Jaga Jazzist na festivalu Mladí ladí jazz

Jaga Jazzist na festivalu Mladí ladí jazz

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz oznamuje první jména závěrečného Open Air koncertu, který po druhé proběhne na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí. Hlavní hvězdou jsou norští nu-jazzoví kouzelníci Jaga Jazzist, jedna z vůbec nejlepších koncertních skupin současnosti. Neotřelý přístup ke kompozici, unikátní práce se zvukem, originální spojení jazzu, elektroniky i post-rocku a obrovské nasazení na pódiu z nich udělaly možná nejvlivnější norskou kapelu posledních dvou dekád. Humor, nadhled, virtuozita a buřičské nerespektování jakýchkoli stylových a žánrových hranic je typické také pro Moon Hooch, atypické trio dvou saxofonistů a bubeníka z newyorského Brooklynu. Jejich legendární vystoupení v sérii NPR Tiny Desk Concerts zaznamenalo více než 3 milióny zhlédnutí a k jejichž fandům se počítá i věčný rebel Iggy Pop. Mladistvá energie oživuje swingovou klasiku v podání pražského HarmCore Jazz Bandu a unikátní amalgam napříč žánry s rockovým a bluesovým feelingem namíchá české legenda, skupina minus123minut. Představí se také vítězové soutěže Jazzfruit, určené pro nadějné české i zahraniční jazzmany. Program na Karlově náměstí je přístupný zdarma a bude jej živě přenášet Český rozhlas Vltava.

Festival Mladí ladí jazz odstartuje již 30. března v Divadle Archa vynikající soulová zpěvačka Andreya Triana, která vsadila na hudbu už jako teenagerka úplně všechno. Bylo to dobré rozhodnutí, netrvalo příliš dlouho a spolupracovala se zvučnými jmény jako Bonobo či Flying Lotus. To vše stihla, ještě než vydala svou první desku, kterou produkoval právě Bonobo, na kultovním labelu Ninja Tune. Jako support vystoupí Klára Vytisková se svou kapelou. V dalších týdnech na festivalu vystoupí například Alfa Mist, Jameszoo nebo Oran Etkin.

Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dispozici v předprodeji v síti GoOut, zvýhodněné vstupné pro návštěvníky do 26 let začíná již na 111 Kč. Více informací na www.mladiladijazz.cz. Oficiální festivalový playlist je k dispozici na Spotify – http://bit.ly/mlj2019-Spotify. Součástí festivalu Mladí ladí jazz je program dětských workshopů Mladí ladí dětem, které se uskuteční v Praze, Ostravě, Brně a Děčíně.

Jaga Jazzist vznikli v roce 1994 kolem sourozeneckého tria Larse, Martina a Linea Horntvethových. Pozoruhodný kompoziční přístup a originálním propojení jazzu, elektroniky a post-rocku z nich udělalo jeden z nejrespektovanějích norských souborů v zahraničí. V obsazení Jaga Jazzist najdeme mnoho virtuózně ovládaných instrumentů: pozoun, trubku, kytaru, basu, vibrafon, basový klarinet, saxofon, bicí, tubu i syntezátory. Jejich strhující nasazení během koncertů jim přineslo pozici jedné z nejlepších koncertních kapel současnosti, což bezpochyby dokáží i 30. dubna na Karlové náměstí.

Dalšími jmény letošní objevné dramaturgie festivalu, který zpestří program několika předních pražských klubů a koncertních sálů v průběhu dubna, jsou například Alfa Mist, renomovaný britský multiinstrumentalista a producent, míchající jazz s alternativním hiphopem a soulem, i zcela neortodoxní holandský producent, skladatel a dirigent Jameszoo. Během dubna představí pestré jazzové fúze i jazzpunkeři Edi Nulz, zpěvačka s latinskoamerickými kořeny Yarah Bravo či držitel Grammy Oran Etkin, který si přizve na pódium české hudebníky. Vedle hlavního města zavítá festival i do regionů.

Program festivalu Mladí ladí jazz 2019
  • 30. 3. / 20.00 – Andreya Triana + support Klara & The Pop, Divadlo Archa
  • 6. 4. / 20.00 – Edi Nulz + support Molotow Moloch Quartet, Jazz Dock
  • 8. 4. / 20.00 – Oran Etkin & Band + support Lost Notion, Jazz Dock
  • 16. 4. / 19.30 – Alfa Mist + support Antonín Dlapa & JeN Hovorka + Tom Holič, Palác Akropolis
  • 24. 4. / 20.30 – Jameszoo + support Johannes Benz + Android Asteroid, MeetFactory
  • 25. 4. / 20.00 – Yarah Bravo + support Hard to Frame, Jazz Dock
  • 30. 4. MLADÍ LADÍ JAZZ OPEN-AIR: Zatím oznámeno – Jaga Jazzist, Moon Hooch, HarmCore Jazz Band, minus123minut