As is kolekce příjemných jazzových písní

As is kolekce příjemných jazzových písní

zvuk
90
obal
80
hudba
70
80

Když se v létě roku 2015 objevilo debutové album americké jazzové (potažmo manželské) dvojice Alan a Stacey Schulman s titulem „A Love Like Ours“, vyhouplo se okamžitě mezi nejprodávanější alba na Amazonu. Natočili jej pouze v duu, zatímco jejich letošní novinka „Here´s To Life“ již vzniklo v početnější sestavě s celou řadou atraktivních hostů. Vydali jej jako AS IS vlastním nákladem…

Kytarista Alan Schulman pochází z Cincinnati (Ohio) a studoval nejprve u Cala Collinse, dvorního kytaristy Bennyho Goodmana, posléze v Chicagu u bebopera Davida Blooma. Prošel angažmá třeba u Anity Baker, Wyntona Marsalise a Herbieho Hancocka. Vokalistka Stacey Schulman je Newyorčanka a již od devíti let je profesionální zpěvačkou! Působila především jako studiová či sejšnová vokalistka, než se svým mužem vytvořila toto duo.

Na padesátiminutové ploše zní tucet jazzových standardů a převzatých písní ze světa soulu, funku a popu. Není to ale Great American Songbook v pravém slova smyslu, neboť výběr repertoáru byl podřízen životním zkušenostem protagonistů; především pak osmiletý boj zpěvačky s lymskou boreliózou se projevil na svéraznosti výběru. Každá píseň tak přínáši zvláštní druh emocí. Z početných hostů se na nahrávce podílí nejčastěji bubeník Marcus Baylor (ex-Yellowjackets), původem brazilský perkusista Alejandro Lucini a soulový producent a multiinstrumentalista James McKinney, autor smyčcových aranží.

As is kolekce příjemných jazzových písníStacey výtečně frázuje, je jí rozumět, nebojí se ale ani vokalizujících partů, i když čistokrevnému scatu se vyhýbá. Alan je typem kytaristy, jenž zahraje cokoli a má to vždycky šťávu. Což předvede hned v úvodní svižnůstce „In the Name Of Love“. Album, jak bylo naznačeno, je dramaturgicky zajímavě sestaveno z různorodých coververzí. A o žádné nelze říci, že by byla uchopena otrocky, naopak. Třeba taková Gillespieho pecka „A Night In Tunisia“ je pojata nejen výrazně latino-jazzově (podtrženo basovou linkou Rashaana Cartera), ale zpěvačku doprovází vokální trio, takže to zní chvílemi jako od Manhattan Transfer; onen trojlístek tvoří Christie Dashiell, Carl „Kokayl“ Walker a James McKinney. Vystřihnou si též v nápaditém kontrapunktu motiv Ellingtonovy „Karavany“. Akustická kytara dodává tu středozemskou, onde truvérskou náladu Stingově písni „La Belle Dame Sans Regrets“, zpívané francouzsky. V Gershwinově hitu „It Ain´t Necessarily So“ nacházejí v nabluesovělém smutku uplatnění dokonce motivy hned dalších dvou písní – „The Soul Of Love“ Burta Bacharacha a „It´s Too Late Baby“ Carole King. Ozdobou je zde bezesporu sólo chromatické harmoniky, do níž mistrně fouká Gregoire Maret, původem Švýcar, který ale žije v New Yorku a proslavil se spoluprací s Patem Methenym, Marcusem Millerem a Herbiem Hancockem. Smyčcový kvartet podbarvuje „When October Goes“ Barryho Manilowa ale na můj vkus až příliš sladce, což se opakuje též v závěrečném (a titulním) kusu „Here´s To Life“ (původně Shirley Horn). Ale protože píseň je podána více jako šanson, tady to tolik nevadí; navíc zde zazní příjemný zvuk vibrafonu (McKinney). Zvláštností je autorská miniatura „Navins Ditty“, v níž hraje na tabla a typicky indickým způsobem vokalizuje Navin Girishankar. Na ni plynule naváže jazz-funková hitovka „Street Life“ (Joe Sample) s vícečetným vokálem, pulsující basovkou (Kevin Powe Jr.) a neutuchajícími tably. V následujícím tracku srdce každého jazzofila zaplesá, neboť v nabluesovělé baladě „Save Your Love For Me“ zazní nejen jemný kontrabas Matta Geraghtyho, ale též plnokrevná altka hvězdného Davida Binneye; v podstatě to upomíná na původní verzi Nancy Wilson s Connonballem Adderleyem z roku 1962. Projasněná kytara a jímavé violoncello poté umocňují procítěně zpívanou baladu legendární písničkářky Janis Ian „Some People´s Lives“. Parádně swingující harmonikář Maret a kontrabasista Geraghty strhnou ve „Willow Weep For Me“ k výtečnému sólu nejen kytaristu, ale také zpěvačku. Ta naštěstí nekopíruje Billie Holiday a zpívá to po svém. Ovšem v „Overjoyed“ Stevieho Wondera se ve vyšších polohách značně přibližuje Barbře Streisand, což mi, přiznám se, vadí. Ovšem to je pouze marginální výtka.

As is kolekce příjemných jazzových písní

Album je to příjemné, přesto nepodbízející se. Jde o kolekci jazzových písní, jež neurazí, a dokonce potěší sem tam i náročného posluchače…

As Is Here's to Life Tour Support 5 18

P.S. Právě vyšel videoklip k singlu z tohoto alba, a to s titulní písní. Výtěžek z prodeje singlu bude určen na výzkum lymfatické boreliózy, jíž zpěvačka trpí již devátý rok. Zatím vyléčení je možné jen částečné…