Garrett, Herman a Kotača. Jazzový maraton láká i na swingující tanec
Yaron Herman

Garrett, Herman a Kotača. Jazzový maraton láká i na swingující tanec

Multižánrový festival Maraton hudby odstartuje v Brně už příští čtvrtek a jeho druhý den bude patřit jazzu. Jazzový maraton zamíří do Sono Centra v pátek 10. srpna, kde od 19:30 nabídne originální pohled do současnosti žánru. Festival poskytne prostor jak nadějné brněnské kapele saxofonisty Marka Kotači, tak i světovým hvězdám z Izraele a USA – pianistovi Yaronu Hermanovi a saxofonistovi Kennymu Garrettovi.

Program zahájí domácí Marek Kotača Trio s autorským repertoárem z pera kapelníka a energickou slovenskou rytmikou Kuruc – Korman. Vystřídá je trio pianisty Yarona Hermana, jenž je Brňanům dobře znám a vždy vítán. „Stejně jako při posledním koncertě na JazzFestu Brno přijede se svým tradičním hudebním souputníkem, bubeníkem Zivem Ravitzem. Tentokrát k hudebnímu dialogu přiberou ještě třetího do party, basistu Sama Minaieho. V tomto složení se v Brně představí poprvé,“ říká dramaturg Jazzového maratonu Vilém Spilka. O nadupaný závěr se postará americký saxofonista Kenny Garrett. Ten přijede v kvintetu a představí především repertoár z desky Do Your Dance, která propojuje akustický jazz se současnou R’n‘B. Jak název alba napovídá, skladby mají posluchače přimět k tanečním pohybům podobně svobodným, jako je jazzová improvizace. Garrettova instrumentální bravura na pozadí nakažlivě zařezávající rytmiky Holt – Baylor – Bird – Brown uspokojí jak jazzové fajnšmekry, tak ty, kteří si chtějí střihnout svůj swingující tanec. „Kouzlo Jazzového maratonu tkví v tom, že v jednom večeru představí tři naprosto odlišné podoby jazzu,“ říká Spilka. Vstupenky jsou k dispozici na webu maratonhudby.cz a v běžných předprodejích.

 Multižánrový festival Maraton hudby Brno letos proběhne od čtvrtku 9. do neděle 12. srpna. Třetí ročník hudebního festivalu opět doslova naplní Brno hudbou a na sedmi žánrových scénách nabídne plynulý tok hudebních událostí po celý prodloužený víkend. Kromě jazzu se návštěvníci mohou těšit na rock, klasiku či folklor. Jedinečné zážitky nabídne také nový cirkus, busking v brněnských ulicích a festival Na prknech, dlažbě i trávě.

 Jazzová stage Maratonu hudby

 Kenny Garrett Quintet

Synonymem altsaxofonu byli v minulosti Johnny Hodges, Charlie Parker nebo Cannonball Adderley, dnes je jím jednoznačně Kenny Garrett. Přímo navazuje na odkaz legend a posouvá jazzový žánr dál.

Jeden z nejnapodobovanějších současných jazzmanů, saxofonista Kenny Garrett, začal získávat otěže v bigbandech Duka Ellingtona i Thada Jonese a Mela Lewise a později v kapelách Woodyho Shawa nebo Milese Davise již v juniorském věku. K Ellingtonovi nastoupil jako hotový hráč v pouhých osmnácti letech! Jako kapelník se osamostatnil v polovině osmdesátých let a od té doby procestoval s různými vlastními kapelami celý svět.

Yaron Herman Trio

Dynamika. To je termín, který definuje hudební styl izraelského pianisty Yarona Hermana. Jeho herní polohy se mění jako nebe při západu slunce, nikdy však nesklouznou k lacinému kýči.

Yaron Herman se pro hru na klavír rozhodl v poměrně pozdním věku šestnácti let, ale jeho talent byl tak výrazný, že během pár let už vystupoval v nejprestižnějších koncertních sálech v Izraeli. V současnosti žije v Paříži, kde si buduje neotřesitelnou aureolu kreativního pianisty na hraně geniality. Jeho vlastní teorie v oblasti hudební improvizace mu vynesla pedagogické angažmá ve formě přednášek na Sorbonně. Herman má jedinečnou schopnost oslovit širší posluchačskou obec, aniž by jí podlézal lacinými triky.

 Marek Kotača Trio

Trojice skvělých jazzmanů nastupující generace skládá hold inspirativním průkopníkům náročného jazzového formátu saxofonového tria s respektem k tradici a zároveň otevřeností k vlivům současné hudby.

Československá jazzová formace Marek Kotača Trio přináší na tuzemskou scénu nepříliš často slýchaný koncept hraní v triu bez harmonického nástroje. Saxofonové trio vyžaduje instrumentální i koncepční vyspělost, i proto si kapelník a saxofonista Marek Kotača k sobě vybral relativně mladé, ale již velmi ostřílené slovenské spoluhráče Petera Kormana (kontrabas) a Kristiána Kuruce (bicí).  Společně vám nabídnou organický zvuk, autorské skladby i vyspělé instrumentální výkony. Marek Kotača a jeho kolegové se netají obdivem k jazzovým mistrům triové disciplíny v čele se Sonnym Rollinsem, ale zůstávají sami sebou. V podání třech z nejnadějnějších hudebníků působících především na brněnské jazzové scéně si tak můžete užít originální pohled na soudobý jazz s inspirací v jazzové tradici i současnosti.

Zdroj: tisková zpráva