Struny podzimu posilují: Před De La Soul zahraje Chris Dave a festival uspořádá vlastní filmovou přehlídku
Martin Zeman

Struny podzimu posilují: Před De La Soul zahraje Chris Dave a festival uspořádá vlastní filmovou přehlídku

Festival Struny podzimu začíná za necelý měsíc a pořadatelé ohlásili další programové novinky. Na festival se po sedmi letech od jeho objevu pro pražské publikum vrátí fenomenální bubeník Chris Dave. Se svojí kapelou The Drumhedz zahraje na závěrečném koncertu 13. listopadu v Lucerně, kde příznivce progresivního hip-hopu naladí před vystoupením proslulé americké kapely De La Soul, která v Praze oslaví 30 let od svého zásadního alba 3 Feet High and Rising. Další novinkou v programu 23. ročníku Strun podzimu je filmová přehlídka, kterou Struny podzimu uspořádají ve spolupráci s Českou televizí od 20. do 22. října v nově otevřeném filmovém klubu Filmhub Edison.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave obstará úvod večera, jehož otěže následně převezmou průkopníci hip-hopu De La Soul. Dave se na Strunách podzimu představil už v roce 2012 v rámci klubové noci v Roxy, bylo to jeho vůbec první zastavení v Praze. Fanoušci ani recenzenti tehdy nešetřili superlativy.

„Když v roce 2012 Chris vystoupil v Praze a v Čechách vůbec poprvé, byl to poprask nejen mezi bubeníky. Těžko si představit lepší sestavu než Daveovy the Drumhedz, která by připravila publikum pro De La Soul,“ těší se prezident festivalu Marek Vrabec.

Chrise Davea si v minulosti přizvali ke spolupráci například Beyoncé, Adele, Sonny Rollins nebo Robert Glasper. Nejvíce prostoru však jeho nezaměnitelný groove dostává při koncertech s vlastní kapelou The Drumhedz, při nichž kombinuje nejrůznější žánrové vlivy od moderního jazzu přes rock až po gospel, R&B či hip-hop. Kapela hraje i coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, D’Angela, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších, zařazuje rovněž autorské kompozice nebo volněji improvizované plochy řazené po vzoru mixtapes hiphopových MCs.

Druhou ohlášenou novinkou festivalového programu je další položka doprovodného programu Offstrings: filmová přehlídka Struny ve filmu. Minifestival oslavuje vztah mezi hudbou, filmem a televizí. Filmoví i hudební fanoušci se mohou v novém filmovém klubu Filmhub Edison těšit na historické i současné hudební dokumenty, kultovní snímky, v nichž hraje významnou roli hudba skladatelů a hudebníků blízkých festivalu, i na perly z televizních archivů.

„Díky partnerství s Českou televizí jsme získali přístup do jejích archivů. Díky spolupráci s Filmhubem Edison zase budeme moci uvést některé mimořádné hudební dokumenty. Dramaturgie se bude prolínat s historií i aktuálním ročníkem Strun podzimu,“ prozrazuje Vrabec.

Podrobný program zveřejní pořadatelé v nejbližších dnech na webu strunypodzimu.cz.

Struny podzimu posilují: Před De La Soul zahraje Chris Dave a festival uspořádá vlastní filmovou přehlídku
Chris Dave

Doprovodný program Offstrings nabídne také již dříve zveřejněný Týden americké hudby. Ten zahájí 3. listopadu Maraton americké hudby v Divadle Archa. Unikátní večer vzdá hold dynamice, inovativnosti a rozmanitosti soudobé americké hudby. Zazní díla proslulých skladatelů, jakými jsou Steve Reich, Lou Harrison či Henry Cowell. Kromě hudebního maratonu se během Týdne americké hudby odehraje také moderovaná diskuse v Dox+ a masterclass na AMU se skladatelem Michaelem Gordonem a ansámblem Mantra Percussion. Sérii zakončí 10. listopadu křest knihy John Cage: Vybrané dopisy. Cageovy skladby v Pianosalonu C. Bechstein zahraje šéfdirigent Filharmonie Brno a zároveň adresát některých Cageových dopisů Dennis Russell Davies. Společně s ním vystoupí významná cageovská interpretka Maki Namekawa.

Doprovodný program Offstrings přináší atraktivní program k hlavní části festivalu. Hlavní program festivalu zahájí již za necelý měsíc 15. října ve Foru Karlín britská zpěvačka a pianistka Laura Mvula s Filharmonií Brno. Fanoušci se letos mohou mimo jiné těšit také na návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda i na pražské premiéry jazzového pianisty Freda Hersche a amerického avantgardního uskupení JACK Quartet. K vrcholům festivalu bude patřit unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi. Hlavní část festivalu nabídne deset koncertů v devíti večerech. Zbývající vstupenky na Týden americké hudby i na hlavní část festivalu jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz.

Zdroj: tisková zpráva