Ibérica začíná už ve středu. Nabídne galakoncert, duo Cortés & Gallardo, gastronomickou fiestu, výstavu obrazů a mnohé další
Martin Zeman

Ibérica začíná už ve středu. Nabídne galakoncert, duo Cortés & Gallardo, gastronomickou fiestu, výstavu obrazů a mnohé další

Festival iberoamerické kultury Ibérica začíná v Brně už tuto středu. V Galeryji 9 jej zahájí vernisáž výstavy kolumbijského umělce Zamo Tamaye, který bude osobně přítomen a návštěvníci budou mít díky action paintingu možnost na živo vidět, jak jeho malby vznikají. Večer přijde na řadu první koncert. V české premiéře se v aule JAMU představí kytarové duo Cortés & Gallardo. Miguel Angel Cortés přichází z prostředí flamenkové dynastie Los Cortés. José María Gallardo byl uměleckým poradcem Paca de Lucíi při jeho legendárním nastudování Rodrigova koncertu Aranjuez a sám Paco de Lucía se o něm obdivně vyjádřil: „Kdybych měl být klasickým kytaristou, chtěl bych být José María Gallardo.“ Ve středu Ibérica zamíří také na Radnickou 4. Ibérica Cinematográfica tu až do neděle promítne oceňované snímky Padající hvězda, Pořadník, Truman, Viděl jsem 10 000 slonů a také slavné Flamenco, Flamenco od Carlose Saury.

„Ve čtvrtek už nás čeká Fiesta Gastronómica se spoustou dobrého jídla, pití a také pestrým kulturním programem na nádvoří Staré radnice. Jelikož vysvědčení bude za dveřmi, určitě přijde vhod přednáška etnologa a spisovatele Mnislava Zeleného Atapany na téma Výchova dětí u indiánů Amazonie, která začíná v 19:00 přímo na Staré radnici,“ říká dramaturg festivalu Petr Vít. Páteční galakoncert na nádvoří Špilberku ozdobí v českých premiérách špičkový flamenkový flétnista Sergio de Lope a talentovaný kytarista Paco León. Jako host večera vystoupí i oblíbenec brněnského publika, tanečník David Pérez.

Sergio de Lope patří bezesporu k nejlepším flamenkovým flétnistům a jeho kapela složená z virtuózních hráčů bude mít mezi sebou i skvělou flamenkovou tanečnici Gemu Moneo. V sobotu pak Sergio de Lope vystoupí v pražském Jazzdocku s instrumentálním programem. Vycházející hvězda kytarového nebe Paco León dokázal i přes své mládí nadchnout publikum v mnoha zemích svojí spontánní a brilantní hrou. Na brněnském galakoncertu zahraje se svým triem.

Ibérica začíná už ve středu. Nabídne galakoncert, duo Cortés & Gallardo, gastronomickou fiestu, výstavu obrazů a mnohé další
Cortes y Gallardo

Ibérica, to je také pestrý výběr mistrovských workshopů a tvůrčích dílen. Nabídka tvůrčích dílen, které se uskuteční v SVČ Lužánky uprostřed největšího brněnského parku, zahrnuje lekce flamenka, latino dance, tanga či bachaty. V nabídce hudebních kurzů nechybí kastaněty, compás, cajón nebo flamenková kytara pro začátečníky i pokročilé. „Pro děti jsme připravili čtení pohádek, flamenco i ritmo latino,“ říká koordinátorka tvůrčích dílen Cristina Maria Roa. Podrobný program festivalu, vstupenky a registrace do tvůrčích dílen jsou k dispozici na webu www.iberica.cz, vstupenky lze zakoupit také v síti Ticketportal a v tradičních předprodejích.

Festival Ibérica je nejvýznamnější akcí svého druhu v Česku a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu flamenka v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Albou Heredií, Arcángelem, Albou Molinou, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími.

PROGRAM IBÉRICA 2018
 1. 6.

Brno, Aula JAMU 19:30

Cortés & Gallardo – koncert španělského kytarového dua

 1. 6.
  Brno, Stará radnice 11:00 – 21:00

Fiesta Gastronómica – iberoamerická kuchyně, hudba a tanec

 

 1. 6.

Brno, Špilberk 20:00

Flamenkový galakoncert Ibérica: Sergio de Lope, Paco León, Gema Moneo, David Pérez a další

 1. 6.

Praha, Jazzdock 19:00

Ibérica v Praze – Sergio de Lope cuarteto

Doprovodný program:

 1. 6.

Brno, Galeryje 9 (Lidická 9) 17:00

Zamo Tamay – vernisáž výstavy kolumbijského výtvarníka

 

 1. 6. – 1. 7.

Brno, TIC Brno (Radnická 4) 20:00

Přehlídka španělských a latinskoamerických filmů

 

 1. 6.

Brno, nádvoří Staré radnice 11:00 – 22:00

Fiesta Gastronómica

 

Brno, Stará radnice 17:00

Vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Ibérica Creativa

 

Brno, Stará radnice 19:00

Mnislav Zelený Atapana – Výchova dětí u indiánů Amazonie

 

 1. 6.
  Brno, Špilberk 18:00

Fiesta Gastronómica na Špilberku

 

Brno, SVČ Lužánky 13:00 – 19:00

Mistrovské workshopy

 

 1. 6. – 1. 7.
  Brno, SVČ Lužánky 9:00-21:00

Tvůrčí dílny Ibérica (flamenkový tanec, kytara, perkuse, bachata, tango)

 

 1. 7.

Brno, SVČ Lužánky 17:30

Závěrečná fiesta

Zdroj: tisková zpráva