Dobršská brána vpustí fajnšmekry do světa jiné hudby podruhé…

2.ročník pošumavského festivalu DOBRŠSKÁ BRÁNA nabídne opět netradiční vhled do světa soudobé hudby bez dramaturgických kompromisů (dramaturgem je Michal Hrubý – viz.rozhovor) a formálního žánrového zařazení interpretů. Zazní nejrůznější fúze lidové, středověké, komorní, jazzové a experimentální hudby. Na třech pódiích v kouzelném prostředí starobylé obce Dobrš na Strakonicku vystoupí ve dnech 17. a 18.srpna celkem 31 muzikantů z 10 zemí! Nad festivalem převzal záštitu pan Karel Schwarzenberg.

Jednotícím prvkem tohoto ročníku festivalu jsou dřevěné dechové nástroje. Ty návštěvníci uslyší v různých nástrojových kombinacích a v hlavních rolích ve volné improvizaci, lidových písních i kompozicích určených přímo pro konkrétní interprety. Především zaznějí klarinety a saxofony všech ladění a velikostí, a také různé flétny, šalmaje a píšťaly. Komorní koncerty se uskuteční v kostele Zvěstování Panny Marie, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jíná u kaple sv.Jana a Pavla.

Podle vyjádření pořadatelů festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou, a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Festival současně dává nový impulz k setkávání světových hudebníků a českého publika na místě pro mnohé návštěvníky netradičním, přesto s dlouhou tradicí, a to také hudební, přesto však mimo tradiční české metropole. Důkazem skutečnosti, že zaměření festivalu bylo vykročení tím správným směrem, je úspěch minulého ročníku podpořený ohlasy ze strany publika a recenzemi hudebních kritiků. JazzPort patřil mezi ně – viz. report.

Mezi účinkujícími umělci na letošní Dobršské bráně nebudou chybět třeba Phoenix Quartet (Pavel Hrubý, Michal Nejtek, Jaromír Honzák a Daniel Šoltis), Clarinet Factory, maďarský Bobély Dresch Quartet, Radim Hanousek & Pavel Zlámal Quintet (s Georgem Cremaschim, Kristiánem Kurucem a Petrem Práčkem), Romanovská/Tichý/Hrubý či norsko-švědsko-nizozemský Mats Eilertsen Turanga Quartet. Kompletní menu a všechny potřebné informace najdete na festivalových stránkách http://www.dobrsskabrana-fest.cz/ nebo pomocí dotazů na e-mailové adrese info@dobrsskabrana-fest.cz (obrátit se můžete nejen na dramaturga Michala Hrubého, ale také na tiskovou mluvčí Květu Čulejovou či zástupce pořadatele Iva Kramla).