Yinon Muallem našel domov...

Yinon Muallem našel domov…

zvuk
100
obal, booklet
90
hudba
80
90

Koncertoval u nás v roce 2006 s projektem, příznačně nazvaným „Klezmer pro sultána“. Mísí jazz s tradiční tureckou, sufijskou, romskou, balkánskou, indickou a židovskou hudbou, a přetavuje jej tak do vlastního svébytného stylu. Turecko-izraelský skladatel, zpěvák, perkusista a především virtuózní hráč na arabskou loutnu oud YINON MUALLEM vydal v létě nové, v pořadí již osmé autorské album s všeříkajícím titulem „Back Home“, a to na prestižní německé značce Galileo Music!

Yinon Muallem se narodil v roce 1968 v Izraeli rodičům iráckého původu. Nejdříve hrál na perkuse, posléze se rozhodl hrát na oud, který vlastnil jeho otec. To bylo v roce 1998. Nejdřív studoval hudbu ve své vlasti, později se přestěhoval do Turecka, aby se zde učil u věhlasného Yurdala Tokcana. Skončil nakonec v jeho kapele, takže v Turecku zůstal. Pro nové album sestavil kvinteto výhradně z izraelských hudebníků, čímž vyjádřil touhu po své původní vlasti. Hledání domova, respektive jeho nalezení, je ústředním tématem alba, o čemž vypovídá samotný titul alba. Do vokálních partů zapracoval texty v hebrejštině, přičemž použil i biblický monolog krále Šalamouna o smyslu života „Cesta duše“. Nahrávka tak bere na sebe podobu optimistického pohledu na aktuálně beznadějnou situaci na Středním východě. Muallemův soubor vedle lídra tvoří pianista Orel Oshrat, vokalistka Sivan Oshrat, perkusista Mayan Doari a kontrabasista Meni Welt. Album získalo cenu Nejlepší album ethno-jazzu roku 2019 v Izraeli a world music v Turecku…

Yinon Muallem Quintet - Back Home

Yinon Muallem našel domov...Desítka skladeb, převážně Muallemových, vyvolává v citlivém posluchači pocity lidského tepla, síly, naděje, ale také smutku a frustrace.

Album otevírá instrumentální perla, titulní „Back Home“. Nese v sobě základní atributy, jež spojují všechny skladby: výrazný motiv, dva ústřední hlasy (oud, klavír), rozkvétání melodické i rytmické, změny dynamiky, gradace. „Antalya“ je melancholickým duetem muže a ženy, s parádním sólem loutny oud a též vokalizováním Sivany Oshrat. Bezmála osmiminutovou koncentrací jímavosti, až oslavy lidského ducha a naděje se pak vyznačuje „Silence Of Peace“…

 

Yinon Muallem Quintet- Silence of Peace

Prvním absolutním vrcholem budiž kompozice „Hicaz Sirto“, inspirovaná hudbou Abdulazize, osvíceného tureckého sultána z 19.století. Po kontrabasovém antré se spojí oud a piano, přidají se výrazně roztančené perkuse, čímž skladba získává až flamencovou živočišnost. Bonbónkem je jedna z pouhých dvou převzatých písní, slovutná „Perfect Day“ z pera velveťáka Lou Reeda, neméně nadějeplná, pohodová. Hitové ambice skrývá (a pravděpodobně bez ambicí být hrána v rádiích) popově laděná „The Way of Soul“ s varhanní podmalbou i sólem syntezátoru. Vokalizované sólo, výrazné perkuse a intenzivnění naplňují „Close To My Heart“. Poté přijde druhý vrchol alba, instrumentálka „Hicaz Oud Taksim“ s ambientním spodkem a stěžejním sólem loutny oud. Mix hudby osmanských časů a klasické židovské hudby klezmeru s jazzovým nádechem představuje „Times Shalom“. Finále alba patří pouštní písni „Desert Song“ (autorem je Rafi Kadiszon), niterné, citově zabarvené multietnické výpovědi; hostují tu totiž izraelská zpěvačka Eden Holan, žijící ale v současné době v Paříži, turecký hráč na duduk Ertan Tekin a izraelsko-americký jazzový pianista Guy Mintus…

Yinon Muallem Quintet - Perfect Day