ČRo Jazz Fest přiveze pianovou špičku Shai Maestra i britský punk-jazz

ČRo Jazz Fest přiveze pianovou špičku Shai Maestra i britský punk-jazz

Jeho jméno najdeme na čtyřech albech Avishaie Cohena, nyní se vrací se svým vlastním triem: pianista Shai Maestro bude hlavním lákadlem festivalu Českého rozhlasu Jazz, který proběhne 21. listopadu v pražském klubu Jazz Dock.

Český rozhlas Jazz je digitální stanice, vysílající jazz 24 hodin denně. Záhy po svém vzniku iniciovala vznik jednodenního festivalu, který představuje originální osobnosti světové scény.

„Letos se nám podařilo přivézt hned dvě zahraniční kapely. Shai Maestro je vrcholem současného umění pianového tria, ale na své si určitě přijdou i vyznavači fúzí ‒ britští Get The Blessing patří ke špičce neortodoxního britského jazzrocku,“ říká dramaturg festivalu ČRo Jazz Fest Petr Vidomus.

Izraelský pianista Shai Maestro si už v Česku získal příznivce několika koncerty, nyní ale v Praze představí své nové album The Dream Thief, vydané na podzim u kultovního labelu ECM. Maestro vede své trio od roku 2010, můžeme jej znát i z alba zpěváka Theo Blackmana. „Jeho hudba je dynamická, stále se měnící: od nejtišších pasáží až po výbuchy energie a ofenzivního groovu,“ komentuje Vidomus. „Půjde o mimořádnou příležitost vidět Maestrovu novou sestavu v nejlepší formě.“

Širokou základnu fanoušků mají i britští Get The Blessing, o kterých Sunday Times příznačně píšou, že „to je jazz-rock, ale ne tak, jak ho známe.“ Kvartet spojuje dva dechové nástroje a zemitou rockovější rytmiku. „Bývají srovnáváni s novou generací britské fúze, jakou představují třeba Led Bib, Polar Bear nebo Acoustic Ladyland,“ říká dramaturg. Zakládajícími členy kapely jsou basista Jim Barr a bubeník Clive Deamer, známí z trip-hopových Portishead, Deamer hrál i s kapelou Radiohead. „Dechaři ale obdivují i free-jazz Ornetta Colemana, tak můžeme tušit, co z takového spojení vzejde,“ říká Vidomus. V Jazz Docku kapela představí nové album Bristopia.

ČRo Jazz Fest přiveze pianovou špičku Shai Maestra i britský punk-jazz
Get the Blessing

Českou fúzi jazzu, soulu a hip-hopu tentokrát bude zastupovat projekt Zorba že ja Buddha, postavený na tvůrčím duu zpěvačky Ashley Sarah Abrman (The High Corporation) a basisty Ondřeje Hausera (např. také Prago Union, Chaozz). Kapela na sebe nedávno upozornila novým albem Rosedout Lambada, které ovšem v Jazz Docku zahraje s rozšířenou dechovou sekcí a DJ. „Zajímavostí je zdvojená rytmická sekce, tedy dvoje bicí i dvě baskytary, což dodává celku patřičnou hutnost,“ vysvětluje Vidomus.

Český rozhlas Jazz Fest začne v pražském klubu Jazz Dock 21. listopadu od 19. hodin. Vstupenky na festival je možné zakoupit na webu klubu nebo v rezervačním systému GoOut.

Program festivalu Český rozhlas Jazz Fest 2018

Shai Maestro Trio (IL)

Get The Blessing (UK)

Zorba že ja Buddha (CZ/SK)

Zdroj: Tisková zpráva

Elektronik Sigara - Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri - Türk takipçi al - Smok Çeşitleri