Český držitel Grammy Ondřej Pivec zavítá v září, říjnu a listopadu do České republiky

Český držitel Grammy Ondřej Pivec zavítá v září, říjnu a listopadu do České republiky

Praha, New York, 30. srpna 2018 — Ondřej Pivec, muž s nemálo přízvisky: Čech-Newyorčan, držitel Grammy, všestranný hudebník, skladatel, producent, klávesista, hráč na Hammondovy varhany. Právě on se letos na podzim opět podívá do své rodné země společně s americkou zpěvačkou Kennedy z projektu Kennedy Administration. Fanoušci se na něj mohou těšit již v pátek, 7.9. v rámci Music Festiwallu v Praze, následně pak 29. října v plzeňské Měšťanské besedě a také v Metro Music Baru v Brně 7. listopadu. 8. září je také možné se zúčastnit klávesového workshopu Festiwallu vedeného Ondřejem.

I přes Ondřejovu vytíženost a neustálé polétávání po světě se nám podařilo získat exkluzivní rozhovor. Právě hraje v kapele amerického zpěváka Gregoryho Portera, se kterou koncertuje po celém světě, totéž činí se svojí americkou kapelou Kennedy Administration nebo třeba s harmonikářem Grégoirem Maretem a hudební legendou Richardem Bonou. Na kus řeči se zastavil s Dominikou Janigovou.

KENNEDY ADMINISTRATION Killing Me Softly live

Ahoj Ondro :) Děkuju Ti, že sis udělal čas. Jsi opravdu versatilní hudebník, co je v tuhle chvíli Tvůj nejoblíbenější nástroj?

Mimo těch starých a opravdových jako jsou Fender Rhodes, Hammond B3, Clavinet a podobně, je to v tuhle chvíli Nord Stage 3. Moje obsesivní neschopnost se spokojit s jakýmkoli současným výrobcem digitálních naśtrojů mě dovedla až k úzké spolupráci s jedním z nich. První výsledky se už začaly objevovat – a ještě se projeví. Už se nemůžu dočkat.

Kdyby sis mohl zahrát úplně s kýmkoliv z hudební historie, kdo by to byl?

Asi Prince. Tak trochu jsem se těšil, že by se to někdy mohlo stát. Mám několik kamarádů v jeho, teď už bývalé, kapele. Jenže on pak nečekaně odešel.

Co Ti dalo ježdění po světě s Gregory Porterem?

Dalo a dává mi to stále velmi mnoho. Zaprvé sebedůvěru, která tehdy po sedmi letech mezi těmi nejlepšími v NYC značně pokulhávala. Ne snad, že bych si najednou myslel, že něco umím, ale teď už věřím tomu, že když se na něco pořádně připravím, nemusím se za výsledek stydět.

Kdybys nebyl klávesákem a hammondkářem s Grammy, jaké jiné povolání bys zvolil?

Asi bych byl grafik. Už od puberty mě velice baví typografie a design obecně. Vždycky je mi líto těch, co pro mě vytvářejí obaly na desku, protože jim do toho pořád rejpu. Ale učím se to krotit!

Jak vzniká hudba s Kennedy Administration?

Většinou vyjdeme z nějakého groovu, který vznikl naživo s kapelou a někdo z nás jej nahrál na telefon – a nebo z něčeho, co jednoho z nás napadne. No a pak do toho většinou já společně s Kennedy vrtáme, dokud nám to nepřijde dobrý. Asi dvě skladby vznikly ve studiu kolektivně s kapelou.

Jaké jídlo Ti uvaří maminka při návštěvě ČR?

Smaženej květák!

Máš nějaké zaručené tipy pro začínající hudebníky?

Zaručené tipy to asi nejsou, ale doporučuju odložit všechny knížky (pokud možno co nejdále) a učit se hrát z desek, které se vám líbí. Pamatuju si, že v době, kdy jsem se začínal učil hrát, často jsem slyšel názor, že by člověk neměl nikoho kopírovat, aby nezněl jako někdo jiný. Dovolil bych si s tím nesouhlasit: všichni legendární muzikanti mají nějaké vzory a hrdě se k nim hlásí.

Hudebníci často zažívají obrovské fyzické i psychické vypětí. Co je Tvůj recept na to udržet se ve formě a ve střehu?

Hodně cvičím v posilovně, moc nepiju a omezil jsem maso. Čtu knížky a medituju. Taky jsem přestal pít kávu. Na turné je často potřeba jít spát přes den na povel a s tím kafe moc nepomáhá.

Bojíš se něčeho?

Agresivních blbců. Ti jsou nejhorší!

Na co se teď nejvíc těšíš?

Hraní s Gregorym mě baví čím dál víc, v září letím do Stockholmu pracovat na novém projektu Nordu, na podzim budeme mít turné po Evropě s Kennedy Administration. Je toho hodně na co se těším!

Kdy Tě uvidí čeští fanoušci nejdříve?

V pátek 7. září hraju s Kennedy a mými kamarády na hudebním Festiwallu v areálu Kytary.cz v Modřanech v Praze. Vstup je zdarma, celá akce je oslavou hudby, takže doporučuju zajít! 8. září tam probíhá také spousta workshopů, jeden povedu i já – takže se začínající i pokročilí hudebníci mohou přijít podívat.

Děkuju a přeju Ti dostatek času na hudbu i odpočinek!

Soupis aktuálních dat evropských koncertů Ondřejovy americké kapely Kennedy Administration:

 • 7.9. Music Festiwall by Kytary.cz, Praha, CZ
 • 19.10. Bratislava, SK
 • 20.10. Herford, DE
 • 21.10. Zülpich, DE
 • 22.10. Leverkusen, DE
 • 24.10. Göteborg, SWE
 • 27.10. Umea, SWE
 • 29.10. Měšťanská Beseda, Plzeň, CZ
 • 30.10. Berlin, DE
 • 1.11. Zürich, CH
 • 2.11. Zürich, CH
 • 3.11. Zürich, CH
 • 4.11. Munich, DE
 • 7.11. Jazz Groove – Metro Music Bar, Brno, CZ
 • 9.11. Innsbruck, AT
 • 10.11. Aalen, DE

Odkazy