Blue Note Records: Jazzová legenda rozezní kino Světozor
Bud Powell “The Scene Changes” session, Van Gelder Studio, Hackensack,N.J.,December 29,1958

Blue Note Records: Jazzová legenda rozezní kino Světozor

Českému publiku se 16. září ve velkém sále kina Světozor poprvé představí dokumentární film Blue Note Records: Beyond the Notes (2019) švýcarské filmařky Sophie Huber. Snímek, který mapuje vývoj legendárního jazzového vydavatelství, je uváděn v rámci filmové série Kulturní války, na které se kino Světozor a jeho cyklus Dokumentární pondělí podílí s platformami Fresh Eye a ArtMap.

I po skončení letní festivalové sezóny si milovníci hudby přijdou na své. Pražské kino Světozor uvede 16. září od 20.30 film o newyorském jazzovém vydavatelství Blue Note Records, s nímž v minulosti spolupracovali takoví hudebníci jako Miles Davis, Thelonious Monk nebo Art Blakey a dnes pod jeho hlavičkou nahrávají Norah Jones, Robert Glasper a další.

Blue Note Records, které roku 1939 založila dvojice židovských uprchlíků Alfred Lion a Francis Wolff, bývá označováno za nejikoničtější a nejvlivnější jazzovou nahrávací společnost. Do hudební historie se mimo jiné zapsalo svou odvahou vydávat muzikanty, které velké společnosti opomíjely.

„Kdyby nebylo Blue Note, pravděpodobně byste nikdy neslyšeli o Monkovi. Protože velké nahrávací společnosti o Monka prostě nestály. Byl všude, a ony ho stejně nechtěly. Ale Alfred (Lion) ano,“ říká saxofonista Lou Donaldson, který s Blue Note Records mezi lety 1952 až 1974 sám spolupracoval.

Snímek Blue Note Records: Beyond the Notes je skládačkou složenou z méně známých archivních záběrů, záznamů pořízených během hudebních nahrávání a rozhovorů s umělci sdruženými okolo labelu. Sama režisérka filmu Sophie Huber (autorka dokumentu o herci a muzikantovi Harry Deanu Stantonovi Partly Fiction, 2012) poznamenává, že nejvíce vzrušující částí natáčení byl pro ni den, kdy se mladí muzikanti zastoupení nakladatelstvím setkali s legendami Blue Note Waynem Shorterem a Herbiem Hancockem.

Blue Note Records: Jazzová legenda rozezní kino Světozor
Bud Powell “The Scene Changes” session, Van Gelder Studio, Hackensack,N.J.,December 29,1958

Jazzový dokument Sophie Huber, byl v mezinárodní premiéře uveden v dubnu letošního roku na prestižním newyorském festivalu Tribeca. Od té doby se představil na festivalech v Evropě, USA i Asii a získal cenu Opus GhmB za nejlepší hudební dokument. V Praze v září otevře druhou sezónu filmové série Kulturní války, na níž se podílí filmový cyklus kina Světozor Dokumentární pondělí s platformami Fresh Eye a ArtMap. Série dokumentárních filmů zaměřená na portréty výjimečných osobností, které utvářely podobu vizuální kultury 20. a 21. století, v minulém roce přinesla například snímky o umělci Josephu Beuysovi, teoretičce Donně Haraway či umělkyni Yayoi Kusamě.