OPSO

Originální pražský synkopický orchestr

Po několikaleté odmlce 24. února vystoupí obnovený Originální pražský synkopický orchestr (OPSO) na domovské půdě Malostranské besedy v Praze a slavnostně odhalí výsledky intenzivních příprav na vlastní restart. Oživuje mikroskopické detaily optimismu amerického jazzu 20. let.

Omlazený ansámbl slibuje pro mnohé překvapivě autentické podání taneční hudby 20. let, jazzu a blues, hudby, která původně znamenala něco jiného než dnes. Kdo bude mít chuť tančit charleston nebo i lindy hop, užije si stějně jako netanečník. Zpěvem oblaží Alice Bauerová a Matěj Šmíd.

Specialitou orchestru je k dokonalosti dovedený přístup muzikantů, kteří hrají na dobové nástroje a věnovali stovky hodin nad každým hudebním detailem naivně optimistické atmosféry „řvoucích dvacátých let“. Zarputilá nekompromisnost a několik let příprav před obnoveným vstupem na scénu odlišují OPSO od ostatních.

„Dostal jsem od Pavla Klikara kufr plný not Originálního pražského synkopického orchestru. Fascinuje mě jeho přístup, s jakou citlivostí a odvahou dokázal vstoupit do písně a vykouzlit z ní neobyčejný skvost.“ Říká saxofonista OPSO Jan Pospíšil a blíže objasňuje: „Poslech původních nahrávek, které vznikly ve 20. letech, je zážitek. Ten zvuk, poetika a energie některých tehdejších kapel vyvolávají až pocity extáze. Naladit se po interpretační stránce na tu dobu a akceptovat jistá hudební pravidla dnes není úplně jednoduché. Celá hudební estetika i základní disciplíny jako práce s tónem a pojetí fráze jsou diametrálně odlišné od ostatních druhů muziky. Bereme to jako poslání, předat tuhle zapomenutou hudbu dnešnímu posluchači živým a autentickým způsobem.

OPSO prošel od svého vzniku v roce 1974 několika proměnami účinkujících. Mezi hudebními osobnostmi jmenujme alespoň Ondřeje Havelku, který zde zastával roli zpěváka a vtipného moderátora koncertů celých 19 let. Lídr a zakladatel orchestru, muzikolog, znalec klasického jazzu Pavel Klikar, již jako hudebník veřejně nevystupuje a aktuálně pověřil uměleckým vedením mladé muzikanty saxofonistu Jana Pospíšila s trumpetistou Michaelem Chomiszakem za podpory pianisty a spoluzakladatele Jiřího Gilíka.

28. dubna se OPSO představí v Malostranské besedě též při premiéře nonverbálního pohybového divadla v režii Martina Packa pod názvem „Lindo, hop!“. Poté se opět můžete v Malostranské besedě s OPSO těšit na pravidelné akce v duchu 20. let.

Napište komentář

E-mail nebude publikován

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..