Sluneční kámen naviguje Roberta Magrise spolehlivě...Ostatních šest kompozic je z pera lídra. Ten dokázal, že vedle hardbopových vypalovaček umí zkomponovat i solidní balady, které se svým sextetem také umí patřičně oživit. Již úvodní track posluchače posadí na zadek (a nebo mu zadek zvedne); devět a půl minuty titulní skladby „Sun Stone“ je skutečně strhujícím proudem dravých sól, která rozvíjí výrazný motiv, včetně piana částečně zabarveného latinou. V lyrické „Planet Of Love“ excelují vedle Magrise kontrabasista a především Sullivan s flétnou. V jedenáctiminutové zrychlené dvanáctce „Maliblues“ Clayton stylově špiní svoji trubku, Sullivan vystřihne výtečné flétnové sólo, Colbymu se doslova rozbouří emoce, Magris se rozparádí na klaviatuře. Po přívětivé, zpěvné baladě „Beauty Is Forever“ se s Magrisovým sextetem podíváme ke hvězdám; „Look At the Stars“ je nejdelší kompozicí alba (11:24) a zaznamenáme tu i rozvolněnější formu, hlavně v úvodním klavírním triu, a samozřejmě dravé jízdy trumpetisty, saxofonistů a klavíristy. Finále je ve znamení druhé verze titulní skladby („Sun Stone II.“), kde si všichni aktéři zopakují gradované sólové chorusy par excellence…

"Look at the stars" (Magris) - The Roberto Magris Sextet live in Miami 2017