Tygroo přichází s novým albem TgzZ DgzZ

Tygroo přichází s novým albem TgzZ DgzZ

Originální kapela Tygroo vydává nové album s názvem TgzZ DgzZ. Křest proběhne 19. 11. 2019 v klubu Fuchs 2 na ostrově Štvanice v Praze. Kapela složená pouze z dechů a bicích (případně akordeonu), se při práci na novém albu kromě tradiční balkánské hudby, klezmeru, hiphopu a jazzu, silně inspirovala také elektronickou taneční hudbou.

Název alba není jediná věc, která budí údiv. Na české scéně se jedná o naprostou hudební raritu. Tygroo se již čtvrtým rokem prohánějí po českých a evropských pódiích, festivalech a ulicích, kde vyvolávají šok, zmatení, ale hlavně nadšení. Originalitu nástrojového obsazení, kreativitu, různorodost skladeb a energii Tygroo do lidí doslova tlačí.

Se svým druhým albem se Tygroo piplají už téměř tři čtvrtě roku, a výsledek by měl stát za to. Jak říkají sami tvůrci: „Do němoty jsme se opili koktejlem hudby současného velkoměsta, pak jsme usnuli, a teď se nám zdá kolektivní sen o TgzZ DgzZ. Deska je zvukově i kompozičně velmi pestrá, skáče od saxofonového drum’n’bassu k blízkovýchodnímu elektrohiphopu, přes balkánské techno k mrazivé parodii na osmdesátkový love song, a pak zas k saxofonovému psytrance a najazzlým diskohitům á la američtí Moon Hooch.”

V textech se kapela po svém vyjadřuje k absurditám současného světa, jako jsou vybombardovaná města, přehlcenost reklamou, nebo samota. I přes extrémní rozmanitost si nahrávka uchovává svůj specifický zvuk a šmrnc, a rozhodně to každou vteřinu jsou nezaměnitelní Tygroo.

Kapela Tygroo oficiálně existuje od silvestra 2O15, kdy zahráli svůj první koncert v pražském Žižkostele. Od té doby urazili obrovský kus cesty, a to jak té hudební, tak i té asfaltové. Z českých festivalů můžeme uvést třeba moravskou Besedu u Bigbítu, valečský Povaleč, jičínský Worldfest, letošní Mighty Sounds nebo Metronome Festival. V cizině nasbírali zkušenosti, zážitky, slávu a inspiraci na festivalech jako je proslulý slovinský Floating Castle, Festa del Fuoco na italském ostrově Stromboli, nebo francouzský cirkusový festival La grosse Entube atd.. Kapela má také za sebou spolupráci například se americkým cirkusovým režisérem Danielem Gulkem, pro kterého vytvořila hudbu k příležitosti zahájení festivalu Letní Letná.

Koncerty Tygroo bývají smrští nečekaných proměn a živelné energie, kapela z nich odchází propocená, vyčerpaná, ale šťastná. Stejně jako diváci. „Naše koncerty jsou pro nás trochu rituál, vytržení z normální reality, popuštění uzdy vnitřnímu šílenství, návrat k primitivní divokosti, balzám na duši, a odpočinek od současného přeinformovaného světa. Doufáme že takové jsou a budou taky alespoň pro část našeho publika!“ shodují se saxofonisté kapely Matěj Heinzl a David Lomič. Přijďte se přesvědčit sami, na křest, který proběhne 19. 11. 2019 v klubu Fuchs 2! Tygro na křtu podpoří také známá alternativní kapela Vložte Kočku a pohybové divadlo jménem Koťátko Zkázy.

Album bylo nahráno v pražském studiu Mr. Wombat, pod vedením zručného zvukaře Ladislava Štěrby. Na produkování alba se z počátku podílel Jiří Konvalinka, později práci převzala sama kapela, především bubeník Vojta Stolbenko. O mastering se postaral Jan Středa. Vydané bude u vydavatelství Červený kůň.

Obsazení kapely
  • Vojta Stolbenko – bicí
  • Šimon Janák – tuba, zpěv
  • David Lomič – saxofony, akordeon, rap
  • Matěj Heinzl – saxofony, klarinet, rap

Odkazy:

facebook.com/tygrooband

tygroo.bandcamp.com

(TISKOVÁ ZPRÁVA)